Jeśli telefon sam się resetuje, czym prędzej zacznij szukać rozwiązania problemu i zawczasu zabezpiecz swoje dane. Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom samoczynnych restartów i dowiedzmy się, jak się przed nimi chronić.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Jakie mogą być przyczyny resetowania się telefonu?
Jeśli Twój telefon sam się resetuje, to sygnał, że znajdujące się na nim dane, w tym zdjęcia, są zagrożone. Nie należy odwlekać momentu naprawy, ponieważ dopóki przyczyna samoczynnych restartów jest nieznana, dopóty istnieje ryzyko, że smartfon pewnego razu już się nie włączy. Powodów, dla których telefon cały czas się resetuje może być kilka. Niestety na pierwszy rzut oka nie da się w 100% określić jedynego słusznego.
Telefon sam się resetuje przez nieodpowiednie oprogramowanie
Pierwszym miejscem, w którym powinniśmy szukać przyczyny problemu jest oprogramowanie. Zarówno system, jak i aplikacje w smartfonie mają kluczowe znaczenie dla jego poprawnego działania. Upewnij się zatem, że posiadasz najnowszą wersją oprogramowania (w telefonie z Androidem możesz ją sprawdzić, przechodząc do ustawień, a następnie zakładki „System” i „Aktualizacje systemu”). To także dobry moment na zrobienie porządku ze zbędnymi aplikacjami, których już nie używasz. Winowajcą może być zbyt obciążający telefon program, który niepotrzebnie zużywa moc obliczeniową procesora i wpływa na baterię.
PORADA EKSPERTAW starszych urządzeniach ilość RAM oraz pamięć wewnętrzna były niewielkie. Telefon może się restartować z powodu niewystarczającej mocy obliczeniowej lub obciążenia podzespołów. Każdorazowe samoczynne zresetowanie się telefonu pozwala mu „odetchnąć”. |
Jeśli aktualizacja systemu i czyszczenie smartfonu ze zbędnych aplikacji nie pomogło, możesz spróbować przywrócić telefon do stanu fabrycznego. W ten sposób wyczyścisz go całkowicie z wszystkich widocznych oraz niewidocznych dla użytkownika plików. Pamiętaj tylko, by z tej opcji ratunkowej skorzystać na samym końcu! Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych kasuje z niego wszystkie dane, zdjęcia, zapisane hasła oraz SMS-y! Przed przystąpieniem do działania wykonaj backup najważniejszych plików, by ich nie stracić i móc w przyszłości je szybko przywrócić.
Sprzętowa usterka wewnątrz telefonu
Jeśli przywracanie urządzenia do ustawień fabrycznych nie pomogło i wciąż telefon sam się resetuje, przyczyna może tkwić wewnątrz obudowy. Jest to najgorszy możliwy scenariusz, dlatego że zarówno diagnozę, jak i naprawę może dostarczyć wyłącznie serwis. W większości przypadków winowajcą samoczynnych restartów jest usterka płyty głównej, którą należy wtedy wymienić. Koszt takiej usługi wyceniany jest indywidualnie, w zależności od modelu smartfonu. Płyta główna jest sercem telefonu, dlatego zdarza się, że wycena wymiany sięga połowy wartości urządzenia.
PORADA EKSPERTAStarsze smartfony, w których padła płyta główna mogą okazać się nieopłacalne w naprawie. Warto więc zastanowić się nad wymianą urządzenia na nowe, które nie tylko posłuży dłużej, ale zaoferuje także nowe funkcje. |
Zużyta bateria także może powodować resetowanie się telefonu
Baterie w smartfonach mają swoją określoną żywotność. Kiedy telefon sam się resetuje, warto sprawdzić stan akumulatora oraz układ ładowania. Koszt nowej baterii wynosi mniej niż naprawa innych podzespołów, a często z jej wymianą możesz poradzić sobie sam. Niepokojącymi objawami mogącymi wskazywać na koniec życia baterii mogą być:
- szybkie rozładowywanie się,
- pokazywanie poziomu naładowania 0%, mimo podpiętej ładowarki,
- losowe restarty przy różnym stanie naładowania, np. 30, 50, 60%
- szybkie nagrzewanie się.
PAMIĘTAJOkres gwarancyjny na baterię nie jest długi. Jeśli problemy z nią występują w świeżo kupionym telefonie, czym prędzej skorzystaj z usług oficjalnego serwisu! Unikniesz w ten sposób narażenia się na potencjalne koszty naprawy w przyszłości. |
Jak temu zapobiegać w przyszłości?
Kiedy telefon sam się resetuje, na kroki zapobiegawcze jest już za późno. Istnieje jednak kilka sposobów, które uchronią nas przed tym zagrożeniem. Przede wszystkim musisz zadbać o to, by Twój telefon miał zainstalowaną najnowszą wersję systemu. To w głównej mierze ona odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie smartfonu. Następnie zwróć uwagę na aplikacje, z których korzystasz. Czy ich pochodzenie jest sprawdzone? Czy nie pojawiały się ostatnio na czarnych listach programów potencjalnie niebezpiecznych? Śledź te zmiany zwłaszcza wtedy, gdy używasz programów, które niedawno miały swoją premierę, a za ich powstanie odpowiedzialny jest pojedynczy autor lub małe studio. Staraj się także nie przegrzewać swojego smartfonu – ładuj go w miejscu zacienionym i chłodnym, nie narażając na zewnętrzne ogrzewanie. Minimalizujesz tym samym ryzyko szybszego zużywania się baterii.