
Najnowsze smartfony z serii Galaxy A zadebiutowały na początku marca, a mi już się udało przetestować Galaxy A36. Smartfon otrzymał kilka wykorzystujących sztuczną inteligencję funkcji, które ma flagowa seria Galaxy S. Ma także odświeżony design. Czy wyszło mu to na dobre? Jak się spisuje w użytkowaniu? Zapraszam do mojego testu Samsung Galaxy A36 5G.
Design, wykonanie i wersje
Pierwszy rzut oka na Samsung Galaxy A36 5G i od razu zaskoczenie – koreański producent zrezygnował z wystających z obudowy obiektywów, które były znakiem rozpoznawczym jego smartfonów przez kilka ostatnich lat, i umieścił je w wyspie aparatów. Jest ona podłużna, smukła, ma kształt pastylki, czarny kolor i metalową obwódkę. Muszę przyznać, że prezentuje się elegancko. Zarówno sama wyspa aparatów, jak i cały tył smartfona, pokryty wytrzymałym szkłem Corning Gorilla Glass Victus+.
To samo szkło zabezpiecza także ekran smartfona, na którym u góry znajduje się oczko przedniego obiektywu. Matową ramkę wokół Galaxy A36 wykonano z tworzywa sztucznego, choć nie wiedząc o tym, można odnieść wrażenie, że jest aluminiowa. Na jednym boku mamy przyciski do regulacji głośności i przycisk zasilania, którym można także uruchamiać Gemini (inteligentnego asystenta Google).
W smartfonie nie ma wejścia na karty microSD – pamiętaj o tym, decydując, czy wybrać wariant z pamięcią masową 128 GB, czy 256 GB. Dostępne są cztery wersje kolorystyczne: zielona, czarna, biała oraz fioletowa. Na potrzeby testu Galaxy A36 otrzymałem tę pierwszą – kolor zielony jest bardzo stonowany, pastelowy i blisko mu do żółtego. Warto też dodać, że tył smartfona może się mienić różnymi kolorami – w zależności od tego, skąd pada na niego światło i ile go jest.
Galaxy A36 ma klasę wodoszczelności IP67, która pozwala bezpiecznie zanurzyć go w słodkiej wodzie na maksymalną głębokość 1 metra (do 30 minut). Zapewnia także odporność na kurz oraz pyły. Ogólna jakość wykonania Samsung Galaxy A36 5G zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie, tym bardziej że jest to telefon w cenie poniżej 2000 zł. Jak na swoje wymiary (162,9 × 78,2 × 7,4 mm) smartfon jest też bardzo lekki – waży tylko 195 g. To o 14 g mniej od poprzednika, mimo że rozmiar ekranu został zwiększony o 0,1 cala.
Dzięki niskiej wadze, matowym – a więc nieśliskim – ramkom i delikatnie zaoblonym krawędziom telefon bardzo dobrze leży w dłoni.
Ekran i system
Jak wspominałem, przekątna wyświetlacza Galaxy A36 została delikatnie zwiększona – wynosi 6,7 cala. Wykonany został w technologii Super AMOLED, a jego rozdzielczość to Full HD+ (2340 × 1080). Ma adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Ekran Samsung Galaxy A36 5G charakteryzuje się także całkiem wysoką szczytową jasnością 1200 nitów (to o 200 więcej, niż miał poprzednik), którą wspiera technologia Vision Booster (automatycznie dostosowuje ona kontrast i jasność do warunków oświetleniowych), co zapewnia dobrą czytelność podczas używania smartfona na dworze przy mocno świecącym słońcu.
Ekran wyświetla nasycone kolory i głęboką czerń – muszę przyznać, że jak na smartfon ze średniej–niższej półki cenowej bardzo przyjemnie ogląda się na nim filmy i gra w gry. Aby zbytnio nie obciążać wzroku, możesz włączyć tryb jego ochrony. Może on automatycznie dostosowywać wyświetlane kolory do pory dnia albo ustawienie optymalnej temperatury barwowej pozostawić użytkownikowi.
Urządzenie działa na Androidzie 15 z najnowszą nakładką One UI 7. Wprowadza ona sporo usprawnień, takich jak odświeżony interfejs użytkownika z przeprojektowanymi ikonami, widgetami i ekranem blokady, który zapewnia bardziej intuicyjne i estetyczne doświadczenie użytkownika, nowe funkcje personalizacji czy ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa.
Samsung Galaxy A36 5G daje także możliwość korzystania z paska bocznego, dzięki któremu można szybko uruchomić wybrane aplikacje. Aby go wyświetlić, wystarczy przesunąć palcem od krawędzi do środka ekranu w wyznaczonym miejscu. Co warto podkreślić, firma Samsung zapewnia 6 lat wsparcia dla tego modelu, obejmującego zarówno aktualizacje systemu operacyjnego, jak i poprawki zabezpieczeń, co jest rzadkością w urządzeniach z tej kategorii cenowej.
Awesome Intelligence
Dzięki nakładce One UI 7 Samsung Galaxy A36 5G otrzymał kilka zaawansowanych funkcji opartych na sztucznej inteligencji (podobnie jak i Samsung Galaxy A56 5G). Wśród nich są:
Zakreśl i znajdź (Circle to Search), która umożliwia szybkie wyszukanie informacji o dowolnym wyświetlanym na ekranie elemencie. Wystarczy zakreślić go palcem, a na ekranie pojawią się wyniki wyszukiwania. Nie ma potrzeby opuszczania aktualnie otwartej aplikacji, kopiowania tekstu czy ręcznego wpisywania zapytań.
Wyszukanie tytułu utworu muzycznego – aby z niego skorzystać, należy uruchomić funkcję Zakreśl i znajdź (przytrzymując przycisk Home na środku pasku nawigacyjnego u dołu ekranu) i kliknąć ikonę nutki. Piosenka może zostać odtworzona na innym urządzeniu lub też zaśpiewana czy zanucona.
Szybkie tłumaczenie tekstu – wystarczy uruchomić funkcję Zakreśl i znajdź, zaznaczyć wybrany fragment tekstu, kliknąć w „Przetłumacz” a pojawi się zakładka z tym fragmentem tekstu w translatorze Google i możliwością wyboru języka, na który ma być przetłumaczony. Można też przetłumaczyć całą stronę – po uruchomieniu Zakreśl i znajdź, klikając w ikonę po prawej stronie wyświetlonego paska.
Usuwanie niechcianych elementów ze zdjęcia – po wskazaniu przez użytkownika danego obiektu (np. jakiejś osoby w tle) funkcja Object Eraser usunie go i inteligentnie wypełni lukę po nim elementami tła.
Filtry do zdjęć – nowe smartfony Galaxy A umożliwiają wybór różnych filtrów, które zmieniają kolorystykę, a tym samym i klimat zdjęcia. Można je dopasować do własnych preferencji i gdy zostaną zapisane na zdjęciu, to używać również na kolejnych fotografiach.
Dłuższe przytrzymanie przycisku zasilania uruchamia asystenta Gemini od Google (może to być też Bixby). W Galaxy A36 znajdziesz także Now Bar – inteligentny pasek u dołu ekranu, który pozwala np. łatwo sterować odtwarzaczem muzyki czy minutnikiem. Więcej o nim i innych wykorzystujących AI funkcjach w telefonach Samsung dowiesz się z naszego artykułu Galaxy AI – co to jest i za co odpowiada sztuczna inteligencja w urządzeniach Samsung?
Szybkość działania, bateria i ładowanie
Sercem smartfona jest procesor Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3, który wspiera 8 GB pamięci operacyjnej. Wybór tego układu zapewnia sprawne działania smartfona przy większości zastosowań. Jeśli nie przesiadasz się z flagowca, to szybkość działania z pewnością cię nie zawiedzie.
Podczas mojego testu Galaxy A36 raz czy dwa było jakieś krótkie spowolnienie podczas korzystania z wielu aplikacji naraz, ale gdy grałem w bardziej zaawansowane graficznie, dynamiczne gry, takie jak platformowa strzelanka Metal Slug: Awakening czy wyścigi Asphalt Legends, smartfon działał płynnie. Na pewno spory wpływ ma na to wyposażenie Galaxy A36 w układ graficzny Adreno 710 i 120 Hz częstotliwość odświeżania ekranu.
Osoby, które lubią często grać w gry mobilne z pewnością docenią umieszczenie w Galaxy A36 powiększonej komory parowej, dzięki czemu nawet po 30-minutowej sesji w Metal Slug mogłem komfortowo trzymać urządzenie – było co prawda ciepłe, ale nie czułem żadnego dyskomfortu.
Jeśli zaś chodzi o baterię, to Samsung Galaxy A36 5G wyposażono w ogniwo o pojemności 5000 mAh. Wsparte energooszczędnym procesorem, zapewnia naprawdę solidny czas pracy. W pełni naładowaną baterię bardzo trudno rozładować w ciągu jednego dnia. Przy standardowym użytkowaniu smartfona czas pracy na jednym ładowaniu zbliża się do dwóch dni.
Baterię można całkiem szybko doładować ładowarką o mocy 45 W (w pudełku jest tylko kabel USB-C). To znaczne usprawnienie w porównaniu z poprzednikiem, który ma ładowanie 25 W.
Uzupełnienie 100% energii zajmuje niewiele ponad godzinę, a na doładowanie do 50% potrzeba mniej niż 30 minut – oczywiście jeśli używamy ładowarki 45 W. W przypadku tych o mniejszej mocy czas ładowania się wydłuży. Jeśli zaś chodzi o ładowanie bezprzewodowe, to Samsung Galaxy A36 5G go nie obsługuje.
Aparaty
W swojej kategorii cenowej Samsung Galaxy A36 5G oferuje bardzo solidną jakość zdjęć. Myślę, że poniższe przykłady mówią same za siebie. Z pewnością zaspokoją one potrzeby przeciętnego użytkownika – takiego, któremu nie zależy na robieniu fotografii mogących jakością rywalizować z tymi wykonanymi za pomocą lustrzanki.
Główny obiektyw ma rozdzielczość 50 Mpix, przysłonę f/1.8 i w dobrych warunkach oświetleniowych robi ostre i szczegółowe zdjęcia. Fotografie wykonane w nocy również wypadają bardzo dobrze, w czym pomagają optyczna stabilizacja obrazu (OIS) i tryb nocny – szczegółowość może trochę spada, ale nie widziałem na nich żadnych szumów.
Kolory wykonane głównym aparatem są naturalne, według mnie nawet mniej nasycone, niż przyzwyczaił nas do tego Samsung. Mnie to odpowiada, ale jeśli komuś nie, to może się pobawić ustawieniami czy skorzystać ze wspomnianego już wcześniej zestawu filtrów, które potem można nakładać na inne zdjęcia.
Całkiem dobrze wypada 2-krotny zoom o jakości cyfrowej. Zdjęcia wykonane za jego pomocą zapewniają taką samą jakość, jak te zrobione bez zbliżenia. Można też korzystać z 10-krotnego zoomu cyfrowego, chociaż nie będą to zdjęcia, którymi będziemy się chwalić. Tym niemniej taki zoom może się czasem okazać przydatny.
Na uchwycenie szerszej perspektywy pozwala obiektyw ultraszerokokątny 8 Mpix z przysłoną f/2.2, choć siłą rzeczy jakość wykonanych nim zdjęć jest nieco niższa niż z głównego aparatu, szczególnie przy słabym oświetleniu. Ale bywa przydatny. Jest jeszcze aparat makro 5 Mpix – umożliwia robienie zdjęć z bliska, jednak ich jakość jest mocno przeciętna i wolałem go zastąpić trybem portretowym, który potrafi zaskoczyć jakością fotografii. Popatrzcie zresztą na poniższy przykład.
Aparat do selfie 12 Mpix oferuje przyzwoitą jakość zdjęć, idealną do mediów społecznościowych i wideorozmów, szkoda jednak, że nie ma OIS. Jeśli zaś chodzi o filmy, to można je kręcić w maksymalnej rozdzielczości Ultra HD, ale w 30 kl./s. Jeśli zależy ci na 60 kl./s, musisz obniżyć rozdzielczość do Full HD.
Test Samsung Galaxy A36 5G – podsumowanie
Galaxy A36 to udana kontynuacja dobrze ocenianego poprzednika. Zachowuje sprawdzone rozwiązania, jednocześnie wprowadzając nowości, które podnoszą komfort użytkowania. Do tych ostatnich należą szybkie ładowanie 45 W, funkcje oparte na sztucznej inteligencji czy mocniejszy i bardziej energooszczędny procesor.
Znakomity ekran Super AMOLED zyskał większą jasność, a tym samym lepszą czytelność w pełnym słońcu. Nowy design to w mojej opinii powiew świeżości, a jakości wykonania nie powstydziłyby się flagowce. Należy także podkreślić deklarowane przez Samsunga sześcioletnie wsparcie, jeśli chodzi o aktualizacje systemu i łatki bezpieczeństwa.
Wszystko to sprawia, że Galaxy A36 5G jest świetnym wyborem w segmencie smartfonów ze średniej półki cenowej.