Praca zdalna zyskała w ostatnich latach ogromną popularność – stoją za tym możliwości, jakie daje internet oraz pandemiczne realia. Aby efektywnie pracować z domu, niezbędny jest jednak odpowiedni sprzęt: słuchawki do pracy zdalnej, które są wygodne i zapewniają dźwięk wysokiej jakości (również podczas wideokonferencji) wydają się wręcz konieczne. Chcesz wiedzieć, jak wybrać dla siebie najlepsze? W poniższym tekście znajdziesz kilka wskazówek.
Dlaczego dobre słuchawki do pracy zdalnej są aż tak ważne?
Dlaczego w ogóle warto zainwestować w słuchawki do pracy zdalnej? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – to na pierwszy rzut oka niepozorne akcesorium nie tylko znacznie zwiększa komfort pracy (niekiedy również współpracowników użytkownika słuchawek), ale również pozwala poprawić efektywność podczas realizacji zawodowych zadań w domowym zaciszu. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każde słuchawki dobrze sprawdzą się przy pracy – przy wybieraniu konkretnego modelu, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim specyfikę prowadzonych działań i oczekiwania osoby korzystającej z urządzenia. Dobranie słuchawek z uwzględnieniem tych aspektów to prosta droga do zadowolenia ze sprzętu.
To, co jako pierwsze rzuca się w oczy
Jedną z najważniejszych kwestii jest to, jak skonstruowane będą słuchawki wykorzystywane podczas pracy z domu. W przypadku takiego zastosowania, najczęściej wybierane są modele nauszne, które zapewniają duży komfort, nawet jeśli są używane przez niemal cały dzień. Nie oznacza to jednak, że urządzenia innego rodzaju w tym kontekście w ogóle nie mają racji bytu – słuchawki douszne również mogą dobrze się sprawdzić. Trzeba natomiast pamiętać, że tego typu dyskretne słuchawki, po kolejnej z rzędu godzinie korzystania, mogą zacząć powodować dyskomfort. To sprawia, że akcesoria umieszczane wewnątrz ucha są lepszą propozycją dla osób raczej sporadycznie sięgających po słuchawki podczas pracy niż dla tych, które często prowadzą różnego rodzaju rozmowy i biorą udział w wideokonferencjach.
Co ważne, wybierając nauszne słuchawki do pracy zdalnej uwagę warto zwrócić na materiały, z których zostały one wykonane, a także miękkość pałąka i nauszników. Równie istotna jest możliwość regulacji – właśnie dzięki niej da się łatwo dopasować urządzenie do kształtu głowy. To z kolei pozwala osiągnąć maksymalny komfort, niezależnie od tego, przez jak długi czas w ciągu dnia słuchawki będą używane.
Najlepszy sposób na połączenie
Łączność to kolejny aspekt, który zdecydowanie powinien przyciągnąć uwagę – każdy z dostępnych sposobów (z wykorzystaniem przewodu lub bez niego) ma zarówno zalety, jak i wady. Słuchawki bezprzewodowe do pracy zdalnej charakteryzują się dużą wygodą użytkowania, pozwalają na przemieszczanie się po pomieszczeniu, a także nie przysparzają problemów w kontekście utrzymania porządku w miejscu pracy. Trzeba jednak pamiętać, że z łącznością bezprzewodową wiążą się pewne ograniczenia – urządzenia ją wykorzystujące wymagają ładowania (co oznacza, że konieczne jest kontrolowanie stanu naładowania akumulatora, aby słuchawki nie wyłączyły się w najmniej odpowiednim momencie), a także mogą nie zapewniać najwyższej jakości podczas przesyłania dźwięku dwustronnie (np. w trakcie rozmów).
Alternatywą dla słuchawek bezprzewodowych do pracy zdalnej są modele, które do komputera (lub innego urządzenia) podłącza się za pomocą kabla, najczęściej z uniwersalnymi wtykami mini jack 3,5 mm lub USB. Słuchawki przewodowe nie tylko zapewniają możliwie największą stabilność połączenia i wysoką jakość dźwięku, ale również bezproblemowo działają bez konieczności ich ładowania, co zwiększa komfort użytkownika. Jednak coś za coś – przewód ogranicza poruszanie się po pomieszczeniu (a tym samym może utrudniać sięganie np. po potrzebne dokumenty), a ponadto może irytująco plątać się w miejscu wykonywania pracy.
Wszystkie potrzebne funkcje
Pora na funkcjonalność – dla osób, które często biorą czynny udział w rozmowach lub konferencjach online, dobre słuchawki z mikrofonem do pracy zdalnej to podstawa. W przypadku tego typu akcesoriów, istotna jest jednak jakość dźwięku nie tylko emitowanego, ale również tego, który będzie docierał do uszu współpracowników. Właśnie dlatego uwagę warto zwrócić na redukcję szumów w mikrofonie. Dzięki niej nie jest rejestrowany hałas otoczenia, co sprawia, że rozmówcy słyszą tylko to, co najważniejsze, czyli wypowiedź użytkownika słuchawek.
Otoczenie bywa uciążliwe nie tylko dla rozmówców osoby pracującej z domu lub innego miejsca poza biurem, ale również dla niej samej. Walka z problematycznym hałasem nie jest jednak z góry przegrana – słuchawki z ANC mogą skutecznie odizolować użytkownika od zgiełku i innych dźwięków. Dzieje się tak za sprawą generowania fali przeciwstawnej do tej, wyłapywanej z zewnątrz, przez co słyszalność hałasu staje się znacznie ograniczona lub nawet zredukowana, nawet jeśli w urządzeniu nie rozbrzmiewa muzyka.
Modele gamingowe jako dobre słuchawki do pracy zdalnej?
Czy słuchawki gamingowe mają szansę się sprawdzić przy wykonywaniu obowiązków służbowych spoza biura? Zdecydowanie tak! Trzeba zauważyć, że dla graczy istotne są dokładnie te cechy, którymi powinny charakteryzować się dobre słuchawki do pracy zdalnej – chodzi tu przede wszystkim o wygodną konstrukcję zapewniającą komfort nawet podczas nieprzerwanego, wielogodzinnego używania, czyste, wyraziste brzmienie i wysokiej jakości mikrofon, który umożliwi bezproblemową komunikację. To sprawia, że wybierając akcesorium, które wykorzystywane będzie przy pracy, pod uwagę warto wziąć również modele stworzone z myślą właśnie o graczach.
Najważniejsze parametry, na które trzeba zwrócić uwagę
Przy zakupie słuchawek do pracy zdalnej, poza konstrukcją, typem łączności i funkcjami, przyjrzeć się trzeba też kilku dość istotnym parametrom. Jednym z nich jest pasmo przenoszenia, które informuje o zakresie częstotliwości obsługiwanym przez urządzenie – dobrze, aby było ono jak najszersze. Kolejny to wyrażona w omach impedancja, od której zależy między innymi czystość emitowanego w słuchawkach dźwięku: im jest ona wyższa, tym pojawi się mniej różnego rodzaju szumów i zakłóceń. Istotna jest także dynamika, czyli czułość, którą podaje się w decybelach – to od niej zależy, jak głośno wybrzmi dźwięk.
Słuchawki do pracy zdalnej – podsumowanie
Jak można zauważyć, jednoznaczne określenie, jakie słuchawki do pracy zdalnej będą najlepsze, nie jest możliwe. Trzeba jednak stwierdzić, że przy takim bogactwie dostępnych na rynku, różnorodnych propozycji, niemal każdy jest w stanie znaleźć sprzęt, którego użytkowanie będzie w pełni satysfakcjonujące. Podczas wybierania konkretnego modelu, warto kierować się indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami, a ponadto uwzględnić specyfikę pracy (np. liczbę prowadzonych online rozmów i wideokonferencji) i natężenie hałasu w miejscu, w którym będzie ona wykonywana – takie podejście wydaje się być kluczem do sukcesu w doborze najlepszego urządzenia.
Przeczytaj również: