Koniec z przypalaniem, rozgotowywaniem i kipieniem ryżu! Ratunek to ryżowar – specjalny elektryczny garnek, który idealnie gotuje ryż. A w dodatku może ci on posłużyć także do gotowania kasz i makaronów oraz warzyw na parze. Bez konieczności pilnowania potraw w kuchni i co najważniejsze – zdrowo, bo z zachowaniem jak największej ilości minerałów i witamin. Przeczytaj, jak wybrać najlepszy ryżowar, by gotować bezstresowo i pysznie.
Co to jest ryżowar?
Ryż to uniwersalny dodatek do posiłków – jest dobry dla każdego: bezglutenowy, lekkostrawny, nie wywołuje reakcji alergicznych, a przy tym jest sycący. Dlatego warto go często jeść. A żeby nie denerwować się, że kipi, rozgotowuje się, przywiera do garnka albo się skleja, dobrze jest kupić specjalny, automatyczny, elektryczny garnek do gotowania ryżu – ryżowar. Ryżowar weźmie na siebie cały proces gotowania ryżu, całkowicie odciążając cię od stania nad garnkiem. Przeczytaj, jak działa to urządzenie, by wiedzieć, jaki ryżowar kupić.
Typowy ryżowar wygląda jak duży garnek na nóżkach. Wewnątrz ma wyjmowaną misę na ryż i wodę, często z podziałką ułatwiającą dozowanie. Ta misa ma nieprzywierającą powłokę, co ważne, by twój ryż nie przypalał się podczas gotowania. Pokrywa z reguły jest szklana i ma uchwyt oraz otwór do odprowadzania nadmiaru pary. Często ryżowar jest także wyposażony w sitko, na którym możesz ułożyć warzywa, by ugotować je nad ryżem na parze.
Jak korzystać z ryżowaru? To bardzo proste! Do misy wsypujesz odmierzoną porcję ryżu, na przykład szklankę, i wlewasz wodę – odpowiednią ilość dla rodzaju ryżu, najlepiej zgodnie z instrukcją na opakowaniu (w proporcjach mniej więcej od 1:1,5 w wypadku zwykłego białego ryżu do 1:1,8 w wypadku ryżu brązowego). Solisz według uznania. Na sitku nad ryżem możesz ułożyć warzywa. Zamykasz pokrywę. Włączasz ryżowar. I to wszystko. O resztę zadba mądry garnek – ryżowar. Ranking najczęściej kupowanych w naszym sklepie ryżowarów umieściliśmy poniżej.
Jak działa ryżowar?
Działanie ryżowaru opiera się na wbudowanym termostacie. Dopóki w misie jest głównie woda, temperatura osiąga najwyżej 100°C. W miarę jak ryż wchłania wodę, temperatura wzrasta powyżej 100°C i wtedy termostat przełącza ryżowar z trybu gotowania na tryb podtrzymywania ciepła.
Gotowanie trwa około 30 minut. Tryb podtrzymywania ciepła jest na ogół aktywny przez kilka godzin, a potem garnek się wyłącza. Warto wiedzieć, że ryż jest smaczniejszy, jeśli po ugotowaniu pozostawisz go w trybie podtrzymywania ciepła przez 10 do 20 minut. Nie zaleca się jednak przechowywania ryżu w cieple dłużej niż trzy godziny, bo może się przesuszyć.
Przed podaniem ryżu ostrożnie podnieś pokrywkę, uważając na gorącą parę, i delikatnie wymieszaj ryż łyżką. Uwaga: do mieszania i nabierania ryżu nie używaj metalowych sztućców, aby nie uszkodzić nieprzywierającej powierzchni misy. Najlepiej użyć łyżki ze specjalnego tworzywa (często jest w komplecie) lub drewnianej.
Ryżowar – jaki wybrać?
Na co zwrócić uwagę, zastanawiając się, jak wybrać najlepszy ryżowar? Przede wszystkim dopasuj pojemność urządzenia do swoich potrzeb, tak by móc gotować tyle ryżu, ile potrzebujesz. Wybór jest duży – najmniejsze urządzenia mają pojemność 0,6 l, najwięcej jest modeli półtoralitrowych, ale są też sześciolitrowe i większe.
Weź również pod uwagę moc. Większe urządzenie potrzebuje więcej mocy, by ugotować dużo ryżu w krótkim czasie. Jeśli zależy ci na szybkim gotowaniu dużych ilości ryżu, wybieraj urządzenia o mocy około 1000 W. Jeżeli wystarczy ci mniejszy garnek albo nie zależy ci na czasie, możesz kupić ryżowar o mocy 300 W.
Warto również sprawdzić, jakie dodatkowe wyposażenie ma model, który ci się podoba. Dobrze, by miał specjalną łyżkę do mieszania i nabierania ryżu (taką, która nie uszkodzi powierzchni misy) oraz sitko czy koszyk do gotowania na parze. Przydaje się też miarka.
Jak wybrać najlepszy ryżowar? Podsumowanie
Ryżowar to bardzo przydatny sprzęt, który ogromnie upraszcza gotowanie ryżu i likwiduje problem mycia przypalonych garnków i zalanej kipiącą wodą kuchenki. Jaki ryżowar kupić? Kieruj się przede wszystkim pojemnością i mocą elektrycznego garnka, która decyduje o szybkości gotowania. W wypadku mniejszych modeli o pojemności około 0,6 l wystarczy moc 300 W.