Ultradelikatna Sucha Para (DMS od angielskiego Dry Microfine Steam) to wyjątkowa technologia, która łączy prasowanie z jednoczesnym odkażaniem i usuwaniem alergenów, wirusów, bakterii oraz grzybów. Brzmi dobrze? W takim razie koniecznie przeczytaj, jak powstaje sucha para w urządzeniach Laurastar, czym ona jest i jak działa na tkaniny.
Jak powstaje Ultradelikatna Sucha Para?
Szwajcarska precyzja i włoski styl charakteryzują markę Laurastar, która technologią Ultradelikatna Sucha Para DMS ułatwiła domowe prasowanie. W systemach do prasowania i generatorach pary Laurastar sucha para powstaje dzięki podwójnemu podgrzaniu pary wodnej. Po raz pierwszy podgrzewana jest ona w generatorze, a po raz drugi w żelazku, i osiąga temperaturę ponad 138°C. Następnie przez wąską szczelinę wyrzucana jest bezpośrednio na tkaninę przez wąskie otwory aktywnej stopy żelazka. Temperatura wyrzucanej suchej pary przekracza 100°C. Zagniecenia nie mają więc z nią żadnych szans. Przy okazji wyeliminowane zostają także bakterie, drobnoustroje, wirusy i zapachy.
Czym jest sucha para?
W wielkim skrócie sucha para jest gazem powstałym w wyniku dwukrotnego podgrzania pary wodnej. Oznacza to, że nie zawiera żadnych cząsteczek wody w stanie ciekłym. Całkowity brak wilgotności sprawia, że prasowana, odświeżana lub dezynfekowana tkanina jest całkowicie sucha. To oczywiście przekłada się na ochronę tkaniny przed drobnoustrojami i bakteriami, które lubią wilgoć. To także gwarancja braku alergenów.
Profesjonalne żelazko ma możliwość generowania pary także w pionie, z łatwością uprasujesz na przykład wiszącą na wieszaku koszulkę. Bez konieczności używania deski do prasowania odkażać można nie tylko wszelkiego rodzaju tkaniny i materiały, ale także przedmioty codziennego użytku. Suchą parą doskonale odświeżysz zamsz, zabawki czy poduszki. Polecana jest także do odkażania materiałów, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, takich jak tapicerka foteli czy kanap. A także ubrań wierzchnich. Te w skupiskach ludzkich mają stały kontakt z drobnoustrojami z zewnątrz.
Technologia Ultradelikatnej Suchej Pary eliminuje też możliwość przypadkowego przypalenia tkaniny. Nie pojawiają się także wyświecenia, na przykład w miejscu prasowania na szwie. Aby dodatkowo chronić najdelikatniejsze tkaniny, w zestawie jest specjalna nakładka. Nałożenie jej na stopę żelazka pozwala na bezpieczne prasowanie jedwabiu i innych tego typu tkanin. Co ważne, nie jest potrzebna specjalna woda. Wystarczy woda z kranu. Generatory pary Laurastar wyposażone są w filtry, które nie pozwalają na utworzenie się kamienia. Dzięki temu generowana para ma jeszcze wyższą jakość.
Skuteczność prasowania suchą parą
Aby zapewnić przeniknięcie Ultradelikatnej Suchej Pary przez wiele warstw materiału, potrzebny jest jej odpowiednio silny wyrzut. W systemach do prasowania i generatorach pary Laurastar jej prędkość maksymalna wynosi 28 m/s, a prędkość stała 15 m/s. Przy takich parametrach skuteczność prasowania osiągana jest także bez konieczności używania deski do prasowania. Żelazko ma prawie dwumetrowy przewód parowy, co pozwala na swobodne prasowanie i odświeżanie w pionie.
Szybkość i łatwość usuwania największych zagnieceń sprawia, że Laurastar zachęca nawet osoby niecierpiące prasowania do wypróbowania generatora pary lub systemu do prasowania. Technologia Ultradlikatnej Suchej Pary pozwala na przykład w spektakularny sposób wyprasować rękawy. Okazuje się, że wystarczy ustawić stopę żelazka w otworze rękawa, a następnie kilkukrotnie uwolnić parę. Rękaw unosi się od podmuchów i po kilku sekundach jest idealnie wyprasowany.
Urządzenia Laurastar
Systemy do prasowania Laurastar mają zintegrowany generator, aktywną deskę oraz profesjonalne żelazko. Deska jest wyposażona w system nadmuchu i zasysania. Przy nadmuchu deska chroni ubrania poprzez zapewnienie przepływu powietrza przez tkaninę. Dzięki wdmuchiwaniu powietrza od spodu deski pod ubraniem tworzy się poduszka powietrzna, która rozprostowuje tkaninę. Zapobiega to tworzeniu się zagnieceń. Natomiast kiedy powietrze jest zasysane, ubranie jest stabilnie przytrzymywane, co pozwala na łatwiejsze prasowanie. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza przy wyjątkowo delikatnych, zwiewnych i lekkich tkaninach.
Zestaw jest skonstruowany tak, aby łatwo było go złożyć. Dodatkowo dzięki kółkom można go wygodnie i bez wysiłku przesuwać.
Generatory pary Laurastar są mniejsze i nie mają aktywnej deski. Dzięki wygodnemu uchwytowi możemy je bez problemu przenosić (ważą jedynie 5,5 kg). Zarówno w systemach do prasowania, jak i w generatorach pary pojemnik na wodę jest wyjątkowo łatwy do wyjmowania, więc napełnianie go wodą jest bezproblemowe i wygodne.
Dodatkową, praktyczną opcją jest automatyczne wyłączanie po 10 minutach bezczynności.
Unikatowe żelazko
Stopa żelazka Laurastar jest precyzyjnie zaprojektowana – ma unikatową i profesjonalną konstrukcję. Jej wykończenie zależy od modelu. To ona precyzyjnie i równomiernie rozprasza suchą i silną parę. Już pojedynczy ruch żelazka eliminuje większość zagnieceń. Przy tej temperaturze pary oczywiście usuwa ona także wszelkie alergeny, roztocza czy bakterie.
Żelazko ma ergonomiczny uchwyt, jego ciężar nie przekracza kilograma, a do tego mamy prawie dwumetrowy przewód parowy. To parametry, które umożliwiają wygodne prasowanie w pionie. Siła wyrzutu pary jest natomiast tak duża i precyzyjna, że oczekiwany efekt usunięcia zagnieceń lub odświeżenia ubrania uzyskuje się w kilkanaście sekund. Bez większego wysiłku można więc jedną ręką utrzymać w powietrzu ubranie, a drugą żelazko.
Najwyższe modele Laurastar mają funkcję pary pulsacyjnej. Sucha para DMS generowana i podgrzewana jest w krótkich, przerywanych seriach. Dzięki temu jest mniejszy pobór wody, która nie marnuje się podczas przerw w prasowaniu. To oczywiście zapewnia także optymalną dystrybucję pary. Dodatkowo w systemach do prasowanie serii Smart mozna skorzytsać z trybu automatycznego Sensteam. Żelazko będzie wyrzucało parę wtedy, gdy będziemy przesuwać je do przodu, a wstrzyma ją, gdy wyczuje ruch wsteczny.
Równie innowacyjna jest aktywna deska Laurastar. Jest ona wyposażona w system nadmuchu i zasysania. Przy nadmuchu deska chroni ubrania poprzez zapewnienie przepływu powietrza przez tkaninę. Dzięki wdmuchiwaniu powietrza od spodu deski pod ubraniem tworzy się poduszka powietrzna, która automatycznie i optymalnie rozkłada tkaninę. To ochrona przed niechcianymi zagnieceniami. Natomiast kiedy powietrze jest zasysane, ubranie jest stabilnie przytrzymywane, co pozwala jeszcze łatwiej rozprostować ewentualne zagniecenia. Jest to niezwykle przydatne zwłaszcza przy wyjątkowo delikatnych, zwiewnych i lekkich tkaninach.