Nowoczesny robot wielozadaniowy może zastąpić nawet kilkadziesiąt urządzeń i akcesoriów kuchennych. Wyręczy cię na przykład w zagniataniu ciasta na chleb, utrze ziemniaki na placki, wyciśnie sok, roztopi czekoladę. Co jeszcze potrafi? Sprawdź! Zwłaszcza gdy planujesz zakup takiego sprzętu. Odpowiedni model ułatwi ci życie, oszczędzi czas i wzniesie na wyżyny kulinarne.
Co można zrobić w robocie kuchennym?
Nie bez powodu robot kuchenny określany jest mianem najbardziej multifunkcyjnego urządzenia – ułatwia wykonywanie wielu zadań w kuchni (od pokrojenia żywności po jej obróbkę cieplną). Oczywiście wiele zależy od rodzaju sprzętu i jego wyposażenia. Za pomocą najprostszego urządzenia z szatkownicą i malakserem możesz trzeć, siekać, kroić na plastry, miażdżyć i zagniatać. Błyskawicznie rozdrobnisz owoce lub warzywa na sałatkę. Pokruszysz orzechy lub twarde sery. Połączysz też składniki na ciasto (kruche, pierogowe itd.). Maszyna jest wyposażona w blender? Zatem poza szatkowaniem warzyw czy rozdrabnianiem nasion na pastę, suszonych grzybów na pierogi czy filetów rybnych na pulpety z łatwością zmiksujesz w niej zupę krem, pokruszysz lód albo przyrządzisz pyszne smoothie.
W robocie z mieszadłami z łatwością ubijesz pianę, utrzesz masy jajeczne czy kremowe. Jeśli tylko chcesz, masz okazję zrobić też domowe masło lub pasty twarogowe. Wyrobisz ciasto na chleb, pizzę, pierogi… Chociaż – tak między nami – to nie ty wyrobisz, utrzesz, ubijesz. Twoje zadanie ogranicza się jedynie do wrzucenia składników do misy, włączenia sprzętu (a potem ewentualnie regulacji prędkości) i spoglądania od czasu do czasu, czy wszystko odbywa się w naczyniu zgodnie z planem. Pracą fizyczną zajmuje się urządzenie elektroniczne.
Jeszcze więcej możliwości
A co wykonasz w nowoczesnym robocie planetarnym lub kuchennym w wersji deluxe, czyli z licznymi przystawkami i akcesoriami? Oprócz przygotowywania wspomnianych powyżej potraw i półproduktów możesz również:
· kroić warzywa i owoce na spiralki;
· mielić mięso, kawę i ziarna na mąkę;
· formować makaron, ciastka, kiełbaski lub kebbe;
· wyciskać sok;
· przesiewać mąkę;
· przygotowywać lody.
Jeśli twój nowo zakupiony pomocnik kuchenny będzie miał zainstalowaną w podstawie płytę grzewczą, zakres czynności jeszcze bardziej się powiększy. Ugotujesz w nim np. zupę, potrawę jednogarnkową, rozpuścisz czekoladę, podgrzejesz delikatnie mleko do ciasta drożdżowego lub perfekcyjnie zrobisz włoski deser zabaglione. Wolisz dania na parze? Żaden problem, je również przyrządzisz w robocie. Wygodnie i bezpiecznie.