Smartband – opaska monitorująca stan organizmu – od dawna wybierana jest przez amatorów sportu. Smartband do pływania z wysoką klasą wodoszczelności pozwala na monitorowanie postępów nawet podczas intensywnych treningów w basenie. Smartband mierzy postępy trenujących i motywuje ich do dalszego wysiłku, doskonalenia formy i ciągłego polepszania kondycji. Sprawdź czym się kierować przy wyborze najlepszego smartbanda do pływania.
Opaska do pływania
Pływanie to jedna z aktywności, która pozytywnie działa na organizm. Wodoszczelna opaska do pływania doskonale zmierzy wpływ treningów na zdrowie. Oczywiście klasa wodoszczelności oraz liczba dostępnych funkcji w nią wbudowanych mają tu niebagatelne znaczenie. Wybór jest duży i warto skonfrontować go ze swoimi oczekiwaniami oraz intensywnością pływania.
Klasa wodoszczelności
Producenci opisują klasę wodoszczelności, używając dwóch jednostek: IP (Internetional Protection Rating) – który określa stopień ochrony obudowy przed ciałami obcymi typu pył i woda, oraz ATM, który jest skrótem od „atmosfera” i jest precyzyjnym wyznacznikiem wodoszczelności. Na IP właściwie nie ma co zwracać uwagi, chyba że cyfra po IP wynosi 8 lub więcej. Wodoszczelność określana w ATM ma dokładnie ustalone poziomy ochrony przed wodą. Te, które mogą nas interesować, to:
- 5 ATM – odporny na zanurzenie – nie nadaje się do intensywnego i długiego pływania;
- 10 ATM i wyższe – oznaczają smartband wodoszczelny, który nadaje się do pływania w basenie i zanurzenia na niewielką głębokość.
Co potrafi smartband do pływania?
Gdy już znamy parametry wodoszczelności, przyjrzyjmy się, w co smartband do pływania powinien być wyposażony. Najbardziej zaawansowane smartbandy rozpoznają styl pływania, mierzą pokonany w wodzie dystans i mierzą jego czas. I to może być ważne dla zaawansowanych amatorów pływania. Wszystkie opaski sportowe za pomocą sensorów monitorują aktywność i zapisują wyniki, które potem można przeanalizować w aplikacji na smartfonie. Podstawowe funkcje wbudowane do smartbanda to:
- stoper;
- licznik kroków;
- licznik spalanych kalorii;
- pulsometr;
- GPS.
Czy opaska sportowa do pływania działa poza basenem?
Zdecydowanie tak! W zasadzie można ją zdejmować tylko do ładowania. I w tym jej urok. Niektóre opaski sportowe do pływania wyposażone są w czujnik, który automatycznie wykrywa rodzaj aktywności. Oznacza to, że można dojechać na basen rowerem, popływać, odstawić rower i pójść na spacer, a potem iść spać, a opaska w tym czasie zapisze cztery różne aktywności. Dodatkowo podczas snu będzie monitorowała jego jakość. Są też takie smartbandy, które wymagają, aby przed rozpoczęciem danej aktywności wybrać ją z rozwijanej na ekranie opaski listy.
Dodatkowo można także znaleźć opaski z możliwością odtwarzania muzyki oraz otrzymywania powiadomień o połączeniach przychodzących czy SMS-ach, po sparowaniu smartbanda ze smartfonem. Oczywiście, ze względu na wielkość ekranu wyświetli się jedynie początek wiadomości lub numer telefonu, z którego ktoś do nas dzwoni.
Dodatkowo, jeśli smartband zarejestruje dłuższy brak aktywności, zasygnalizuje dźwiękiem lub wibracją, że czas się przejść albo zrobić kilka przysiadów.
Dla zapalonych sportowców, którzy wciąż przechodzą z jednej aktywności w drugą, zdecydowanie wygodniejsze będą te smartbandy, którym nie trzeba podpowiadać, co w danej chwili zamierzamy robić. Opaska działa cały czas, jej funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do aktywności na basenie. Te najbardziej nowoczesne i zaawansowane mogą dodatkowo robić bardziej szczegółowe wyliczenia. Sumują czas aktywności, wyliczają tempo przemieszczania się, co w przypadku tych z GPS-em oznacza, że można także śledzić dokładną trasę treningu. Niektóre mierzą także tętno.
Czy warto się zaopatrzyć w smartband na basen?
Można stanąć przed pytaniem, czy warto inwestować w wodoszczelność smartbanda na basen, jeśli na trening pływania idzie się raz w tygodniu. Chociaż jest to kwestia bardzo indywidualna, to jednak jeśli już decydujemy się na zakup opaski sportowej, to dlaczego nie wybrać tej, która będzie w stanie zmierzyć każdą aktywność? Poza tym właściciele smartbandów tak się do nich przywiązują, że gdy muszą je zdjąć do ładowania, czują się nieswojo. A po zbudowaniu takiego związku ze swoją opaską łatwo zapomnieć i pójść z nią popływać… Zdecydowanie warto zainwestować w wodoodporność.
Smartband do pływania – podsumowanie
Warto wiedzieć, że smartband do pływania zapewnia opisany wyżej monitoring organizmu nawet do dwóch tygodni na jednym ładowaniu. Najczęściej wykonany jest z elastycznego tworzywa wysokiej jakości, które jest przyjemne dla skóry i odporne na warunki zewnętrzne. Nieprzerwane dwutygodniowe noszenie wodoszczelnej opaski nie wiąże się więc z żadnymi przykrymi dolegliwościami ani dla nas, ani dla opaski. Elastyczna, wysokogatunkowa guma nie blaknie, nie rozciąga się i nie wydziela zapachu po zmoknięciu – wręcz przeciwnie, w czasie brania prysznica można ją umyć i osuszyć ręcznikiem.