Suche powietrze w domu to problem, z którym boryka się większość z nas, szczególnie zimą, kiedy korzystamy z różnych rozwiązań grzewczych. Warto jednak pamiętać, że coraz bardziej niesprzyjający klimat sprawia, że problem suchego powietrza w mieszkaniu pojawia się także poza sezonem jesienno-zimowym.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Suche powietrze w domu – przyczyny
Suche powietrze w domu to problem, który szczególnie mocno daje się we znaki domownikom w okresie jesienno-zimowym. Sezon grzewczy sprzyja bowiem zmniejszaniu wilgotności w mieszkaniu, co z kolei prowadzi do „wysuszenia powietrza”. Ponadto świeże powietrze, które wpuszcza się do domu drzwiami i oknami, bardzo często, ze względu na coraz częściej obecny w Polsce smog, pełne jest różnego rodzaju zanieczyszczeń. Przyczyniają się one do zmniejszenia poziomu wilgotności powietrza. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza.
Suche powietrze w domu – objawy
Suche powietrze w pokoju jest oczywiście niewidoczne, stąd też część osób zupełnie nie wiąże wielu różnych problemów, z którymi się boryka, właśnie z jakością domowego powietrza. W pokoju z suchym powietrzem możesz czuć się niekomfortowo, a nawet zauważyć różnicę w zdrowiu i kondycji swojego organizmu. Zimą wilgotność powietrza w pokoju może spaść nawet do 20%, podczas gdy optymalna wartość wynosi od ok. 40% do 65%. Warto wiedzieć, że zbyt suche powietrze w domu może prowadzić do:
- przesuszonej skóry – jeśli masz problemy z suchą skórą, w mieszkaniu o niskiej wilgotności powietrza Twoje problemy mogą się pogłębiać. Spierzchnięte usta, łuszcząca się skóra czy też nadmiernie przetłuszczające się włosy to tylko kilka objawów, które są wynikiem suchego powietrza w pokoju. Nie musi być to wcale atopowe zapalenie skóry, choć osoby borykające się z takimi problemami jeszcze gorzej znoszą przebywanie w suchym klimacie;
- wysuszenia śluzówek – błony śluzowe stanowią naturalną ochronę przed wirusami i bakteriami. Jeśli jednak nie są w stanie stworzyć skutecznej bariery, organizm jest w wyższym stopniu narażony na infekcje. Jeśli więc czujesz ciągłe drapanie w gardle lub często się przeziębiasz, zastanów się, czy to właśnie suche powietrze w mieszkaniu nie jest tego przyczyną. Możesz także mieć problem z łzawiącymi oczami oraz nieustannym ich swędzeniem;
- trudności z oddychaniem – niska wilgotność powietrza powoduje, że zanieczyszczenia szybciej pokonują biologiczne bariery i przedostają się do układu oddechowego. Jest to zjawisko szczególnie groźne w okresie późnojesiennego i zimowego smogu. Bardzo silnie negatywne skutki zbyt suchego powietrza w mieszkaniu odczuwają również alergicy;
- szybszego niszczenia drewnianych mebli, galanterii skórzanej czy też niektórych tkanin.
Sposoby na nawilżanie powietrza w mieszkaniu
Domowy sposób na suche powietrze w pokoju, który praktykowały nasze mamy i babcie, to rozwieszenie w danym pomieszczeniu mokrego prania lub specjalnie zwilżonego ręcznika, który można położyć dodatkowo na grzejniku, aby zaczął parować. W ten sposób szybko można wpłynąć na zmianę domowego klimatu, aczkolwiek trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę z tego, że jest to rozwiązanie chwilowe. Po kilku godzinach z unoszącej się w powietrzu i nawilżającej je pary niewiele zostaje. Jest to metoda szczególnie skuteczna na noc. Mamy niemowląt często sięgają po nią, aby ułatwić dzieciom zasypianie oraz spokojny sen. Domowym sposobem na poprawę jakości powietrza jest oczywiście także częste wietrzenie pomieszczeń. Pod warunkiem jednak, że w danym momencie nie stwierdzono obecności smogu, inaczej skutek będzie odwrotny do zamierzonego. Bardzo dobrym pomysłem będzie zwiększenie ilości roślin doniczkowych w domu. Chodzi tutaj przede wszystkim o tzw. rośliny antysmogowe, które eliminują z powietrza różnego rodzaju toksyny. Warto pomyśleć o skrzydłokwiacie, paproci, dracenie, aloesie.
Nawilżacz w walce ze zbyt suchym powietrzem
Nawilżacz powietrza skutecznie radzi sobie ze zbyt suchym powietrzem. Urządzenie to pozwala wprowadzić stałe zmiany w domowym klimacie i pozbyć się nawracających problemów z przesuszoną skórą, złym nastrojem, bólami głowy czy nierównym snem. Urządzenie to (np. RAVEN EN003) wytwarza ciepłą lub zimną mgiełkę, która roznosi się po otoczeniu. Szczególnie poleca się ustawienie nawilżacza w sypialniach, gdzie zazwyczaj panuje najniższa temperatura w mieszkaniu, a tym samym zalecane jest utrzymanie jak najwyższej wilgotności. Ponadto to właśnie w tym miejscu spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby.
Nowoczesne nawilżacze posiadają np. higrometr, dzięki któremu automatycznie reagują na spadek wilgotności w mieszkaniu. Samoistnie wyłączają się, jeśli w zbiorniku zabraknie wody. Dobre nawilżacze powietrza mają także dodatkowe filtry oczyszczające i jonizujące powietrze (jak np. RAVEN EN005). Mogą też posiadać funkcję dozowania zapachu (np. Stadler Form Oskar, Alecto BC-24). Coraz częściej popularne stają się urządzenia, które łączą funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza, a niejednokrotnie również jonizatora. Dodatkowo nawilżacze powietrza dostępne są w tak wielu modelach, formach, kształtach i kolorach (przykładem jest Stadler Form Fred), że dopasowanie ich do aranżacji wnętrza nie stanowi żadnego problemu.