Tablet czy laptop? To pytanie zadaje sobie każdy, kto właśnie się przymierza do kupna urządzenia mobilnego, którego zamierza używać na co dzień. Na obu sprzętach obejrzymy film czy napiszemy mejla. Jednak nie wszystkie funkcje tabletu i laptopa się pokrywają, a to między innymi ze względu na różnice w wydajności i pojemności. Czym więc się kierować, dokonując wyboru: laptop czy tablet? Przeczytaj!
Laptop czy tablet – czym różnią się oba urządzenia?
Laptopy i tablety to urządzenia, które zaliczamy do sprzętów elektronicznych zwanych mobilnymi. Są one bowiem przenośne i aby działać, nie wymagają stałego dostępu do źródła prądu. Przy tym ważą niewiele, a co za tym idzie – są łatwe w transporcie. Chociaż zarówno na laptopie, jak i na tablecie możemy oglądać filmy, słuchać muzyki, a także korzystać z komunikatorów czy grać w gry, urządzenia te nie zawsze można stosować zamiennie.
Czy zakup tabletu zamiast laptopa to dobry wybór? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, jeśli nie porównamy dokładnie obu urządzeń. Zestawmy więc ich najistotniejsze parametry, do których należą: cena, wydajność, pojemność dysku, czas pracy na jednym ładowaniu oraz wygoda użytkowania:
- cena – najprostszy tablet można kupić za mniej niż 600 złotych. Jest to suma, za którą nie będziesz w stanie nabyć żadnego nowego komputera przenośnego. Warto jednak zaznaczyć, że ceny najlepszych tabletów mogą być zbliżone do cen laptopów – wszystko zależy od wydajności i funkcjonalności tych urządzeń;
- wydajność – w porównaniu do laptopów wydajność tabletów jest wyraźnie niższa. Podzespoły używane przy ich produkcji są zbliżone do tych wykorzystywanych w smartfonach, oferują więc podobne możliwości. Każdy, kto na co dzień używa nowoczesnego telefonu, wie, że chociaż można na nim zrobić naprawdę wiele, to wciąż nie tyle i nie tak szybko jak na laptopie. Poza tym nawet najlepszy tablet na rynku nie sprosta wymaganiom wielu najnowszych gier komputerowych, choć bez problemu obsłuży wszystkie gry przeglądarkowe;
- pojemność – przestrzeń na dysku w najpopularniejszych tabletach mieści się w przedziale od mniej więcej 32 do 512 GB. W wielu modelach można jednak powiększyć przestrzeń dyskową za pomocą karty pamięci. Laptopy z dyskami typu SSD zapewniają najczęściej 512 GB lub 1 TB pojemności dysku;
- czas pracy na jednym ładowaniu – tablety zdecydowanie górują nad klasycznymi laptopami. Najbardziej wydajne urządzenia są w stanie pracować od 6 do 10 godzin bez konieczności podłączenia do źródła prądu. Komputery przenośne mogą natomiast zapewnić od 3 do 4 godzin pracy na baterii;
- wygoda użytkowania – na laptopie wygodniej będzie pracować nad referatem czy innym długim plikiem tekstowym, a to za sprawą klawiatury przyciskowej i większego ekranu. Z kolei tablet zapewni większy komfort przy oglądaniu filmów lub przeglądaniu internetu w czasie podróży. Jest on bowiem znacznie lżejszy i łatwiej się nim posługiwać w ograniczonej przestrzeni.
Kiedy kupić laptop, a kiedy tablet?
Tablet czy laptop – które urządzenie wybrać? Wszystko zależy od tego, do jakich zadań chcesz go używać i w jakich sytuacjach będziesz go potrzebować najczęściej.
Jeśli zależy ci na większej mobilności, wybierz tablet. To urządzenie poręczne i lekkie, wyposażone w baterię, która może zasilać sprzęt przez wiele godzin bez konieczności ładowania. Ze względu na gabaryty tablet będzie się dobrze spisywał w podróży albo w sytuacjach domowych, w których komputer z klawiaturą byłby nieporęczny. Jeśli nie zależy ci na dużym ekranie, na tablecie z powodzeniem obejrzysz film, posłuchasz muzyki, przejrzysz wiadomości w internecie czy szybko sprawdzisz przepis podczas gotowania. Jeśli zainwestujesz w model, który można wyposażyć w kartę SIM, za jego pomocą będziesz mógł także przeprowadzić rozmowę telefoniczną lub wideopołączenie. Jeśli rozważasz właśnie tę opcję, sprawdź najlepsze modele w naszym rankingu tabletów.
Laptop lepiej sprawdzi się, gdy zachodzi konieczność pracy w pakiecie MS Office lub gdy chcesz pograć w gry komputerowe o wysokich wymaganiach systemowych. Warto wtedy rozważyć zakup laptopa gamingowego. Laptop będzie się też lepiej sprawdzał jako urządzenie towarzyszące w sytuacjach biznesowych, na przykład gdy pojawi się potrzeba wyświetlenia prezentacji i podłączenia przy tym urządzenia do projektora multimedialnego. Aby dowiedzieć się, jaki laptop kupić, przeczytaj nasz poradnik.
Jeśli jednak wciąż nie możesz się zdecydować, być może warto rozważyć rozwiązanie kompromisowe: urządzenie hybrydowe – laptop i tablet w jednym – które łączy zalety obu sprzętów. Takie urządzenie pozwala na całkowite odłączenie wyświetlacza od stacji dokującej z klawiaturą, a co za tym idzie – wygodne korzystanie z niego zarówno w funkcji laptopa, jak i tabletu.
Laptop czy tablet – podsumowanie
To, czy ostatecznie wybierzesz laptop, czy tablet, a może urządzenie hybrydowe, zależy od twoich oczekiwań, potrzeb i budżetu, który możesz przeznaczyć na zakup sprzętu. Ustal więc, do jakich celów potrzebujesz urządzenia mobilnego, a także wyznacz kwotę, którą zamierzasz wydać, a wybór najlepszego sprzętu przestanie być problemem!