Test myjki do okien Karcher WV 2 Premium Black Edition

Konrad Ziółek

Doświetlają pomieszczenia, poprawiają atrakcyjność wnętrz, wpływają na komfort domowników, a także otwierają dom na otoczenie. Aby to jednak było możliwe, okna muszą być czyste. A utrzymanie ich w czystości nie jest ani proste, ani przyjemne. Na szczęście na rynku jest sporo urządzeń ułatwiających pracę – przynajmniej w teorii. A praktyka? Sprawdziłem, jak się sprawuje myjka do okien Karcher WV 2 Premium Black Edition. Przeczytajcie więc, jak wypadła w teście. Może to urządzenie w sam raz dla was.

 

Wewnątrz zadbać o nie łatwiej – nie brudzą się aż tak bardzo. Choć nieustanne moje zdziwienie wywołuje to, jak wysoko są w stanie sięgnąć słodkie małe rączki czy urocze psie nosy. Na zewnątrz zaś zagraża im dużo więcej. Utrzymanie okien w czystości wymaga czasu, niemałego wysiłku i anielskiej cierpliwości (przynajmniej ode mnie), a efekt jest krótkotrwały – jak mawiała babcia, do pierwszego deszczu. Warto więc ułatwić sobie zadanie. Możliwość wypróbowania myjki Karcher WV 2 Premium Black Edition – znanego, lubianego, mającego dobrą opinię producenta – nie wprawiła mnie w przesadny entuzjazm (trzeba bowiem umyć okna), ale ciekawość efektu była większa. Czy rzeczywiście będzie łatwo, szybko i wygodnie, a przede wszystkim skutecznie?

 

Pierwszy kontakt

Najpierw trzeba jednak otworzyć pudełko (nadaje się do recyklingu) i wyjąć urządzenie. W opakowaniu znalazłem:

     •          myjkę;
     •          dwie końcówki;
     •          spryskiwacz z padem;
     •          mikrofibrę;
     •          próbkę koncentratu do mycia;
     •          ładowarkę.


W korpusie urządzenia jest zamontowany pojemnik na wodę zbieraną przez ściągaczkę – ma on pojemność 100 ml. Łatwo go wyjąć, opróżnić i umyć – jeśli jednak w czasie mycia okien jest pełny, nie trzeba go wyjmować, ma bowiem zamykany korkiem otwór, przez który można szybko wylać zebraną brudną wodę i wrócić do pracy.

Na korpus nakładamy końcówkę ze ściągaczką – działa na klik. Zamiana ssawek – do wyboru mamy dwie szerokości – 28 cm i 17 cm – jest bezproblemowa i szybka. Przycisk uruchamiający i wyłączający myjkę jest dobrze umiejscowiony – bez problemu można go wcisnąć kciukiem tej samej ręki, którą trzymamy myjkę. Przy nim jest też wskaźnik LED informujący o naładowaniu baterii – świeci się na zielono, gdy urządzenie jest włączone (miga, gdy bateria się rozładowuje).

Po wkliknięciu końcówki zasysającej w korpus charakterystyczne czarno-żółte urządzenie jest gotowe do pracy. Trzeba przyznać, że wygląda solidnie. Potrzebny jest jeszcze środek myjący. Ten wlewamy do spryskiwacza, z którym jest zintegrowany pad z mikrofibrą – nim myjemy szybę i inne powierzchnie.

 

Jak działa Karcher WV 2 Premium Black Edition – parametry

Działanie myjki Karcher jest bardzo proste:

     •          wlewamy płyn do mycia do spryskiwacza;
     •          zwilżamy dokładnie powierzchnię środkiem czyszczącym;
     •          myjemy ją padem z mikrofibrą;
     •          ściągamy brudny płyn myjką (jest zasysany do pojemniczka).


W efekcie powinniśmy uzyskać przejrzystą, czystą szybę bez smug i zacieków, żadnej kapiącej czy lejącej się po ramach i parapecie wody.

Myjka do okien Karcher ze spryskiwaczem zintegrowanym z padem z mikrofibrą

Producent informuje, że w pełni naładowane urządzenie będzie pracowało nieprzerwanie około 35 min, co przekłada się na 105 m2 umytej powierzchni, a bardziej obrazowo – mniej więcej 35 standardowych okien. Ładowanie baterii od zera zajmuje około 3 godz. Myjka Karcher WV 2 Premium Black Edition ma wymiary 120 x 280 x 320 mm (dł. x szer. x wys.) i waży 600 g. Producent zachwala także jej cichą pracę. I na zachętę informuje, że mycie okien myjką Karcher WV 2 Premium Black Edition jest trzy razy szybsze niż tradycyjnymi metodami.

 

Do czego służy myjka do okien?

Myjka do okien Karcher WV 2 Premium Black Edition – doprecyzujmy – myje szyby, ramy okienne nadal trzeba umyć w tradycyjny sposób. To jednak nie wszystkie jej możliwości. Nadaje się także do mycia wszystkich wodoodpornych, gładkich i śliskich powierzchni. Producent wymienia:

     •          szyby;
     •          lustra;
     •          płytki;
     •          blaty stołów wykonane ze szkła;
     •          ścianki kabin prysznicowych.


To wskazuje, że powinna pracować dobrze zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Pamiętać należy, że ta myjka jest przeznaczona wyłącznie do użytkowania w gospodarstwach domowych. Trzeba ją stosować zgodnie z przeznaczeniem – i choć działa jak taki odkurzacz do okien, to absolutnie nie nadaje się do zasysania kurzu albo rozlanej wody z poziomych powierzchni. Może być używana tylko ze zwykłymi środkami do czyszczenia okien.

Wiemy już, jak powinna pracować, co może i na co uważać – czas przejść do działania. Mycie: czas start.

 

Karcher WV 2 w praktyce

Ze spryskiwaczem z padem w jednej ręce i z myjką w drugiej stanąłem oko w oko w wyzwaniem. Jak spadać, to z wysoka – na pierwszy ogień poszło więc okno, o którym nie opowiada się z dumą. Daleko mu było do przejrzystości, wytrzymało bez mycia całą zimę. Runda treningowa – strona wewnętrzna.

Spryskałem szybę płynem – użyłem dołączonej do zestawu próbki koncentratu, który rozcieńczyłem wodą bezpośrednio w pojemniczku spryskiwacza. Umyłem ją mikrofibrą i zacząłem ściągać brudny płyn. Ponieważ ciekawiło mnie, jak się sprawuje myjka – wcześniej nie używałem tego typu urządzeń – przerywałem ściąganie i przyglądałem się częściowym efektom.

Mycie okna elektryczną myjką do okien Karcher

Pierwsze wrażenia – nie takiego efektu się spodziewałem. Zostały zarówno smugi pionowe, jak i poziome. Przecież nie o to chodziło.

Druga strona – zewnętrzna – spryskałem ją hojniej, rozprowadziłem płyn padem i ściągnąłem wodę, bez zbędnych przystanków. Efekt, o dziwo, był lepszy – żadnych smug. Okno było czyste.

Czas na pierwsze wnioski:

     •          powierzchnię należy porządnie zwilżyć i dokładnie rozprowadzić środek myjący;
     •          brudną wodę trzeba ściągać szybko, żeby powierzchnia nie przeschła (wtedy zostają smugi pionowe);
     •          najlepiej pracować jednym, płynnym ruchem od góry do dołu (przerwanie np. pośrodku okna to smuga pozioma).


Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić. Mycie kolejnych okien było już bezproblemowe. Nawet z elektryczną ściągaczką trzeba się zgrać. Po jej użyciu szyby były:

     •          suche;
     •          czyste;
     •          bez smug.


Zarówno spryskiwaczem z padem, jak i samą myjką pracuje się wygodnie. Dobrze leżą w dłoni. Mycie nie jest męczące – myjka jest naprawdę lekka. Guma jest na tyle elastyczna, że można podjechać myjką do dolnej krawędzi i umyć szybę w całości.

Skoro producent poleca myjkę także do innych powierzchni, nie mogłem nie spróbować. Lustro w łazience to trudna powierzchnia, zachlapana wodą, pastą do zębów – bardzo nie lubię jej myć, jednak czyste lustro, to większy komfort. Schemat jest za każdym razem taki sam: spryskać, rozprowadzić, zebrać. Myjka okazała się skuteczna – lustro było czyste. Jedyne kłopotliwe miejsce, które musiałem dotrzeć ściereczką, to lustrzany narożnik wewnętrzy. Nie dałem rady zebrać w nim wody myjką.

Lustro jest zlicowane z płytkami, więc naturalnie praca rozciągnęła się także na powierzchnię ceramiczną. I tutaj realne korzyści były chyba najbardziej odczuwalne. Umycie płytek jest po prostu bezproblemowe – i jasnych, i ciemnych. Sprzątanie łazienki zdecydowanie przyśpieszyło.

Na koniec pozostało sprawdzenie, jak myjka radzi sobie w poziomie. Tutaj myjka okazała się trochę mniej skuteczna, nie zbierała płynu tak dobrze jak w ustawieniu pionowym.

 

Wnioski

Myjka Karcher WV 2 Premium Black Edition to bardzo wygodne urządzenie. Podczas mycia nie mamy w ogóle kontaktu z wodą, ani tą do mycia, ani tą brudną. Cały czas mamy suche ręce. Dla osób z problemami skórnymi – rozwiązanie idealne.

Obsługa myjki jest bezproblemowa. Zarówno myjkę, jak i spryskiwacz z padem można postawić – stoją stabilnie, nie przewracają się. Mocowanie mikrofibry do pada jest proste i mocne, ścierka się nie przesuwa, a ponieważ jest szersza od pada, można nią swobodnie podjechać do krawędzi, np. okna.



Trzeba pamiętać, że:
 
     •          szyba musi być dobrze zwilżona – myjka zbiera wodę, na przeschniętej szybie pozostają smugi;
     •          guma ściągająca płyn musi być czysta – inaczej pozostają ślady na szybie.


Zbiornik na brudną wodę można szybko opróżnić, jego wyjęcie nie stanowi problemu, łatwo też go umyć pod bieżącą wodą. Wymienne ssawki – szersza i węższa – zapewniają większą elastyczność. Dzięki temu możemy szybko umyć duże okna i wąskie przeszklenia, np. w szafkach kuchennych czy oknach ze szprosami, w które szersza ssawka by się nie zmieściła.

Czy mycie okien, zgodnie z sugestią producenta, jest trzy razy szybsze? Nie wiem, ale na pewno jest szybkie, bezproblemowe i daje dobry efekt. Przemycie okna od czasu do czasu, kiedy jeszcze nie jest mocno zabrudzone, zajmuje mniej czasu niż zdjęcie wszystkich kwiatków i bibelotów z parapetu.

Mankamentem jest wskaźnik LED. Nie pokazuje bowiem bieżącego stanu baterii. Jak zaczął migać, co wskazuje, że urządzenie się rozładowuje, po chwili myjka już nie pracowała. Najlepiej więc naładować urządzenie do pełna przed rozpoczęciem pracy, wtedy jest pewność, że spokojnie umyjemy wszystkie nadające się do tego powierzchnie, a przynajmniej będziemy orientacyjnie wiedzieć, ile umyć możemy. Im więcej wprawy, tym szybsze mycie.

 

Test myjki do okien Karcher WV 2 Premium Black Edition – podsumowanie

U mnie myjka Karcher WV 2 Premium Black Edition się sprawdziła. Mimo że mam stosunkowo mało okien, to chętnie zostawiłbym ją sobie na stałe. Jest przecież pomocna także przy myciu luster i płytek. Urządzenie oszczędza czas, nie wymaga wysiłku, a efekt dla mnie był satysfakcjonujący. Im mniej czasu, im mniej wysiłku, tym mniej rozczarowania po pierwszym deszczu. Skoro można łatwiej i szybciej, to warto z tego skorzystać. Okna nadal nie umyją się same, ale proces jest o wiele przyjemniejszy. Mnie myjka przekonała. Cieszy się też dobrą opinią klientów RTV EURO AGD – jest stale obecna w naszym rankingu myjek do okien, który prezentuje najpopularniejsze modele.

Polecane myjki do okien
  • 299 zł
  • 327,99 zł
  • 199 zł
  • 249 zł
  • 369 zł
  • 329 zł
  • 429 zł
  • 319 zł
  • 239 zł
  • 469 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!