Smart AGD – sztuczna inteligencja w twoim domu

Matylda Gruman

Wyobraź sobie dom, który doskonale cię rozumie, przewiduje potrzeby, dba o twoje samopoczucie i bezpieczeństwo. Fikcja? Coraz częściej rzeczywistość – z AGD wspomaganym sztuczną inteligencją w roli głównej. Sprawdź, co potrafią innowacyjne sprzęty z funkcją AI, i wybierz te najbardziej odpowiednie dla ciebie. Dzięki nim poprawisz swój komfort życia, oszczędzisz czas, a w dłuższej perspektywie – nawet pieniądze.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Dlaczego warto zainwestować w sprzęty z AI – 7 powodów
  2. Przepis na inteligentną kuchnię
  3. Pranie i suszenie w erze AI – czysto, sprawnie, efektywnie
  4. Przyjemne sprzątanie? Ze sztuczną inteligencją wszystko jest możliwe!
  5. Powietrze pod kontrolą AI – i oddychasz swobodnie
  6. Smart AGD – podsumowanie. Znajdź rozwiązania idealne dla siebie

 

Dlaczego warto zainwestować w sprzęty z AI – 7 powodów

Sztuczna inteligencja (AI) wkracza do naszych domów. Zmienia sposób, w jaki korzystamy z AGD, wpływa na funkcjonowanie lodówek, piekarników, płyt indukcyjnych, okapów, zmywarek, robotów kuchennych, ekspresów do kawy, pralek, odkurzaczy, klimatyzatorów, oczyszczaczy powietrza itp. Nie dość, że ułatwia nam codzienne życie, to jeszcze zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na lepsze zarządzanie energią elektryczną czy wodą.

Korzyści płynące ze sztucznej inteligencji zastosowanej w AGD

1. Pełna automatyzacja. Innowacyjne sprzęty z AI mogą cię wspomóc – a nieraz też całkowicie wyręczyć – w wielu pracach domowych. Często korzystają z kamer, laserów lub zaawansowanych technologicznie sensorów, które odpowiadają za precyzyjne śledzenie toru jazdy (np. robotów sprzątających), dozowanie detergentów (w zmywarkach, pralkach) lub funkcje samoczyszczące piekarników. Same najlepiej wiedzą, jak odkurzać, chłodzić, piec, gotować itp. Nierzadko łączą też funkcje, np. odkurzanie z mopowaniem. Czuwając nad procesami i postępem prac, oszczędzają twój czas, minimalizują zaangażowanie w obowiązki domowe.

2. Indywidualne podejście. Pomimo automatyki na najwyższym poziomie sprzęty smart ze sztuczną inteligencją nie działają zawsze tak samo, na oślep. Specjalizują się też w personalizacji ustawień. Mają zdolność uczenia się. Dzięki wbudowanym czujnikom, algorytmom AI i łączności z internetem zbierają dane o użytkowaniu, analizują je, uczą się preferencji domowników i dostosowują do nich parametry oraz sposób pracy AGD. Sugerują pewne rozwiązania, np. przepisy kulinarne (na podstawie dostępnych w lodówce produktów). Na bieżąco śledzą warunki panujące w pomieszczeniu (roboty sprzątające omijają podczas odkurzania wylegujące się na dywanie zwierzaki, a klimatyzatory wznawiają działanie, gdy pojawiasz się w pomieszczeniu). Potrafią nawet wybiegać w przyszłość – w porę informują o kończących się w lodówce zapasach żywności lub potrzebie wymiany materiałów eksploatacyjnych (w pralce, zmywarce, ekspresie do kawy itp.).

pralka smart

3. Jeszcze wygodniej i z każdego miejsca. W większości przypadków nowoczesne AGD jest wyposażone w moduł Wi-Fi. Współpracuje z aplikacjami mobilnymi, dzięki czemu można je obsługiwać lub monitorować na odległość, nawet z dala od domu – w dogodnym dla ciebie miejscu i czasie. Wi-Fi pozwala również na włączenie AGD do systemu inteligentnego domu, zsynchronizowanie go z głośnikiem i głosowe sterowanie urządzeniami.

4. Bezpieczeństwo przede wszystkim – twoje i urządzenia! Monitorując pracę sprzętów, AI ostrzega przed potencjalnymi problemami. W przypadku błędów (tak, tak, zdarzają się nawet najlepszym) często samodzielnie podaje ich przyczyny i rozwiązania. Dobre oczyszczacze powietrza i okapy są w stanie wykryć niepożądany składnik powietrza i automatycznie zająć się jego neutralizacją. Natomiast ekspresy lub pralki alarmują o konieczności odkamieniania przewodów. Z jednej strony troszczą się o ciebie, a z drugiej  o siebie. Korzystasz na tym podwójnie.

5. Inteligentne zarządzanie energią elektryczną, wodą i czasem. AI optymalizuje działanie urządzeń. Wie, kiedy można obniżyć temperaturę prania lub zmywania oraz pobrać mniejszą ilość wody. Pozwala na zaprogramowanie pracy w godzinach nocnych (z tańszą taryfą energetyczną). Zapobiega niepotrzebnym wydatkom i jest proekologiczna.

6. Dobra komunikacja. Sporo sprzętów smart potrafi mówić lub pisać w wielu językach. Wysyła werbalne komunikaty typu: rozpoczynam czyszczenie, wracam do bazy. Wyświetla na ekranie pozdrowienia i życzenia: dobrego dnia czy smacznego, informuje o etapach pracy. Zawsze działa intuicyjnie i chętnie służy pomocą.

7. Rozrywka. Wpięte do sieci internetowej wybrane modele smart mogą wyświetlać na małym ekranie filmy, teledyski, galerie zdjęć, a także puszczać twoją ulubioną muzykę czy audiobooki.

Szukasz więcej przykładów zastosowania sztucznej inteligencji w domu? W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej AGD do gotowania, chłodzenia, prania, suszenia, sprzątania itp.

Polecane pralki

 

Przepis na inteligentną kuchnię

Sztuczna inteligencja w kuchni to nie tylko synonim wygody i oszczędności czasu. Kryje się za nią też nowy, rewolucyjny sposób myślenia w kontekście przyrządzania posiłków i przechowywania jedzenia.

Najnowocześniejsze lodówki smart odgrywają rolę zaawansowanych centrów zarządzania żywnością. Są wyposażone w kamery i czujniki, dzięki którym monitorują zawartość półek i szuflad, informują o kończących się produktach lub ich okresie przydatności do spożycia. Jesteś właśnie na zakupach i chcesz zdalnie zajrzeć do lodówki, by się upewnić, że masz wystarczająco dużo masła na wypieki? Żaden problem, zrobisz to za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie. Nie wybierasz się do sklepu? Niektóre modele podpowiadają przepisy dań stworzone na podstawie dostępnych składników – minimalizują w ten sposób marnowanie jedzenia, uczą kreatywności w kuchni. Pomagają też zmniejszać zużycie energii.

widok z piekarnika z kamerą

Kamery i sensory znajdziesz również w piekarnikach z AI. To właśnie za ich pomocą urządzenia rozpoznają rodzaj potrawy umieszczonej w komorze i automatycznie dobierają do niej parametry pieczenia. Jednocześnie uczą się preferencji kulinarnych użytkownika, sugerując optymalne ustawienia dla ulubionych dań. Potrafią robić zdjęcia w trakcie pracy i wysyłać je w świat (np. do social mediów), mają wbudowane książki kucharskie, najlepsze z najlepszych oferują nawet funkcję rozpoznawania głosu, umożliwiającą bezdotykowe sterowanie urządzeniem (docenisz ją, mając ręce brudne od ciasta czy mąki).

Płyty indukcyjne również zaskakują inteligencją. Bez problemu wykrywają rodzaj garnka i dostosowują wielkość pola grzewczego do jego rozmiaru. A jeśli zajdzie taka potrzeba, służą funkcją asystenta gotowania. Krok po kroku prowadzą użytkownika przez wszystkie etapy przyrządzania potrawy – dostosowują temperaturę i czas gotowania do konkretnego przepisu.

Okapy kuchenne nie pozostają w tyle w świecie smart AGD. Same się uruchamiają po wykryciu w powietrzu oparów, zapachów i niepożądanych cząsteczek. Rozpoznają rodzaj i intensywność zanieczyszczeń. Automatycznie dostosowują do nich moc ssania oraz tryby pracy. Nierzadko komunikują się z płytą indukcyjną, dopasowując swoje działanie do procesu gotowania. Mistrzowskie urządzenia – niczym najlepsze oczyszczacze powietrza – wyróżniają się funkcją jonizacji.

A jakie umiejętności mają roboty kuchenne nowej generacji? Miksowanie czy ubijanie to dla nich łatwizna. Potrafią więcej! Rozpoznają składniki w misie, sugerują przepisy i automatycznie dobierają czas oraz intensywność mieszania do przygotowywanej potrawy. Dążą do perfekcji – analizują preferencje kulinarne użytkownika i starają się wyjść im naprzeciw. Podobnie jak automatyczne ekspresy do kawy, które zapamiętują preferencje domowników, dostosowując moc, temperaturę i ilość kawy do indywidualnych gustów. Połączone z Wi-Fi i aplikacją mobilną umożliwiają obsługę zdalną. Marzysz o porannej kawie? Możesz ją zrobić, leżąc jeszcze w łóżku.

Polecane lodówki

 

Pranie i suszenie w erze AI – czysto, sprawnie, efektywnie

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji zmienia się również sposób prania i suszenia. Nowoczesne pralki z funkcją AI są w stanie rozpoznać rodzaj tkaniny, wagę wsadu i stopień zabrudzenia ubrań w bębnie. Na podstawie tych danych automatycznie wybierają najlepszy program prania, temperaturę wody oraz ilość detergentu. Mogą obniżyć temperaturę prania lub skrócić cykl. Jakie masz z tego korzyści? Oszczędzasz czas (a nierzadko też energię elektryczną i wodę), chronisz pranie przed zniszczeniem, unikasz marnowania środków piorących – dbasz o budżet domowy i środowisko naturalne.

pralka z AI

Jak większość AGD smart także pralki uczą się preferencji użytkowników. Zapamiętują najczęściej wybierane programy i ustawienia, sugerując je przy kolejnych cyklach prania. Modele połączone z internetem mogą automatycznie aktualizować oprogramowania – zyskując w ten sposób nowe funkcje i jeszcze lepszą efektywność.

Z pralkami z funkcjami AI świetnie komunikują się suszarki wpięte do tej samej sieci Home Connect. Niektóre wiedzą, jaki cykl prania właśnie zakończył się w pralce, i automatycznie dostosowują do nich tryb suszenia.

Z pralkami i suszarkami współpracują też inteligentne szafy parowe, które za pomocą sensorów potrafią m.in. oceniać świeżość ubrań i sugerują konieczność wyprania danej rzeczy.

Polecane suszarki do prania
  • 3 099 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 199 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 399 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 397 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 059 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 699 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 199 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 099 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 4 999 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu
  • 3 099 zł
    Zakres od A+++ do D Karta produktu

 

Przyjemne sprzątanie? Ze sztuczną inteligencją wszystko jest możliwe!

Nowocześni użytkownicy powoli zapominają o bieganiu z mopem po mieszkaniu. Od tego mają automatyczne roboty sprzątające, które:

  • dzięki zaawansowanym systemom mapowania i nawigacji potrafią stworzyć dokładny plan mieszkania i efektywnie zaplanować trasę sprzątania;
  • zapamiętują układ pomieszczeń oraz przeszkód i z każdym cyklem sprzątania stają się coraz bardziej efektywne;

robot sprzatajacy Roborock

  • już nie tylko odkurzają, ale też myją podłogi (wodą czystą lub z dodatkiem detergentu). Same również czyszczą i suszą nakładki mopujące. A kurz zasysają do worka w stacji ładująco-czyszczącej;
  • umożliwiają obsługę zdalną (poprzez aplikację w smartfonie) i planowanie harmonogramów pracy;
  • łatwo dają się wciągnąć do systemu inteligentnego domu, w którym mogą współpracować z innymi urządzeniami smart. Komendy głosowe? To dla nich żaden problem;
  • mogą być wyposażone w kamery i systemy identyfikacji obrazu. Rozpoznają rodzaje zabrudzeń i dobierają do nich tryby pracy. Wykrywają na przykład rozsypane ziarna kawy lub piasku i zasysają je ze zwiększoną mocą ssania. A gdy trafią na plamy z soku, natychmiast uruchamiają funkcję mopowania. Do tego są bezpieczne dla domowników i zwierzaków. Zwyczajnie schodzą im z drogi.

Wysokim IQ cechują się też najlepsze odkurzacze pionowe. Wybrane mogą się pochwalić czujnikiem piezoelektrycznym (który analizuje ilość i wielkości pochłoniętych cząsteczek), automatycznie dostosowują moc ssania do rodzaju zanieczyszczeń. Zapewniają optymalne czyszczenie przy jednoczesnym oszczędzaniu akumulatora. Za pomocą aplikacji mobilnej mogą dostarczyć ci historię sprzątania, monitorować stan filtrów czy bezpośrednio kierować do sklepu z akcesoriami i materiałami eksploatacyjnymi dla odkurzaczy danej marki.

 

Powietrze pod kontrolą AI – i oddychasz swobodnie

Czas wziąć pod lupę inteligencję oczyszczaczy powietrza. Brawa należą się im za zaawansowane technologicznie czujniki, które bezbłędnie wykrywają szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone (PM2.5 i PM10), lotne związki organiczne (VOC), dwutlenek węgla itp. Monitorują do tego wilgotność i temperaturę otoczenia. Dzięki AI analizują dane w czasie rzeczywistym i automatycznie dostosowują pracę do aktualnych warunków panujących w pomieszczeniu.

oczyszczacz powietrza w domu

Inteligentnie podchodzą też do nawyków i preferencji użytkowników. Obserwują je i starają się wyjść im naprzeciw. Przykład? Jeżeli regularnie gotujesz o określonej porze, oczyszczacz może zwiększyć intensywność pracy tuż przed tą godziną, aby skuteczniej radzić sobie z zapachami i zanieczyszczeniami powstającymi podczas gotowania.

Niektóre modele oczyszczaczy oferują funkcję prognozowania jakości powietrza poza domem. Analizują dane z przeszłości i łączą je z aktualnymi warunkami. W ten sposób przewidują, kiedy jakość powietrza na zewnątrz ulegnie pogorszeniu, i odpowiednio wcześniej zwiększają intensywność pracy. Dążą do zapewnienia czystego powietrza w domu bez względu na porę dnia i roku.

Wiele dobrego możesz się również spodziewać po klimatyzatorach nowej generacji. Nie dość, że gwarantują optymalną temperaturę w domu podczas upałów za oknem, to jeszcze po mistrzowsku monitorują jakość powietrza i wychwytują z niego wszystkie niepożądane cząsteczki. Za pomocą sensorów i algorytmów AI uczą się twoich preferencji oraz zapamiętują warunki atmosferyczne. Przewidują, kiedy należy rozpocząć chłodzenie, by osiągnąć idealną temperaturę o określonej porze. Ba, potrafią jeszcze więcej! Wyobraź sobie taką sytuację… Wracasz z pracy w gorący dzień, a inteligentny klimatyzator (połączony z twoim smartfonem) wykrywa, że zbliżasz się do domu, i sam się uruchamia. Chce przywitać cię przyjemnym chłodem.

Niektóre mądre systemy klimatyzacji tworzą dodatkowo strefy komfortu w różnych częściach domu. Na podstawie danych z czujników ruchu i temperatury ciała zapewniają przyjemną temperaturę i odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. W pokojach nieużywanych działają w stanie spoczynku, oszczędzając energię elektryczną.

  • 1 999 zł
  • 529 zł
  • 1 799 zł
  • 1 699 zł
  • 2 049 zł
  • 3 299 zł
  • 1 399 zł
  • 719 zł
  • 1 299 zł
  • 2 169 zł

 

Smart AGD – podsumowanie. Znajdź rozwiązania dla siebie

Inteligentne sprzęty z funkcją AI oferują mnóstwo innowacyjnych rozwiązań, które znacząco poprawiają komfort życia w domu. Wybierając AGD smart, zastanów się nad własnymi potrzebami i stylem życia. Cenisz wygodę i oszczędność czasu? Idealne będą dla ciebie urządzenia z pełną automatyzacją, np. roboty sprzątające lub pralki z opcją rozpoznawania tkanin. Jesteś mistrzynią/mistrzem gotowania (albo wprost przeciwnie – nie masz serca do pichcenia)? Pewnie docenisz inteligentne piekarniki lub płyty indukcyjne, asystujące przy przygotowywaniu posiłków.

Jeżeli zależy ci na oszczędności energii i wody, zwróć uwagę na sprzęty optymalizujące zużycie zasobów. Często przebywasz poza domem? Przydatne będą dla ciebie urządzenia z możliwością zdalnego sterowania przez aplikacje mobilne.

Osoby dbające o zdrowie i jakość powietrza powinny rozważyć zakup inteligentnego oczyszczacza lub klimatyzatora. Natomiast entuzjaści nowych technologii mogą się zainteresować AGD z dodatkowymi funkcjami rozrywkowymi (odtwarzaniem filmów lub muzyki) czy sterowaniem głosowym.

Pamiętaj, że zakup smart AGD to inwestycja – krok w kierunku bardziej zautomatyzowanego i efektywnego domu. Wybierając upragnione urządzenie, zwróć uwagę na jego kompatybilność z systemami smart home. Dzięki temu będziesz mogła/mógł stworzyć lub rozwijać swój inteligentny dom – pełen udogodnień, dopasowany do indywidualnych preferencji.

Zobacz też: Jakie sprzęty warto wybrać do nowoczesnej kuchni – top 10

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!