Czasem człowiek chce rzucić wszystko i zostać kotem. Zero potrzeb, zero stresu, tylko drapanie mebli, miauczenie i skakanie po dachach. Dzięki Stray na PS5 możemy tego doświadczyć już dzisiaj. A niebawem – również kupując edycję fizyczną!
Wszyscy kochamy koty (a ci, którzy mówią odwrotnie, ewidentnie kłamią). Wysyłamy sobie śmieszne obrazki z kotami, chodzimy do kocich kawiarni, prosimy o pokazanie kota na wideokonferencji… Zaskakuje zatem to, że jakościowa produkcja o byciu kotem powstała dopiero teraz, w 2022 roku. Ale lepiej późno niż nigdy!
Cyfrowa premiera Stray odbyła się 19 lipca na PC, PS4 i PS5 (gra jest konsolowym exclusivem SONY na limitowany czas). Tytuł jest najlepiej ocenianą grą Steam w tym roku – 97% pozytywnych opinii. Tymczasem wersja Stray PS5 uzyskała ocenę graczy 8,7 na portalu Metacritic. Sprawdźmy zatem, o co tyle mruczenia!
O czym jest koci cyberpunk, czyli gra Stray?
Gra Stray (pol. przybłęda) to debiutanckie dzieło francuskiego Blue Twelve Studio. Jest to trzecioosobowa produkcja łącząca elementy gry przygodowej i platformowej. W Stray wcielamy się w rudego futrzaka, który pragnie wrócić do swej kociej rodziny. Twórcy nie zamierzali jednak opierać całej produkcji na jednym gimmicku – graniu kotem – więc ogromną uwagę poświęcili budowie świata.
Worldbuilding gry Stray fascynuje i przyciąga do ekranu już na etapie pomysłu. Rudzielec trafia bowiem do rozpadającej się cyberpunkowej metropolii przyszłości. Przemierzamy oświetlone neonami alejki, mijamy szyldy reklamowe w nieznanym języku i zaglądamy do przytulnych kawiarenek, w których jednymi gośćmi są… roboty. W świecie Stray ludzi (już?) nie ma, a ich rolę przyjęły humanoidalne roboty. Gra służy za przykład mistrzowskiego storytellingu poprzez otoczenie i level design. Jako ciekawostkę warto dodać, że przy tworzeniu metropolii twórcy inspirowali się nieistniejącym już osiedlem Kowloon Walled City.
W Stray poznajemy drona B12, który pomaga nam w odkrywaniu celów podróży. Nie znajdziemy jednak tutaj mapki ani znaczników (jest to idealny odpoczynek od tytułów AAA, które prowadzą graczy za rękę). Oczywiste jest zatem, że tak pomysłową i niecodzienną grę mogła wydać tylko jedna firma na rynku – Annapurna Interactive. Więcej o wydawcy i nadchodzących grach przeczytasz tutaj: Jakie gry zapowiedziano podczas Annapurna Interactive Showcase 2022?
List miłosny do kotów, czyli jak wygląda gameplay Stray?
Tę grę tworzyli kociarze i widać to na każdym kroku. Ilość przedmiotów w otoczeniu, z którymi można wchodzić w interakcję, zachwyca. Możemy się m.in. skradać, zwinnie poruszać po labiryncie metropolii, irytować jej mieszkańców lub się łasić, drapać meble i miauczeć. Co więcej, gra Stray oferuje dedykowany przycisk do miauczenia.
Jak na gry Annapurna Interactive przystało, najważniejsze są fabuła i wordbuilding, a nie gameplay. Studio uznało, że sierściuch bez idealnej zwinności jest nierealistyczny, więc koci protagonista nie może upaść ani się potknąć. Skaczemy poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku, bez wymogu dodatkowej kalibracji.
Nie oznacza to jednak, że gra Stray nie oferuje wyzwań. W produkcji znajdziemy sporo zagadek środowiskowych, które wymagają zastosowania różnorodnych kocich umiejętności. Warto wiedzieć, że również nie wszystkie lokacje są przyjazne futrzakowi. Mroczne podziemia miasta skrywają złowrogą zarazę, której musimy unikać za wszelką cenę.
Ile godzin zajmuje ukończenie Stray?
Świat gry Stray jest wyjątkowo interaktywny i pełen detali, co oznacza, że studio musiało pójść na kompromis w innym aspekcie. Jest nim czas gry. Ukończenie Stray zajmuje ok. ośmiu godzin. Dla chętnych jest również 25 osiągnięć do zdobycia – w tym zachęcających do kolejnego przejścia.
Sukces tego tytułu pokazuje jednak, że gracze pragną kreatywnych, nieszablonowych produkcji niezależnych, których każda minuta przynosi radość z grania. A nie pustych, otwartoświatowych tytułów AAA, które sztucznie wydłużają czas na setki godzin powtarzalnymi questami.
Szczegóły fizycznej premiery gry Stray PS5 i PS4
Fizyczna premiera Stray PS5 odbyła się 20 września, a wersję PS4 zaplanowano na 8 listopada. Trzeba przyznać, że okładka gry jest fantastyczna i warto ją mieć na półce. Tym bardziej że wraz z polskim pudełkiem otrzymamy sześć artystycznych grafik – jest to dodatek ekskluzywny.
Gra Stray swoje możliwości pokazuje najpełniej na PS5 – dzięki padom DualSense. Miauczenie usłyszymy we wbudowanym głośniku kontrolera, a mruczenie odczujemy poprzez wibracje. Dodatkowy poziom immersji dają adaptacyjne triggery DualSense: można się przekonać, że drapanie dywanów i kanap faktycznie jest jednak fajne.
Dobra wiadomość jest natomiast taka, że posiadacze edycji Stray PS4 otrzymują możliwość darmowej aktualizacji do wersji na PlayStation 5.