Robot kuchenny wielofunkcyjny – jaki model wybrać

Konrad Ziółek

Zależy ci na tym, by dobrze kontrolować to, co jesz, i chcesz łatwiej i szybciej przygotowywać smaczne domowe posiłki? Potrzebujesz dobrego pomocnika w swojej kuchni. Robot kuchenny wielofunkcyjny może się okazać sprzętem w sam raz dla ciebie. Sprawdź, jakie rodzaje urządzeń są dostępne, poznaj ich możliwości i zobacz, w czym mogą ci pomóc. A potem wybierz optymalnego dla siebie robota kuchennego i ciesz się gotowaniem.

CO ZNAJDZIESZ W ARTYKULE:

  1. Jakiego robota kuchennego wybrać – rodzaje urządzeń
  2. Miksery
  3. Blendery
  4. Malaksery
  5. Roboty kuchenne wielofunkcyjne z misą
  6. Roboty wielofunkcyjne z funkcją gotowania
  7. Czym się kierować przy wyborze robota kuchennego wielofunkcyjnego
  8. Czy warto kupić robota wielofunkcyjnego do kuchni

 

Jakiego robota kuchennego wybrać – rodzaje urządzeń

W tej kategorii produktowej znajdziesz zarówno całkiem proste urządzenia, które mają niewiele funkcji, jak i bardzo zaawansowane sprzęty, które zautomatyzują większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej ma funkcji i tym więcej sprzętów zastępuje. Zobacz, z czego możesz wybierać. Dzięki temu będziesz w stanie zdecydować, który robot kuchenny najpełniej zaspokoi twoje potrzeby związane z pracami w kuchni.

Rodzaje robotów kuchennych – od najprostszych do najbardziej zaawansowanych:

  • mikser – w wersji ręcznej i bardziej rozbudowanej stacjonarnej;
  • blender – ręczny i kielichowy;
  • malakser – to już wielofunkcyjny robot kuchenny;
  • robot kuchenny z misą – w wersji tradycyjnej albo planetarnej;
  • termorobot – czyli wieloczynnościowy robot kuchenny z funkcją gotowania.

 

1. Miksery

To proste, łatwe w użyciu urządzenia – bardzo dobrze znane. Występują w dwóch wariantach: ręcznym i stacjonarnym. Pierwszy z nich musisz cały czas trzymać w ręce, drugi ma misę i stelaż, do którego można zamontować korpus, więc miksowanie może się odbywać bez konieczności trzymania miksera w ręce. Zazwyczaj mają w zestawie mieszadła uniwersalne i haki do zagniatania cięższego ciasta. Są też takie, do których można zamontować stopę blendującą.

Świetnie radzą sobie z ubijaniem, na przykład piany z białek czy śmietany, ucieraniem, choćby kremów, czy mieszaniem składników, więc szybko przygotujesz ciasto na naleśniki. Jeśli ma stopę blendującą, zrobisz także koktajl czy shake’a, ale raczej z miękkich owoców, a nie twardszych warzyw.

Nawet miksery wielofunkcyjne, takie z większą liczbą prędkości do wyboru czy z misą, to jednak urządzenia o niewielkiej funkcjonalności, zazwyczaj też o niedużej mocy. Mają jednak niskie ceny i jeśli potrzebujesz urządzenia do szybkiego zmiksowania składników na jednolitą, niezbyt gęstą masę, to może to być dobry wybór.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o mikserach, znajdziesz je w naszym tekście Mikser kontra robot planetarny, z plusami i minusami tych dwóch rodzajów robotów kuchennych.

Polecane miksery ręczne
  • 299 zł
  • 299 zł
  • 99,99 zł
  • 259 zł
  • 319,99 zł
  • 199 zł
  • 149,99 zł
  • 79,99 zł
  • 199,99 zł
  • 249 zł

 

2. Blendery

To także nieskomplikowane i łatwe w obsłudze urządzenia. Te w wersji ręcznej zmieszczą się w każdej kuchni, ale są przeznaczone do krótkotrwałej pracy, bo dość szybko mogą się przegrzać. Wykorzystasz je nie tylko jako rozdrabniacze, ale także do ubijania, bo niektóre mają w zestawie odpowiednią końcówkę – trzepaczkę, którą ubijesz śmietanę czy białka. Są też takie, które w zestawie mają pojemniki i tarcze do szatkowania czy siekania albo końcówkę do przygotowania piure. Ważne, by zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane stopa i noże, liczbę ostrzy i moc. Najchętniej kupowane modele w naszym sklepie znajdziesz w rankingu blenderów ręcznych.

Są też blendery kielichowe, stojące, z dzbankami o pojemności nawet 2 litrów. Mają mocniejsze silniki niż blendery ręczne, więc szybciej i łatwiej poradzą sobie z twardymi składnikami, np. orzechami czy lodem. A jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, sprawdź nasz poradnik o tym, jaki blender wybrać.

Polecane blendery

 

3. Malaksery

To już roboty kuchenne wielofunkcyjne – szybkie i dokładne. Zmiksują, wymieszają, rozdrobnią, poszatkują, posiekają, utrą i wyrobią przeróżne składniki. Szybko więc przygotujesz składniki na surówkę, posiekasz cebulę czy wyrobisz mięso na mielone albo przygotujesz pastę warzywną typu hummus. Tutaj wszystko zależy od tego, jak rozbudowany zestaw wybierzesz, bo mogą się w nim znaleźć także przystawki do wyciskania soku czy mielenia kawy. W takim robocie jednak raczej nie ubijesz śmietany czy piany z białek.

Koniecznie zwróć uwagę na moc malaksera – wyższa zapewnia płynną, szybką pracę – możliwość regulacji prędkości, wielkość pojemnika czy materiał, z którego wykonane są ostrza. Przyjrzyj się też elementom w zestawie – może się zdarzyć i tak, że w podobnej cenie można kupić zestaw bardzo podstawowy i bardziej funkcjonalny z większą liczbą końcówek. 

 

4. Roboty kuchenne wielofunkcyjne z misą

Nowoczesne roboty kuchenne wielofunkcyjne z misą to w zasadzie wyłącznie roboty planetarne. To znaczy, że ich mieszadła obracają się nie tylko wokół własnej osi, ale także po obwodzie misy. Dzięki temu składniki są dokładnie zagarniane, także ze ścianek, a mieszanie, miksowanie czy zagniatanie ciasta jest bardzo precyzyjne. Można jeszcze spotkać tradycyjne roboty z misą, ale ich mieszadła poruszają się tylko wokół własnej osi, więc ich praca jest mniej skuteczna.

Roboty planetarne to spore urządzenia, dość ciężkie, ale dzięki temu stabilne. Po włożeniu składników i uruchomieniu pracują samodzielnie, więc masz w tym czasie wolne ręce i możesz się zająć innymi rzeczami. W wersji najprostszej mają zazwyczaj trzy mieszadła, które umożliwiają zagniatanie, ubijanie i mieszanie, więc bez trudu, automatycznie, przygotujesz różnego rodzaju ciasta, kremy, dobrze napowietrzone masy czy dokładnie połączysz składniki suche z mokrymi, np. na muffiny. Najpopularniejsze w naszym sklepie modele tych urządzeń poznasz w rankingu planetarnych robotów kuchennych.

Tego typu wieloczynnościowe roboty kuchenne mają bardzo dużo różnych funkcji, co więcej, możesz je też rozbudowywać i dokupować rozmaite końcówki czy przystawki, np. do makaronu, do wyciskania soków lub przygotowania domowych lodów, do szatkowania, krojenia w kostkę czy w plastry albo mielenia mięsa. A wśród robotów planetarnych są także takie z funkcją gotowania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku o wyborze robota planetarnego.

Polecane roboty kuchenne
  • 1 699 zł
  • 649 zł
  • 1 199 zł
  • 2 299,99 zł
  • 3 690 zł
  • 1 399 zł
  • 349 zł
  • 949 zł
  • 5 599 zł
  • 599 zł

 

5. Roboty wielofunkcyjne z funkcją gotowania

Termoroboty to już naprawdę zaawansowane urządzenia. Mają wiele różnych funkcji i zastępują wiele różnych sprzętów kuchennych. Potrafią w zasadzie zrobić to samo co malaksery czy roboty planetarne, bo szatkują, siekają, kroją w kostkę, ugniatają, blendują czy wyciskają sok. Możliwości zależą oczywiście od tego, jaki model wybierzesz. Są takie, które potrafią nawet obrać ziemniaki. A do tego gotują, także na parze, mogą też podsmażyć składniki, np. warzywa na zupę. Jeśli więc chcesz szybko, bez wysiłku przygotowywać bardzo różnorodne posiłki, zastanów się nad tego typu urządzeniem.

Oprócz tego, że takie wieloczynnościowe roboty kuchenne automatyzują większość czynności związanych z przygotowywaniem jedzenia, to te najlepsze mają też aplikację i bogatą bazę przepisów o różnym poziomie trudności. Ale – co ważne – są to bardzo różnorodne propozycje smacznych, domowych posiłków. Urządzenia tego typu mają bardzo wiele zalet – są precyzyjne, mają dużą moc, stabilną konstrukcję i naprawdę wiele możliwości – ale też sporo kosztują i trzeba na nie przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca na kuchennym blacie. 

Polecane roboty kuchenne
  • 2 490 zł
  • 1 899 zł
  • 1 599 zł
  • 4 999 zł
  • 1 199 zł
  • 1 199 zł

 

Czym się kierować przy wyborze robota kuchennego wielofunkcyjnego

Skoro możliwości jest tak dużo, to przede wszystkim musisz dokładnie określić swoje potrzeby. Czy wystarczy ci proste urządzenie, typu mikser czy blender, czy w twojej kuchni brakuje robota wielofunkcyjnego, który umożliwi ci wygodne przygotowywanie wszystkiego, na co akurat masz ochotę. Tutaj jednak też nie ma co przesadzać – zastanów się nad funkcjami, których potrzebujesz, bo im bardziej zaawansowane urządzenie, tym wyższa cena, ale też więcej funkcji i więcej czynności, w których urządzenie może cię wyręczyć. Warto dokładnie określić to, czego chcesz, by nie płacić za funkcje czy przystawki, z których nigdy nie skorzystasz.

Oczywiście zawsze warto postawić na sprzęt sprawdzonych producentów, bo to nie tylko gwarancja jakości, ale także lepsza obsługa serwisowa w razie jakichkolwiek problemów z urządzeniem. Istotna jest także łatwość czyszczenia – sprawdź na przykład, czy poszczególne elementy nadają się do mycia w zmywarce i jak wiele z nich wymaga delikatniejszego mycia ręcznego.

 

Czy warto kupić robota wielofunkcyjnego do kuchni

Wszystkiego oczywiście za ciebie nie zrobią, ale to urządzenia bardzo pomocne, które łączą funkcje kilku różnych sprzętów – miksują, siekają, blendują, trą, kroją, ubijają, a nawet gotują. Popularne są na przykład roboty kuchenne wielofunkcyjne z maszynką do mielenia mięsa czy takie z sokowirówką. Dzięki nim możesz oszczędzić sporo czasu, a prace kuchenne stają się przyjemniejsze i mniej obciążające. Warto się jednak skupić na dokładnym określeniu tego, jak zaawansowanego sprzętu potrzebujesz, by naprawdę wykorzystać wszystkie jego możliwości i by nie był w twojej kuchni eksponatem, tylko prawdziwym pomocnikiem w codziennym gotowaniu.

Jeśli roboty kuchenne, nawet te wielofunkcyjne, to jednak nie do końca sprzęt dla ciebie, być może zainteresują cię multicookery, czyli garnki elektryczne. Gotują, smażą, duszą, gotują na parze, mogą też zapiekać potrawy. Wszystko to łączy jedno urządzenie. Chcesz poznać najpopularniejsze w naszym sklepie, zajrzyj do rankingu multicookerów i poznaj ich funkcje. Być może właśnie tego urządzenia brakuje w twojej kuchni.

Polecane garnki elektryczne
  • 2 599 zł
  • 2 832 zł
  • 1 299 zł
  • 2 099 zł
  • 469 zł
  • 899 zł
  • 839 zł
  • 1 199 zł
  • 329 zł
  • 549 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!