Urządzenia telekomunikacyjne i komputery to sprzęt, który rozwija się już od dobrych kilkudziesięciu lat. Nic więc dziwnego, że niezbędne oprzyrządowanie ewoluuje, stając się coraz bardziej kompaktowe i wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że starsze urządzenia, kable i przewody nadal są obecne w przestrzeni, nawet jeżeli wyszły już z powszechnego użycia i zostały zastąpione nowszymi, często bardziej uniwersalnymi, rozwiązaniami.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Czym jest kabel RS-232?
Interfejs RS232 (Recommended Standard 32) stał się standardem porządkującym komunikację szeregową między urządzeniami. Dzięki niemu przez niemal pół wieku można było bezproblemowo łączyć urządzenia DTE, np. komputery, z urządzeniami DCE, którymi najczęściej były modemy. Standard RS232 był do połowy lat dziewięćdziesiątych powszechnie stosowany w komunikacji między komputerem a potrzebnymi do niego elementami – myszkami, klawiaturami, modemami czy drukarkami. Starsze urządzenia są zatem przystosowane właśnie do tego standardu i mają złącze RS232.
Każdy jednak zdaje sobie sprawę, że obecnie port RS232 nie jest tym, do którego podłącza się akcesoria i urządzenia komputerowe. Od dobrych kilkunastu lat rozpowszechniony jest oczywiście port USB, do którego przystosowanych jest mnóstwo mniejszych i większych sprzętów elektronicznych. Port szeregowy RS232 nadal jednak można spotkać. Ponieważ nie służy on już do komunikacji z modemami, dostęp do niego jest dość utrudniony. Ethernet stał się standardem, który wyparł go z powszechnego użycia. Ze standardu RS232 korzysta jednak nadal wiele urządzeń dla specjalistów.
Jakie konwertery RS232 się przydadzą?
Gniazdo RS232 jest, jak już wiadomo, używane nieczęsto samo w sobie. Może się jednak zdarzyć, że będzie potrzebny kabel, a wtedy trudno znaleźć odpowiedni. Kabel RS232 byłby oczywiście najlepszym rozwiązaniem, ale jeżeli nie jest możliwe znalezienie odpowiedniego gniazda albo mamy do czynienia z odwrotną sytuacją i dysponujemy jedynie kablem USB – wtedy nieodzowna okaże się przejściówka. Jedną z takich przejściówek jest kabel USB RS232. Jedna strona to oczywiście USB, a druga złącze RS232. Między nimi zachodzi przesył sygnału, dzięki czemu urządzenia domyślnie niekompatybilne będą się mogły skomunikować. Jeszcze inny przypadek zachodzi wtedy, gdy trzeba podłączyć np. modem do starszego komputera. Jeżeli ktoś ma taki problem i zmaga się z niepasującymi wejściami, powinien zdecydować się na konwerter RS232 Ethernet. Dzięki temu zarówno nowszy, jak i starszy standard będą mogły razem działać bez żadnego problemu. Warto wspomnieć, że niektórzy potrzebują komunikacji z systemem Android. RS232 jest standardem, który zasadniczo obsługuje połączenia szeregowe z komputerami, jednak takie połączenie ze smartfonem także jest możliwe, chociaż w sposób pośredni.
Osoby, które poszukują dobrego adaptera USB na RS232, mogą śmiało zdecydować się na LogiLink AU0034. Jest on w pełni zgodny ze standardem USB 2.0. Wykorzystuje chipset FTDI FT232RL. Bezproblemowy i solidny montaż zapewnia mocowanie z wkrętami. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym adapterze? Pierwsze złącze to męskie USB A, natomiast drugie to również męskie złącze RS232 9-pin. Zaletą tego adaptera jest bez wątpienia jego szeroka kompatybilność. Jest on bowiem zgodny z niemal wszystkimi systemami operacyjnymi: Windows 98SE. ME, 2000, 2003, 2008, XP, Vista, 7 oraz 8, a także z Mac OS i systemem Linux. W zestawie z adapterem znajduje się przedłużacz USB.
Innym adapterem, na który warto zwrócić uwagę, jest Unitek Y-105A. To także konwerter z USB na port szeregowy RS-232. Dołączony jest do niego adapter 9 pin na 25 pin. Dzięki niemu bezproblemowo będzie można połączyć niepasujące kable. Warto wspomnieć o dwuletniej gwarancji producenta.
Standard Ethernet jest obecnie najczęściej spotykany. Jeżeli ktoś szuka niedrogiego adaptera jako zewnętrznej karty sieciowej, może zdecydować się na i-Tec Adapter USB – Ethernet U2LAN. Dzięki temu adapterowi można zyskać natychmiastowy dostęp do sieci, niezależnie od urządzenia – czy jest to tablet, czy komputer. Zaletą jego szeroka zgodność ze standardami sieciowymi, a także kompatybilność z systemami Windows 64 bit (również Windows 10) oraz nowymi systemami Linux i Mac OS.
Inny użyteczny kabel sieciowy to np. Reinston EKK22 25 m. Jego główne zalety to długość 25 metrów i ekranowanie, które zapewnia znakomity przesył sygnału bez zakłóceń, co jest jeszcze ulepszane dzięki miedzianemu przewodowi wewnętrznemu. Znacznie krótszy jest kabel sieciowy Unitek Y-C812ABL. Ma on 5 metrów długości i dwie wtyczki RJ-45. Styki pokryte złotem gwarantują znakomity przesył i bardzo dobry transfer danych, a osłonka na zatrzask chroni wtyki przed wyłamaniem.