Firma Acer znana jest głównie z produkcji sprzętów komputerowych, gamingowych, a także niedawno wyprodukowanego Acer Chromebooka. Hulajnoga elektryczna to sprzęt, który zdecydowanie najmniej kojarzy się z tą marką. Model Acer ES Series 3 jest jednak warty uwagi. Czarne matowe wykończenie i zielone elementy ozdobne od razu przypominają o gamingowym charakterze marki. Hulajnoga jest lekka, wygodna i łatwa w transporcie. A jak się nią jeździ? Oto test hulajnogi elektrycznej Acer ES Series 3.
Pierwsze wrażenia
W sporym pudełku oprócz hulajnogi znajdziemy instrukcję obsługi, ładowarkę, niewielki klucz imbusowy oraz 4 śruby. Zanim wyruszymy w miasto, należy ją bowiem zmontować. Hulajnoga ma fabrycznie odłączoną kierownicę – z kolumną łączą ją jedynie przewody. Dzięki temu udało się zmniejszyć rozmiar i tak sporego już pudełka. Montaż jest bardzo prosty: wystarczy umieścić kierownicę w kolumnie, podnieść ją i zablokować za pomocą solidnej blokady. Następnie dołączonym kluczem imbusowym wkręcić cztery śruby mocujące kierownicę do kolumny. I to wszystko!
Model prezentuje się znakomicie – czarny matowy kolor i zielone elementy wyglądają bardzo nowocześnie oraz kojarzą się z gamingowym charakterem marki. Ukośne paski dodają natomiast designowi nieco charakteru.
Całkiem duży, czytelny ekran zajmuje centralną część kierownicy, ale w żaden sposób nie dominuje nad pozostałymi elementami. Ma smukły kształt i pasuje do designu całości. Ekran pokazuje aktualną prędkość, poziom naładowania baterii, a także jeden z trzech trybów jazdy, a obsługujemy go jednym przyciskiem. Minimalizm w czystej formie. Na kierownicy znajdziemy także klamkę hamulca tylnego, analogowy dzwonek oraz manetkę przyśpieszenia. Bardzo ciekawie wyglądają też rączki, które zostały specjalnie wyprofilowane, tak aby zwiększyć komfort jazdy.
Uruchomienie i start
Najwyższy czas wskoczyć na stabilny podest o wymiarach 107 cm długości i 49 cm szerokości i ruszyć w drogę! Hulajnogę elektryczną Acer ES Series 3 włączamy, przytrzymując jedyny guzik pod wyświetlaczem przez około 5 sekund. Gotowe! Żadnej aplikacji, żadnego parowania, żadnej konfiguracji. Trzeba wybrać odpowiedni tryb jazdy, w zależności od drogi, którą pojedziemy. Tak jak mówią nam aktualne przepisy jazdy na hulajnodze elektrycznej, na chodniku, na którym odbywa się ruch pieszych, pojedziemy maksymalnie 5 km/h – to pierwszy tryb w hulajnodze. Drugi tryb pozwala na poruszanie się z prędkością do 10 km/h i służy do jazdy po chodnikach bez ruchu pieszych oraz po ścieżkach i drogach rowerowych. Trzeci tryb pozwoli na jazdę z maksymalną prędkością – 20 km/h po ścieżkach i drogach rowerowych, a także jezdni, na której odbywa się ruch do 30 km/h.
Tryby przełączamy, dwukrotnie i szybko wciskając jedyny przycisk pod ekranem. Jedna kreska nad licznikiem prędkości to pierwszy tryb – pieszego, dwie to tryb średni, a trzy to tryb najszybszy. Jasne, proste i przejrzyste. Pozostaje już tylko włączenie oświetlenia (zgadza się – jedynym przyciskiem, jednokrotnie) i ruszamy!
Tym, którzy nie wiedzą, jak jeździć na hulajnodze elektrycznej, polecam dłuższą lekturę naszego poradnika, a w skrócie: łapiemy za kierownicę, stajemy jedną nogą na podeście, a drugą się odpychamy, jednocześnie wciskając manetkę przyśpieszenia. Hulajnogi elektryczne są zaprojektowane w taki sposób, że włączają silnik w ruchu, czyli musimy najpierw się odepchnąć, aby móc dalej przyśpieszać. To funkcja bezpieczeństwa.
Wygodna jazda i poruszanie się po mieście
Hulajnoga Acer ES Series 3 jest lekka i bardzo wygodna. Waży zaledwie 16 kg. Można ją szybko złożyć i bez większego wysiłku podnosić i przenosić. To bardzo przydatna cecha, gdy poruszamy się po mieście i chcemy znieść hulajnogę po schodach albo skorzystać z komunikacji miejskiej. Wystarczy odblokować blokadę i złożyć kolumnę. Na tylnym błotniku znajduje się specjalny mechanizm, który łapie za uchwyt na kierownicy, jednocześnie blokując całą hulajnogę. W ten sposób możemy złapać ją za kolumnę i przenieść.
Bardzo wygodny jest podest, na którym można zająć stabilną postawę. Bez problemu mieszczą się na nim obie stopy. Na wygodę wpływają również wyprofilowane uchwyty, które mają perforowane końcówki dla lepszej cyrkulacji powietrza. Nawet podczas dłuższej jazdy dłonie się więc nie zmęczą ani nie spocą. Ale niewielkie wymiary mają jedną wadę – koła 8,5” z pełną oponą. Chociaż trudno nazwać to wadą, bo problem leży głównie w fatalnej jakości chodnikach i ścieżkach rowerowych. Taka średnica kół sprawia, że najlepiej jeździ się po płaskich i gładkich ścieżkach i chodnikach. Wszelkie dołki, dziurki i pęknięte płyty chodnikowe stanowią sporą przeszkodę – jak w większości hulajnóg elektrycznych. Poza tym jazda hulajnogą elektryczną Acer ES Series 3 jest wygodna i komfortowa, a uczucie omijania korków z wiatrem we włosach – bezcenne.
Zasięg, bateria i bezpieczeństwo
Hulajnoga Acer ES Series 3 na jednym ładowaniu przejedzie do 25 km. To wartość pozwalająca na dojazd od pracy, szkoły lub na studia. Akumulator o pojemności 7,5 Ah naładujemy do pełna w niecałe 4 godziny. To bardzo dobry wynik – hulajnoga ładuje się, podczas gdy my pracujemy lub słuchamy wykładów, dlatego możemy być spokojni o powrót do domu.
Wspomniany wcześniej brak aplikacji wiąże się z jednym utrudnieniem – brakiem zabezpieczeń. Hulajnogę Ace ES Series 3 musimy zatem własnoręcznie spiąć zabezpieczeniem – wystarczy do tego linka rowerowa, a zaczepić ją można np. o tylny widelec do słupka lub stojaka dla rowerów. Tak pozostawiona hulajnoga będzie stabilnie stała za sprawą wygodnej nóżki.
Bezpieczeństwo na drodze jest na wysokim poziomie. Mocna lampa przednia dobrze oświetla drogę, a tylna sygnalizuje naszą obecność. Tylny hamulec tarczowy bardzo efektywnie zatrzymuje hulajnogę. Przy każdym hamowaniu z użyciem hamulca na kierownicy tylna lampa błyska. Po bokach znajdują się pomarańczowe odblaski. Ciekawostką są pomarańczowe migające paski w okolicy tylnego koła, które działają tylko w trybie pieszego. To dodatkowe ostrzeżenie przed nadciągającą hulajnogą.
Hulajnoga elektryczna Acer ES Series 3
Hulajnoga elektryczna Acer ES Series 3 to lekki i wygodny pojazd do poruszania się po mieście. Jest idealna na dojazdy na studia czy do pracy lub – z uwagi na niewielkie rozmiary – jako prezent dla dziecka.