Słuchawki bezprzewodowe do TV dla seniora to dobry pomysł: pomagają słyszeć i rozumieć dialogi w filmach i głos lektora bez przeszkadzania pozostałym domownikom. Zapewniają też swobodę, bo można w nich wygodnie chodzić po mieszkaniu bez plączącego się kabla. Przeczytaj, na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz najlepszy model.
Słuchawki do TV dla seniora
Słuchawki do TV dla seniora przede wszystkim muszą współpracować z telewizorem. Dlatego gdy zaczynasz szukać najlepszego modelu, musisz się upewnić, czy i jaką łączność bezprzewodową obsługuje TV.
Nowsze telewizory często pozwalają korzystać z Bluetooth – i to jest najlepsza opcja. W takim wypadku mamy bowiem bardzo duży wybór nowych modeli uniwersalnych słuchawek bezprzewodowych, które łatwo sparujemy nie tylko z odbiornikiem TV, ale też np. ze smartfonem czy tabletem.
Jeżeli telewizor nie jest wyposażony w moduł Bluetooth, możemy kupić adapter Bluetooth z odpowiednią wtyczką – taką, żeby pasowała do wejść w TV, np. USB, i za jego pomocą dodać obsługę tego standardu.
Można też postawić na łączność radiową. Warto wiedzieć, że są specjalne bezprzewodowe słuchawki do TV dokanałowe (mniejszy wybór) i nauszne (w tym wypadku jest dostępnych więcej modeli), które w komplecie mają nadajnik podłączany do telewizora (zwróćmy uwagę na rodzaj podłączenia).
Na rynku są też rozwiązania stworzone specjalnie dla osób starszych do oglądania telewizji. Takie słuchawki dla seniora mogą mieć np. funkcję ułatwiającą rozumienie niewyraźnych dialogów przez wzmacnianie wyższych częstotliwości dźwięku. A przy tym obsługują łączność Bluetooth, ale mają też swój nadajnik, który można podłączyć do gniazda wyjściowego audio telewizora – optycznego lub analogowego, dzięki czemu jest kompatybilny z praktycznie każdym TV.
Wygodne słuchawki dla seniora
Gdy wybieramy słuchawki dla seniora, bardzo ważnym kryterium jest wygoda. Tu wiele zależy od osoby, która będzie używać słuchawek, i jej upodobań czy odczuć.
Wydaje się, że najwygodniejsze słuchawki do TV dla seniora to bezprzewodowe słuchawki nauszne, pod warunkiem że są z dobrej jakości materiału i uda się je dopasować tak, by ani nie spadały, ani nie uciskały. Trzeba też zwrócić uwagę na ich wagę – nie mogą być za ciężkie. Słuchawki nauszne dobrze wyciszają otoczenie i zwykle bardzo długo działają na jednym ładowaniu. Jest duży wybór bezprzewodowych słuchawek nausznych, które mogą sprawdzić się także jako słuchawki bezprzewodowe do TV dla seniora, i to zarówno z łącznością radiową, jak i Bluetooth. Zwykle są lekkie, ważą około 130 gramów, i mają fizyczne przyciski do sterowania odtwarzaniem, co może się okazać wygodnym rozwiązaniem.
Może się jednak okazać, że słuchawki nauszne dla osoby, która nie jest do nich przyzwyczajona, będą zbyt kłopotliwe – są duże, widoczne, odstają od głowy.
W takim wypadku, szukając słuchawek dla seniora, warto wypróbować modele dokanałowe lub bezprzewodowe słuchawki douszne, które są małe, w żaden sposób nie ograniczają ruchów i łatwo się do nich przyzwyczaić tak, by przestać na nie zwracać uwagę. Słuchawki dokanałowe dokładniej zatykają uszy, dzięki czemu lepiej przekazują dźwięk i skuteczniej izolują od szumu otoczenia. Lepiej też trzymają się w uszach – nie wypadają.
Jeżeli wybieramy słuchawki do TV dla seniora, to modeli dokanałowych z łącznością radiową znajdziemy mało. Modeli z łącznością Bluetooth jest o wiele większy wybór w bardzo różnych cenach. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, technologie i wyposażenie. Przydatnym rozwiązaniem może okazać się np. cyfrowa redukcja szumów i zakłóceń oraz możliwość sterowania dotykiem. Czasem w komplecie są dodawane dodatkowe silikonowe nasadki dopasowujące się do kształtu uszu, dzięki czemu słuchawki dobrze przylegają, nie wypadają i izolują dźwięki.
Modele douszne umieszczamy płycej w małżowinie usznej niż modele dokanałowe. Przez to słabiej izolują zarówno użytkownika od dźwięków otoczenia, jak i otoczenie od dźwięków tego, czego słucha użytkownik. Łatwiej też mogą wypadać z uszu. Mogą się jednak okazać wygodniejsze jako słuchawki dla seniora niż dokanałowe, szczególnie przy długim użytkowaniu. Niektórzy producenci opracowali specjalny kształt słuchawek, by nie powodowały ucisku w kanale słuchowym, a jednocześnie stabilnie trzymały się w uchu nawet podczas schylania się czy raptownych ruchów. Słuchawki douszne także często mają też przyciski do sterowania odtwarzaniem.
Warto kupić słuchawki bezprzewodowe do TV dla seniora
Słuchawki bezprzewodowe do TV dla seniora pozwalają w dyskretny sposób dostosować głośność dźwięku do potrzeb użytkownika, i to niezależnie od ustawień głośnika telewizora, dzięki czemu inne osoby oglądające telewizję mogą korzystać z głośności dogodnej dla siebie. Słuchawki bezprzewodowe zapewniają swobodę – można w nich chodzić po mieszkaniu bez plączącego się kabla. W wypadku łączności Bluetooth można je sparować także z innymi urządzeniami, np. ze smartfonem czy tabletem, a wtedy będą służyć seniorowi także podczas korzystania z tych sprzętów. W dodatku są słuchawki ze specjalnymi udogodnieniami dla seniorów, pomagającymi wyraźniej słyszeć.
Zobacz także: