Stacja pogodowa służy do zbierania danych dotyczących pogody, a więc temperatury, wilgotności powietrza, prędkości wiatru oraz ciśnienia atmosferycznego. Aby były one wiarygodne, należy umieścić urządzenie w odpowiednim miejscu. Podpowiadamy, gdzie zamontować czujnik stacji pogodowej.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Stacja pogodowa – gdzie umieścić czujnik?
Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie, które składa się z bazy (wyświetlacz i czujnik wewnętrzny) oraz czujnika zewnętrznego. Dzięki niej można uzyskać aktualne informacje na temat warunków pogodowych – głównie temperatury powietrza na zewnątrz oraz w pomieszczeniu. Większość nowoczesnych stacji pogodowych jest bezprzewodowa. To znaczy, że łączą się one z czujnikiem przy pomocy sygnału radiowego (np. Reinston ESPOG02).
Jedną z najistotniejszych kwestii jest to, gdzie zamontować czujnik stacji pogodowej. Od tego bowiem zależy, czy urządzenie będzie działało poprawnie i wskazywało wiarygodne wyniki. Umieszczenie go w złym miejscu spowoduje, że informacje dotyczące temperatury, siły wiatru, ciśnienia atmosferycznego i wilgotności powietrza będą fałszywie zaniżone lub zawyżone.
Zasada dotycząca tego, gdzie umieścić czujnik zewnętrzny stacji pogodowej, jest prosta. Należy zrobić to w miejscu, które nie jest bezpośrednio wystawione na działanie słońca, oraz z dala od elementów, które zaburzają naturalny przepływ powietrza. Wiele osób decyduje się na zamontowanie czujnika pogodowego na balkonie, a dokładniej na barierce lub w rogu okna od zewnętrznej strony. Wcześniej warto poobserwować, jak zmienia się oświetlenie wybranego miejsca w ciągu dnia.
Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem dla osób, które mają dylemat, gdzie zamontować stację pogodową, jest zbudowanie osłony przeciwsłonecznej, np. daszku ze spodków doniczkowych. Dzięki niej czujniki pozostaną w cieniu, ale nie zaburzy to swobodnego przepływu powietrza, czyli zostaną spełnione idealne warunki do pomiaru. Trzeba pamiętać, że umieszczenie stacji pogodowej bezpośrednio na słońcu może wskazywać wyższą temperaturę nawet o 10 ℃.
Równie istotne jest to, gdzie zamontować wewnętrzny czujnik pogodowy. Jego także należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dlatego odradza się stawianie stacji pogodowej naprzeciwko okna.
Temperatura na czujniku zewnętrznym i stacji pogodowej
Zdarza się, że wśród nowych użytkowników stacji pogodowej pojawiają się wątpliwości dotyczące tego, czy urządzenie działa poprawnie. Rodzą się one podczas wykonywania testów na dokładność wskazań, które polegają na umieszczeniu obok siebie czujnika zewnętrznego i konsoli stacji, a następnie odczytaniu wyników po kilku godzinach. Niektóre osoby obserwują, że różnią się one od siebie nawet o 2 ℃. Nie zawsze jest to równoznaczne z tym, że stacja pogodowa nie działa prawidłowo. Zwykle jest to błąd pomiaru dopuszczany przez producenta. Zatem przed rozpoczęciem korzystania z urządzenia warto zapoznać się z informacjami zawartymi w instrukcji.
Jakie funkcje może mieć stacja pogodowa?
Stacja pogodowa nie służy jedynie do pomiaru temperatury. Dzięki urządzeniu (np. TechniSat iMeteo 2CE) można dowiedzieć się także, jaka jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt suche powietrze (zwłaszcza w sezonie grzewczym) stanowi jedną z przyczyn wysychania śluzówek, kaszlu, bólu gardła i problemów z oddychaniem. Natomiast zbyt wysoka wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni, co również ma niekorzystny wpływ na zdrowie.
Stacja pogodowa może podawać też informacje dotyczące ciśnienia atmosferycznego (np. Meteo SP91). Jest to istotne dla osób, których samopoczucie jest wrażliwe na zmianę pogody. Dostępne są także urządzenia umożliwiające pomiar prędkości wiatru. Przydają się one szczególnie wielbicielom niektórych sportów (np. żeglarstwa lub paralotnictwa). Trzeba jednak pamiętać, że takie modele są zwykle nieco droższe.
Stacja pogodowa może być wyposażona również w funkcję prognozowania pogody (np. Winner WG 7911 lub Sencor SWS 5200). Urządzenie analizuje podstawowe parametry (ciśnienie, temperaturę, prędkość i kierunek wiatru oraz wilgotność), dzięki czemu potrafi wskazać, jak będzie zmieniać się aura za oknem w ciągu kilku godzin lub dni.
Niektóre stacje pogodowe mają wbudowane Wi-Fi, co pozwala połączyć się z internetem lub innymi urządzeniami mobilnymi. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet, np. pobranie informacji z sieci umożliwia bardziej dokładne prognozowanie pogody. Można też gromadzić i analizować dane z kilku dni.