Jak duży wpływ na jakość rozmów telefonicznych ma samo urządzenie, z którego się korzysta? Okazuje się, że może mieć bardzo duże. Siła sygnału sieci komórkowej to jedno, a telefon czy smartfon, z którego wykonuje się lub odbiera połączenia, to drugie. Warto mieć to na względzie podczas zakupu nowego sprzętu. Podpowiadamy na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby wybrać telefon z dobrym zasięgiem i jakością rozmów na wysokim poziomie.
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
Co ma wpływ na jakość zasięgu i rozmów w telefonie?
Mimo że kwestie poprawy jakości zasięgu w telefonach komórkowych i smartfonach stanowią istotny element pracy tego rodzaju sprzętu, to nadal zdarza się, że użytkownicy narzekają na problemy z tym związane. Bardzo duże znaczenie ma sama siła sygnału sieci komórkowej. W niektórych miejscach jest ona niska i wówczas nawet najlepsze urządzenia nie będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach.
W samych telefonach i smartfonach istotne są antena oraz konstrukcja urządzenia. Kilka lat temu mogli się o tym przekonać zwłaszcza użytkownicy iPhone 4S. Ten produkt firmy Apple zasłynął bowiem z tego, że tracił zasięg przy nieodpowiednim chwycie urządzenia. Cała sprawa z tym związana doczekała się nawet nazwy Antennagate, a Steve Jobs, przedstawiciel firmy w tamtym okresie, tłumaczył użytkownikom iPhone 4S, w jaki sposób powinni trzymać urządzenie, aby nie tracili zasięgu.
Wprawdzie od tamtej pory podobnej wpadki już nie było, ale na rynku są dostępne telefony i smartfony, w których jakość zasięgu i rozmów pozostawia sporo do życzenia. Są to zazwyczaj tańsze urządzenia niszowych, mniej uznanych marek. To jednak nie powinno nikogo dziwić, ponieważ producenci telefonów i smartfonów muszą szukać „złotego środka” pomiędzy możliwie najniższą mocą sygnału a najlepszym zasięgiem. To z kolei musi być dostosowane do rygorystycznych norm, które zostały określone w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia użytkowników.
Najnowsze telefony z dobrym zasięgiem posiadają wbudowane anteny, które nie są widoczne gołym okiem. Z tego względu producenci dużą wagę muszą przykładać do konstrukcji elementów ją osłaniających. Wszelkie niedoskonałości konstrukcyjne czy niewłaściwie dobrane materiały osłaniające mogą przełożyć się na niższą jakość zasięgu, a co za tym idzie, również rozmów.
Pozostając przy kwestii samej jakości rozmów, duży wpływ ma na nią głośnik. O ile w sprzęcie dobrej klasy, a takim jest chociażby Apple iPhone Xr 64GB, nie należy się o to obawiać (po słynnej wpadce Apple przywiązuje większą uwagę do kwestii zasięgu), o tyle w tańszych smartfonach, od mniej renomowanych producentów, może być to problemem. Zazwyczaj zasada jest bowiem prosta – im lepsze podzespoły, tym cena smartfona jest wyższa.
Jaki smartfon z dobrym zasięgiem wybrać?
Największym problemem związanym z oceną jakości zasięgu i rozmów w telefonach jest brak parametrów, które by je określały. Wybierając smartfon, można znaleźć informacje na temat wyświetlacza, procesora, wielkości wbudowanej pamięci czy megapikseli w aparacie. Na ich postawie stosunkowo łatwo ocenia się możliwości danego urządzenia i – w większości przypadków – są to kluczowe informacje wpływające na decyzję klienta o zakupie.
Z racji tego, że producenci nie podają żadnych parametrów związanych z zasięgiem i jakością rozmów, konsumenci mają utrudnione zadanie. Z tego względu najlepiej wybierać modele urządzeń najlepszych światowych marek. Nie zawsze musi oznaczać to bardzo duży wydatek. Przykładem tego jest chociażby Samsung Galaxy A70 SM-A705, który kosztuje poniżej dwóch tysięcy złotych. Wysoką jakość dźwięku gwarantują głośniki z przestrzennym dźwiękiem Dolby Atmos. Ponadto urządzenie posiada ośmiordzeniowy procesor 2 x 2 GHz, 6 x 1,7 GHz, pamięć RAM 6 GB, wbudowaną pamięć 128 GB oraz dobry aparat z trzema obiektywami (32 Mpix + 5 Mpix + 8 Mpix).
Bardziej wymagający klienci, którym poza dobrym zasięgiem i jakością rozmów zależy również na możliwie najlepszych parametrach, powinni wybierać spośród topowych modeli. Do takich można zaliczyć m.in. najnowsze modele Samsung Galaxy Fold 6.