Soniczna czy elektryczna? Na jaki rodzaj szczoteczki warto się zdecydować?

Redakcja

Nie wiesz, jakie są różnice między szczoteczką soniczną a elektryczną? To opracowanie jest stworzone dla Ciebie! Oba typy urządzeń zapewniają dokładne oczyszczenie zębów, jednak różnice zauważalne są w mechanizmie działania. Który jest lepszy: soniczny czy rotacyjny? Przeczytaj, by dowiedzieć się więcej!

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. Szczoteczka elektryczna – czy warto ją mieć?
  2. Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice
  3. Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która lepsza?
  4. Jak wybrać szczoteczkę soniczną czy elektryczną?
  5. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?


Wydawać się może, że każdy jest świadomy tego, jak bardzo ważne jest zachowanie prawidłowej kondycji jamy ustnej. Jest to nie tylko kwestia pięknego uśmiechu, ale przede wszystkim ogólnego stanu zdrowia. Zaniedbane zęby mogą prowadzić do chorób i infekcji w całym organizmie. Niestety statystyki wskazują, że większość Polaków nie przykłada wystarczającej uwagi do higieny jamy ustnej.

Popełniamy wiele błędów: szczotkujemy za krótko i niedokładnie, zapominamy o zębach trzonowych i języku, szorujemy zamiast wymiatać itp. Wszystko to sprawia, że płytka bakteryjna zwiększa się z dnia na dzień i przekształca się w niszczący kamień nazębny.

Lekarze mówią jasno: aby uniknąć próchnicy i zapalenia dziąseł należy dokładnie szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie po 2 minuty. Choć brzmi to łatwo, doświadczenie pokazuje, że nie każdy się tego trzyma – zwłaszcza ze szczoteczką manualną. Z pomocą przychodzi technologia: szczoteczka elektryczna i soniczna!

 

Szczoteczka elektryczna – czy warto ją mieć?

Na początek warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle szczoteczka soniczna czy elektryczna jest tego warta. Stomatolodzy wskazują, że ręczne szczotkowanie jest bardzo efektywne… gdy robimy to poprawnie. Niestety większość osób jest przyzwyczajona do krótkiego i intensywnego szorowania zębów od prawej do lewej, co niszczy szkliwo i przyczynia się do nadwrażliwości zębów.

Tymczasem szczoteczki elektryczne robią za nas prawie całą robotę. Natychmiastowy efekt i mnogość różnych trybów niewątpliwie motywuje do przestrzegania rutyny. A wbudowany timer pilnuje, by faktycznie spędzić te parę minut na szczotkowaniu.

Choć może się wydawać, że kilkaset złotych za szczoteczkę elektryczną czy soniczną to dużo – jest to inwestycja na lata. Nagła wizyta u stomatologa będzie nas kosztowała o wiele więcej. Warto zauważyć, że z jednego urządzenia mogą korzystać dwie osoby – wystarczy zmieniać końcówki. Niektórzy producenci w zestawie dają główki z różnym oznaczeniem kolorystycznym.

 

Szczoteczka soniczna a elektryczna – różnice

Szczoteczka elektryczna jest starszym wynalazkiem, niż może nam się wydawać. Do masowej produkcji wprowadzono je w Stanach już w latach 60. i błyskawicznie zyskały na popularności. Od tego czasu technologia bardzo się rozwinęła. Na rynku pojawił się ogromny wybór modeli modeli, w tym – sonicznych. Wiele osób zaczęło zastanawiać, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej. Jest to niedokładne pytanie, ponieważ szczoteczka soniczna należy do kategorii szczoteczek elektrycznych – posiada silnik. Przyjęło się jednak, że szczoteczkami elektrycznymi nazywamy szczoteczki rotacyjne z okrągłą główką, a urządzenia z ruchem pulsacyjnymi – sonicznymi.

 

Szczoteczka rotacyjna (elektryczna)

Starszy typ szczoteczek elektrycznych. Najczęściej można spotkać urządzenia z ruchem rotacyjno-oscylacyjnym, które oprócz kręcenia się dociska włosie do zębów. Standardowa główka obraca się z szybkością 7-10 tys. obrotów na minutę.

  • 179 zł
  • 50 zł
  • 144 zł
  • 199 zł
  • 339 zł
  • 169 zł
  • 269 zł
  • 279 zł
  • 169 zł
  • 259 zł

Szczoteczka wykonuje za nas całą robotę – wystarczy przyłożyć włosie do zęba na 2-3 sekundy i przejść do następnego. Należy pamiętać o czyszczeniu każdej z trzech stron zęba: wewnętrznej, zewnętrznej i powierzchni żującej. Nie można dociskać zbyt mocno – bardziej zaawansowane urządzenie poinformuje, gdy nacisk jest za duży. 

Szczoteczka soniczna

Nowszy typ szczoteczek elektrycznych. Na pierwszy rzut oka podobne są do szczoteczek tradycyjnych – mają podłużną główkę, poruszającą się z boku na bok. Średnio jest to ok. 40 tysięcy ruchów na minutę! W zależności od modelu, wartość ta może się mocno różnić. Produkty marki Seysso oferują nawet 96 tys. ruchów na minutę.

Sposób działania urządzeń sonicznych opiera się na falach dźwiękowych, które wprawiają w ruch włókna główki. Wibracje soniczne sprawiają, że powstają mikrobąbelki, docierające głęboko pomiędzy zęby. Warto zauważyć, że szczoteczka soniczna a elektryczna różnią się techniką czyszczenia. Urządzenia z technologią soniczną należy używać podobnie, jak szczoteczki manualnej, czyli wykonując ruch wymiatający. W ten sposób zwiększamy skuteczność mycia zębów.


Szczoteczka soniczna czy rotacyjna – która lepsza?

Skoro już znamy różnice między szczoteczką elektryczną a soniczną, należy odpowiedzieć na pytanie – którą wybrać? Odpowiedź brzmi: to zależy. Modele rotacyjne zazwyczaj są tańsze, a bezdyskusyjnym liderem w tej kategorii jest marka Oral-B. Zaletą tego typu urządzenia jest prostota – wystarczy tylko przyłożyć włosie do zęba. Z tego powodu szczoteczki elektryczne (rotacyjne) są też lepszym wyborem dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czyścić zębów manualnie.

Tymczasem modele soniczne są bardziej delikatne dla zębów i dziąseł. Poleca się je osobom z aparatem ortodontycznym oraz wrażliwymi zębami i dziąsłami. Ale nie tylko! Mnogość dostępnych trybów sprawia, że jest to urządzenie dla każdego. W kategorii szczoteczek sonicznych króluje linia produktów Philips Sonicare.

  • 169 zł
  • 699 zł
  • 369 zł
  • 249 zł
  • 429 zł
  • 959 zł
  • 269 zł
  • 339 zł
  • 369 zł
  • 169 zł
 

Szczoteczka elektryczna czy soniczna mają swoich zwolenników i przeciwników. Modele z obu kategorii mogą być bardzo zaawansowane i posiadać wiele trybów. Zastosowane technologie dają odrobinę inne odczucia: główka rotacyjna wywołuje podobne wrażenie co intensywne czyszczenie szczoteczką manualną. Tymczasem do urządzenia sonicznego trzeba się przyzwyczaić, bo na wyższych obrotach może… łaskotać.

Kierunek, w którym podąża rynek, wskazuje, że być może to szczoteczki soniczne zdominują półki sklepowe. Są odpowiednie dla osób ze zdrowymi zębami, jak i tych z wrażliwymi lub aparatem. A mikrobąbelki, wytwarzane podczas szczotkowania, wpływają na jeszcze dokładniejsze umycie zębów.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną czy elektryczną?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na szczoteczkę soniczną czy rotacyjną, przy wyborze należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:

·         Czas ładowania – inny w zależności od modelu. Standardowo jest to od 12 do 24 godzin. Wyróżniają się tu szczoteczki magnetyczne, które dzięki specjalnej ładowarce są gotowe do pracy po 3 godzinach.
·         Czas pracy na jednym ładowaniu – średnio są to 2-3 tygodnie.
·         Aplikacja mobilna – niektóre szczoteczki mają dedykowane aplikacje, które pomagają jeszcze dokładniej zadbać o higienę jamy ustnej.
·         Timer – urządzenie powinno poinformować nas, gdy minie 30 sekund (przejście do następnej ćwiartki) oraz dwie minuty (koniec szczotkowania).
·         Czujnik nacisku – zbyt mocne dociskanie szczoteczki może uszkodzić szkliwo.
·         Liczba dostępnych trybów – m.in. codzienne czyszczenie, wybielanie, dogłębne czyszczenie, delikatne czyszczenie, pielęgnacja dziąseł, język.
·         Liczba końcówek w zestawie.

Gdy zdecydujemy się na zakup szczoteczki sonicznej czy elektrycznej, należy to zrobić w autoryzowanym sklepie. W ten sposób mamy pewność, że kupujemy oryginalną szczoteczkę od znanego producenta, która będzie jeszcze długo wspierana. W innym przypadku możemy kupić produkt, który szybko wycofają z rynku i nie znajdziemy do niego końcówek. Nie jest to dobre rozwiązanie finansowe, praktyczne ani ekologiczne.

 

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Kupiona szczoteczka elektryczna czy soniczna to bardzo dobry krok ku zdrowszym zębom. Aby wykorzystać jej pełen potencjał, musimy pamiętać o podstawowych zasadach:

·         Zęby dzielimy na cztery sekcje i każdą czyścimy po 30 sekund. Szczotkowanie powinno trwać co najmniej dwie minuty.
·         Nie szorujemy zębów! W ten sposób niszczymy szkliwo. Najbardziej powszechną metodą jest szczotkowanie ruchami wymiatającymi.
·         Nie myjemy zębów od razu po posiłku (należy odczekać co najmniej 30-45 min.).
·         Używamy miękkiego lub średniego włosia, chyba że lekarz zalecił inaczej.
·         Używamy nici dentystycznej! Bardzo istotnym elementem dbania o jamę ustną jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Niestety żadna szczoteczka soniczna czy elektryczna nie poradzi sobie z tym sama. Wystarczy obejrzeć kilka filmików instruktażowych, dokładnie wyjaśniających nitkowanie zębów.
·         Nie płuczemy zębów od razu po umyciu – w ten sposób fluor zawarty w paście nie ma czasu na działanie. Wystarczy wypluć resztki pasty.
·         Nie czyścimy zębów na sucho.
·         Nie zapominamy o języku – to właśnie on w dużej mierze powoduje nieświeży oddech. Brodawki języka są idealnym siedliskiem bakterii, co może doprowadzić do stanów zapalnych. Aby tego uniknąć, wystarczy czyścić język najprostszym skrobakiem lub specjalną końcówką szczoteczki elektrycznej czy sonicznej.
·         Dokładnie płuczemy główkę urządzenia po każdym użyciu.
·         Regularnie wymieniamy końcówki do szczoteczek! Przynajmniej raz na 3-4 miesiące lub wcześniej, jeśli włókna są zużyte. Warto to robić także po przebytej chorobie czy infekcji.
·         Systematycznie wykonujemy masaż dziąseł – wpływa to na lepsze ukrwienie.
·         Pamiętajmy o wizytach kontrolnych u stomatologa dwa razy w roku.

Jak dodatkowo dbać o higienę jamy ustnej? Przydatnym urządzeniem jest irygator do zębów. Dzięki mocnemu strumieniowi wody momentalnie usuniemy resztki jedzenia. Irygator jest polecany zwłaszcza osobom z aparatem ortodontycznym, implantami i krwawiącymi dziąsłami – w takim przypadku może zastąpić nić dentystyczną. Zamiast wody można wlać płyn do płukania jamy ustnej, by dodatkowo wspomóc utrzymanie równowagi flory bakteryjnej.

  • 199 zł
  • 369 zł
  • 229 zł
  • 289 zł
  • 319 zł
  • 229 zł
  • 159,99 zł
  • 199 zł
  • 179,99 zł
  • 279 zł
 

Warto pamiętać, że szczoteczka soniczna czy elektryczna, dobra pasta i irygator / nić dentystyczna sprawią, że pożegnamy się z przesiadywaniem na krześle stomatologicznym. Zdrowe zęby – zdrowy organizm!   

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!