Szafa parowa to urządzenie proste w obsłudze i nieangażujące użytkownika w taki sam sposób jak parownice czy konwencjonalne żelazka. Pozwala na dużą oszczędność czasu i nie niszczy nawet najbardziej delikatnych tkanin. Jakie są jej pozostałe zalety? Na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Czym jest szafa parowa?
Szafy parowe to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie odświeżania i wygładzania tkanin. W wyglądzie przypomina tradycyjną, niewielkich rozmiarów szafę, którą można postawić w garderobie. Jednym z najnowszych modeli jest LG Styler S3WERB, dostępny w wielu wariantach kolorystycznych. Jest on prosty w obsłudze i daje doskonałe rezultaty: odświeża ubrania, eliminuje brzydkie zapachy, likwiduje zagniecenia oraz poradzi sobie nawet z nieświeżym obuwiem. Urządzenie przyda się zwłaszcza tym osobom, które nie mają czasu na wielogodzinne pranie i prasowanie odzieży. Pomoże też pozbyć się zapachu dymu papierosowego z marynarek i koszul.
Jak działa szafa parowa?
Szafa parowa jest dziecinnie prosta w obsłudze. Na frontowym panelu należy wybrać odpowiedni program i uzupełnić pojemnik z wodą. W środku szafy znajdują się ruchomy wieszak oraz półka, na której można ułożyć ręczniki, koszulki, pościel czy też pluszowe zabawki dziecka. Woda, która znajduje się w pojemniku parowym, rozprowadza parę po szafie. Daje to efekt odświeżenia i wygładzenia. Kto powinien zaopatrzyć się w szafę parową? Przede wszystkim alergicy i osoby, którym wiecznie brakuje czasu na konwencjonalne metody czyszczenia i prasowania ubrań. Ze względu na spore rozmiary, szafa parowa będzie pasowała szczególnie do dużej garderoby.
Ciuchy wiesza się dokładnie tak samo jak w normalnej szafie. Po wybraniu odpowiedniego programu wieszaki poruszają się z prędkością dochodzącą nawet do 200 obrotów na minutę. Para wodna usuwa nieprzyjemne zapachy i zagniecenia. Na ostatnim etapie dochodzi do znacznego obniżenia temperatury – do 50–60 stopni Celsjusza (z ponad 100 stopni Celsjusza). Po zakończeniu pracy pary zawartość szafy jest suszona. Wszystko odbywa się w sposób automatyczny. Wadą urządzenia może być głównie wysoka cena.
Zalety szafy parowej
Nowoczesne rozwiązania technologicznie, jakimi są szafy parowe, wyróżniają się wieloma zaletami, w tym:
- cichą pracą – tylko 40 dB,
- możliwością wyboru kilku programów, np. do lżejszych lub mocniejszych zagnieceń,
- technologią TrueSteam, która usuwa 99,9% bakterii i alergenów bez konieczności stosowania detergentów,
- sterowaniem za pomocą aplikacji, nawet gdy jesteśmy poza domem,
- zachowaniem idealnego wyglądu kantów w spodniach,
- wskaźnikiem potrzeby opróżnienia pojemnika na wodę,
- wyświetlaniem pozostałego czasu odświeżania,
- sygnałem akustycznym, który informuje o zakończeniu pracy szafy.
Alternatywy dla szafy parowej
Szafa parowa to przede wszystkim komfort użytkowania. Jednakże ze względu na cenę i gabaryty nie każdy będzie mógł sobie na nią pozwolić. Jakie są zatem alternatywy, które w równie szybkim czasie odświeżą i wyprasują odzież? Spośród szerokiego wyboru małego sprzętu AGD warto postawić m.in. na:
- Tefal Ixeo Power QT2020 – o mocy 2170 W i ciśnieniu 5,8 bara. Ten generator pary wyposażony jest w funkcję samoczyszczenia. Umożliwia prasowanie pod różnymi kątami. Ze względu na duże gabaryty dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych i dużych mieszkaniach.
- Philips Steam&Go GC363/30 – to poręczna parownica do ubrań, która bez problemu zmieści się w walizce. Dlatego z powodzeniem można zabierać ją w podróż służbową lub na wakacje. Pracuje ona na mocy 1300 W i wytwarza 24 g pary na minutę.
- Tefal Pro Express Care GV9080 AntiCalc – o mocy 2400 W i ciśnieniu 7,5 bara. Wytwarza 120 g pary na minutę. Duży pojemnik na wodę (1,6 litra) sprawia, że jedno jego napełnienie wystarczy na wyprasowanie dużego prania.
- Philips PerfectCare seria 9000 PSG9040/80 z kamerą – o mocy 3100 W i ciśnieniu 9 barów. Technologia ActiveSense łączy w sobie wbudowaną kamerę i sztuczną inteligencję. Specjalne sensory dopasowują temperaturę pary do tkaniny, zabezpieczając ją przed zniszczeniem. Nadaje się do prasowania w pionie.
- SteamOne HU190GW – parownica o mocy 1900 W. Wytwarza 40 g pary na minutę. Wyposażona jest w wygodny wieszak na ubrania oraz rękawicę.
Szafa parowa to wydatek między 5000 a 7000 złotych. Generatory pary i parownice są znacznie tańsze, nawet dziesięciokrotnie. W przeciwieństwie do szaf parowych są lekkie, a przez to mobilne. Wybór danego modelu powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb.