Puszysta i lekka bita śmietana to jeden z ulubionych dodatków do deserów, kawy i świeżych owoców. Jednak te gotowe do spożycia dostępne w marketach mogą zawierać chemiczne dodatki, które nie są korzystne dla zdrowia. Dobrym pomysłem jest zatem zakup syfonu do bitej śmietany i wykonanie jej w warunkach domowych.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Syfon do bitej śmietany
Syfon do bitej śmietany to podręczne, niewielkie i wielofunkcyjne urządzenie, które powinno znaleźć się w kuchni każdego, kto często przyrządza desery i aromatyczne napoje, jak kawa czy gorąca czekolada. Taka maszyna do bitej śmietany doskonale sprawdzi się również podczas przygotowywania lekkich musów oraz sosów. Urządzenia do gotowania, które mają wiele funkcji, są najlepszym prezentem dla miłośników kulinarnych eksperymentów. Syfon na bitą śmietanę nie ma skomplikowanej budowy. Jest prosty w obsłudze, co sprawia, że może posługiwać się nim zarówno profesjonalista, jak i amator. Najczęściej wykonany jest z aluminium lub plastiku, a bardziej profesjonalne modele, wykorzystywane w gastronomii, zrobione są ze stali nierdzewnej.
Jaki syfon do bitej śmietany jest godny polecenia? Dobrej jakości urządzenie tego typu można nabyć za kwotę ok. 100 złotych. Ciekawą propozycją jest Hendi Kurt Scheller Edition 0,5 l, dostępny w wielu wariantach kolorystycznych (np. fioletowym, żółtym, niebieskim, zielonym). Jego design nawiązuje do stylu retro, dlatego będzie idealnie komponował się ze stylowymi wnętrzami kuchni. Całość wykonana jest z aluminium i posiada w zestawie 3 końcówki z polipropylenu, co umożliwia otrzymanie bitej śmietany w różnych kształtach. Syfon ten ma pojemność 0,5 litra. Nie nadaje się on do mycia w zmywarce. Do jego użycia niezbędne są naboje N2O, wypełnione podtlenkiem azotu. Ta substancja chemiczna sprawia, że śmietana pieni się szybko i efektownie. Takie naboje nie są szkodliwe dla zdrowia, a ponadto zawierają w składzie substancje, które konserwują żywność. Oznacza to, że ubitą w syfonie śmietanę można przechowywać w lodówce przez kilka dni bez obawy o utratę świeżości. Należy je regularnie zmieniać poprzez ich wbicie w butlę syfonu. W przypadku syfonów o mniejszej pojemności, standardowo wykorzystuje się jeden nabój, przy większych może pojawić się potrzeba użycia dwóch lub więcej.
Równie sprawnie ubije się bitą śmietanę za pomocą mikserów, takich jak: RAVEN EMM001, Braun MultiMix5 HM5107, KitchenAid HM9212EER czy też Bosch MFQ25200.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru syfonu?
Syfony dostępne na rynku są stosunkowo tanie i wytrzymałe. Jeśli nie zależy nam na profesjonalnym ich użyciu, warto wybrać te wykonane z plastiku i aluminium. Syfon do bitej śmietany powinien być lekki i dopasowany do kształtu dłoni. Ważne również, aby był łatwy w myciu. Przed zakupem określonego modelu dobrze jest upewnić się, czy naboje N2O są łatwo dostępne. Najlepiej, gdy sprzęt jest kolorystycznie dopasowany do stylu kuchni, dzięki czemu będzie stanowił oryginalny dodatek dekoracyjny.
Jak ubić idealną śmietanę?
Poza zakupem dobrej jakości syfonu, kluczowym elementem gwarantującym uzyskanie sprężystej i lekkiej bitej śmietany, jest sama śmietana. Musi być ona jak najbardziej naturalna. Dlatego też nie zaleca się kupna sztucznych produktów zamkniętych w butelkach ze sprejami. Zawartość prawdziwej śmietany jest w nich często znikoma, ponieważ w ich składzie spotkać można m.in.: tłuszcz palmowy, syrop glukozowy oraz cukier. Najlepiej do deserów wybrać naturalną śmietanę dostępną w kartonikach lub kubeczkach. Ważne jest, aby do była ona schłodzona i zawierała w sobie więcej niż 30% tłuszczu. Wówczas szybciej się ubija. Bita śmietana powinna mieć lekką konsystencję i nie rozlewać się z naczynia, w którym się znajduje. Można ubić ją za pomocą metod tradycyjnych (tzn. ręcznie ubijaczką) lub użyć szybszego sposobu, jakim jest syfon. Ten ostatni jest na tyle prosty, że może być używany również przez dzieci.
Wartości odżywcze bitej śmietany
Bita śmietana to źródło tłuszczów i węglowodanów. W związku z tym należy liczyć się, że jej spożycie wiąże się z przyjęciem wielu kalorii (2 łyżki to ok. 200 kcal). Dietetycy zalecają zatem, aby spożywać ją z umiarem. Czasami do jej ubijania tradycyjnymi metodami dodaje się cukier puder oraz żelatynę.
W wegańskiej wersji zamiast śmietany można wykorzystać schłodzone mleko kokosowe. Posiada ono znacznie mniej cukru i tłuszczów, a zatem jest zdrową alternatywą produktu pochodzenia zwierzęcego.
CZY WIESZ, ŻE...Pierwsza bita śmietana opisana na kartach historii pochodzi z 1671 roku. Podobno była ona podawana podczas przyjęć na dworze Ludwika XIV.
|