Pralka to jedno z podstawowych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. Coraz częściej towarzyszy jej suszarka automatyczna. Nie zawsze jednak da się je swobodnie umieścić obok siebie. Wyjściem jest ustawienie pralki i suszarki w słupku. To nie tylko wygoda, ale także duża oszczędność miejsca. Suszarka na pralce czy pralka na suszarce? Wyjaśniamy, jak to zrobić, by kolumna była stabilna i bezpieczna.
Niezależnie od tego, czy domowa strefa prania to oddzielne pomieszczenie, wnęka w łazience czy zabudowa w kuchni lub korytarzu, warto w niej połączyć pralkę i suszarkę. Programy automatyczne dają pewność, że pierzemy i suszymy w optymalnych warunkach, idealnie dopasowanych do potrzeb różnych tkanin, nawet najdelikatniejszych. Współczesne pralki i suszarki to ponadto urządzenia ekonomiczne i ekologiczne, potrafiące oszczędzić zarówno wodę, detergenty, jak i energię.
Warto także pamiętać o tym, że wzbogacenie domowej strefy prania o suszarkę automatyczną to nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także pozbycie się z domu tradycyjnych suszarek. Obwieszone schnącym praniem mają wątpliwe walory estetyczne i zabierają przestrzeń. Ponadto z suszącego się prania uwalniana jest wilgoć, która znacznie zwiększa wilgotność powietrza w domu, co ma negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników. To nie tylko zaparowane szyby, ale także uczucie chłodu, ból głowy i świetne warunki do rozwoju pleśni, grzybów czy roztoczy.
Jeśli szukasz urządzeń do swojego domu, koniecznie sprawdź, które pralki cieszą się największą popularnością w naszym sklepie. Przygotowaliśmy też zestawienie naszych najlepszych suszarek do prania.
Pralka i suszarka – zestaw idealny
Sparowanie pralki i suszarki to realne ułatwienie codziennych obowiązków domowych. Mokre pranie przekładamy bezpośrednio z pralki do suszarki, a suszenie automatyczne jest szybkie, skuteczne i bezpieczne dla tkanin. Jeśli suszarka ma pojemność taką jak pralka, to całe pranie możemy bezpośrednio z pralki przełożyć do suszarki i w jeszcze większym stopniu zautomatyzować proces. Najlepiej zatem umieścić urządzenia w bezpośrednim sąsiedztwie. Najłatwiejszym, niewymagającym żadnych dodatkowych zabiegów rozwiązaniem jest ustawienie pralki i suszarki obok siebie. Niestety nie zawsze mamy wystarczająco dużo miejsca, by tak zestawić spore gabarytowo urządzenia, nawet jeśli pralnia jest oddzielnym pomieszczeniem. Nie musimy jednak rezygnować wtedy z komfortu prania i suszenia automatycznego. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie jednego urządzenia na drugim. Pralka i suszarka w słupku powinny być połączone specjalnym łącznikiem gwarantującym stabilność i bezpieczeństwo – dzięki niemu nóżki suszarki są unieruchomione i urządzenie podczas pracy na pewno nie spadnie.
Suszarka na pralce czy pralka na suszarce
Tutaj nie ma miejsca na dyskusje. Jeśli chcemy ustawić pralkę i suszarkę w słupku, to drugie urządzenie powinno stać na górze. Dlaczego? Z przynajmniej trzech powodów. Po pierwsze, pralki, nawet o tych samych wymiarach co suszarki, są od nich znacznie cięższe. Wynika to z tego, że są wyposażone w specjalne obciążniki zwiększające stabilność urządzenia w czasie pracy, zwłaszcza wirowania. Po drugie, pralki generują większe drgania, co w przypadku ustawienia pralki na suszarce mogłoby doprowadzić do zdestabilizowania całej konstrukcji. I wreszcie po trzecie, w czasie prania w pralce jest dużo wody. W przypadku awarii i wycieku zalana będzie nie tylko podłoga, ale także suszarka i naprawić lub wymienić trzeba będzie oba sprzęty.
Jak bezpiecznie ustawić pralkę i suszarkę w słupku
Łącznik to proste i łatwe w montażu akcesorium, dzięki któremu suszarka jest bezpiecznie połączona z pralką, a cała kolumna jest stabilna, nawet wtedy, gdy urządzenia pracują jednocześnie. Łącznik ma także za zadanie niwelowanie drgań. Połączenie pralki i suszarki zasłania maskownica, jednak wiele modeli łączników ma dodatkowo specjalną wysuwaną półkę. Można na niej postawić kosz z praniem, posegregować je czy wygodnie złożyć po wysuszeniu. Niektóre łączniki wymagają zastosowania pasa z naprężaczem, który spina oba urządzenia.
Sprzęty z tej samej serii produktowej
Odpowiedni łącznik najprościej dobrać w sytuacji, gdy pralka i suszarka są od jednego producenta i z tej samej linii produktowej, bowiem każda firma ma w ofercie łączniki przeznaczone do konkretnych modeli. Ta sama seria produktowa to także ten sam wygląd urządzeń – jeśli są one widoczne, na przykład w łazience czy kuchni, łatwiej wtedy o spójność aranżacyjną.
Urządzenia różnych firm
Często jednak nie ustawiamy suszarki na pralce tej samej firmy – choćby ze względu na precyzyjne dopasowanie cech sprzętu do naszych potrzeb czy dokupienie jednej z nich do już posiadanego sprzętu. W takiej sytuacji możemy zastosować łącznik uniwersalny. Najistotniejsze w jego wyborze będą rozmiary urządzeń – powinny mieć tę samą głębokość. Najłatwiej dopasować łącznik uniwersalny do urządzeń o standardowych wymiarach, czyli np. głębokości 60 cm. W przypadku urządzeń różnych producentów można też zastosować łącznik dopasowany do modelu suszarki – mamy wtedy pewność, że będzie pasował do rozstawu jej nóżek. Jeśli pralka ma te same wymiary, nie powinno być problemów z jego montażem, można jednak zawczasu upewnić się u sprzedawcy lub producenta, czy takie mocowanie na pewno będzie możliwe i bezpieczne.
Czy łącznik jest niezbędny?
Eksperci nie zalecają ustawiania suszarki na pralce bez łącznika ani stosowania wyłącznie pasa z naprężaczem. Nie jest to bezpieczne i może doprowadzić do tego, że suszarka spadnie z pralki. Są jednak sytuacje, w których zastosowanie łącznika jest niemożliwe – choćby gdy urządzenia są różnej wielkości, np. pralka slim i standardowa suszarka – a pralka i suszarka w słupku, ze względu na możliwości przestrzenne, to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu możemy się cieszyć z zalet obu urządzeń. Co wtedy? Możemy oczywiście poszukać urządzeń tej samej wielkości, na rynku dostępne są jednak stelaże i szafy meblowe, dzięki którym w bezpieczny i stabilny sposób umieścimy pralkę i suszarkę w słupku bez względu na ich wymiary. Jedno urządzenie nie stoi wtedy bezpośrednio na drugim, tylko na specjalnej półce.
Możemy się też zdecydować na zabudowę wykonaną na wymiar przez stolarza. Podczas urządzania mieszkania czy remontu może to być najlepsze rozwiązanie. Dodatkowo ciekawym pomysłem jest zamknięcie pralki i suszarki w słupku frontami meblowymi, takimi samymi jak w pozostałych meblach, wtedy cała zabudowa jest jednolita. Dzięki temu łazienka ma charakter bardziej pokoju kąpielowego niż pralni, w korytarzu mamy nieprzerwany ciąg szaf, a w kuchni nie oglądamy pralki i suszarki – nawet jeśli mają nowoczesny design, lepiej je schować przed gośćmi. Ważne tylko, żeby w czasie pracy urządzeń drzwi szafki były otwarte, bo zwłaszcza suszarka oddaje do otoczenia dużo ciepła.
Wielość dostępnych możliwości, by ustawić pralkę i suszarkę w słupku, sprawia, że niemalże w każdym domu mamy szansę cieszyć się ich funkcjonalnością. Jeśli jednak nie masz miejsca, by ustawić i pralkę, i suszarkę, sprawdź zalety i wady pralko-suszarek i poznaj najchętniej kupowane modele w naszym sklepie.