Na nasz rynek weszła marka Tecno i weszła na niego z przytupem. W marcu tego roku do sprzedaży trafił smartfon Tecno SPARK 20 Pro+. Urządzenie w cenie budżetowca, ale ze specyfikacją smartfona ze średniej półki, a po części nawet premium. Ma m.in. aparat 108 Mpix, 8 GB RAM, duży wyświetlacz AMOLED z odświeżaniem 120 Hz. Czy marka Tecno udowodniła, że można zaoferować jakość w niezwykle atrakcyjnej cenie? Zapraszam do testu Tecno SPARK 20 Pro+.
Design
Pierwsze, co rzuca się w oczy po wyjęciu Tecno SPARK 20 Pro+ z pudełka, to zakrzywiony ekran smartfona – praktycznie niespotykany u budżetowców – i smukły kształt. Pomimo bardzo dużej przekątnej ekranu, która wynosi 6,78 cala, urządzenie ma tylko 7,5 mm grubości. Prezentuje się niezwykle elegancko, wyglądem bliżej mu do smartfonów premium niż budżetowych.
Smartfon okalają srebrne ramki z tworzywa sztucznego, plastikowa jest też obudowa, ale muszę przyznać, że sprawiają wrażenie, jakby wykonano je z bardziej szlachetnych materiałów. Obudowa jest delikatnie matowa, jednak jej fragmenty po bokach wyspy aparatów są błyszczące. Testowany przeze mnie model miał kolor srebrny (przechodzący w biały), a do wyboru jest jeszcze grafitowy.
Jeśli spojrzy się na obudowę pod kątem, to delikatnie mieni się ona kolorami. Wystaje z niej elegancka, okrągła wyspa obiektywów w kolorze czarnym, z obwódką ze szczotkowanego metalu. Nie jest umiejscowiona centralnie, ale przesunięta w lewo, bliżej krawędzi smartfona. Warto też wspomnieć o (aż!) dwóch głośnikach, umiejscowionych na górnej i dolnej krawędzi urządzenia.
Poza tym, że jest smukły, Tecno SPARK 20 Pro+ jest też lekki – waży 179 g. Dobrze leży w dłoni, choć ze względu na zakrzywiony ekran i smukłe ramki musiałem do trzymania go trochę przywyknąć. Co ciekawe, mimo dużej przekątnej udawało mi się obsługiwać go jedną ręką, choć oczywiście lepiej wychodzi to obiema.
Warto też dodać, że w pudełku ze smartfonem znajdziemy:
- etui,
- szkło ochronne na ekran,
- słuchawki douszne podłączane przez port USB-C (smartfon nie ma złącza 3,5 mm),
- ładowarkę 33 W
- kabel USB-A do USB-C.
Jak na budżetowca to jest to zestaw całkiem premium!
Wyświetlacz
Tecno SPARK 20 Pro+ wyposażono w ekran AMOLED o rozdzielczości Full HD+ (2436 x 1080 px). Kolory, które wyświetla, są żywe i jasne, czerń jest głęboka, a kąty widzenia znakomite. Jak na smartfon budżetowy jest to naprawdę znakomity ekran.
W smartfonach w cenie około 1000 złotych trudno o adaptacyjną częstotliwość odświeżania 120 Hz, a taką właśnie oferuje swoim użytkownikom smartfon firmy Tecno. Dzięki niej podczas wyświetlania różnych treści smartfon dostosowuje ustawienia częstotliwości odświeżania, aby zapewnić użytkownikowi płynną pracę (i jednocześnie oszczędzić trochę energii). Możliwe jest też ustawienie adaptacyjnej jasności.
Co ciekawe, w Tecno SPARK 20 Pro+ znajdziemy funkcję, którą do niedawna miały tylko najbardziej zaawansowane iPhone’y. Mowa o Dynamic Port, która przekształca fragment wyświetlacza w okolicach przedniego obiektywu w obszar wyświetlający różne informacje czy powiadomienia. Pokazuje się tam informacja np. o czasie aktualnie prowadzonej rozmowy, służy też do odblokowywania smartfona za pomocą skanu twarzy.
Procesor, szybkość działania i system
Sercem Tecno SPARK 20 Pro+ jest procesor Mediatek Helio G99 – bardzo popularny wśród smartfonów z tego przedziału cenowego. Wspiera go 8 GB pamięci operacyjnej RAM, która może być wirtualnie powiększona o kolejne 8 GB RAM.
W Geekbench 5 smartfon Tecno uzyskał 727 punktów w teście dla pojedynczego rdzenia i 2014 punktów w teście dla wielu rdzeni – to przyzwoite wyniki jak na urządzenie budżetowe. Chipset oferuje wydajność wystarczającą do płynnego działania podczas wykonywania takich aktywności, jak przeglądanie internetu, strumieniowanie wideo czy robienie zdjęć. Przy bardziej skomplikowanych zadaniach czy przy otwarciu wielu aplikacji potrafi zwalniać, ale jak na urządzenie budżetowe wypada na tym polu dobrze.
Tecno SPARK 20 Pro+ ma fabrycznie zainstalowany Android 14 – czyli najnowszą wersję tego systemu operacyjnego – z nakładką HiOS (w wersji 13.6.0). Dzięki niej użytkownicy smartfona mogą korzystać ze wspomnianej wcześniej funkcjonalności Dynamic Port czy tworzonych przez sztuczną inteligencję (na podstawie podanych jej wcześniej słów) unikalnych tapet. Nawigacja po systemie może się także odbywać za pomocą gestów.
Aparaty
Elegancko wyglądająca wyspa aparatów, mimo widocznych czterech oczek (patrz zdjęcie poniżej), skrywa trzy obiektywy. A tak naprawdę jeden, bo dwa z nich to pomocnicze sensory dla głównego aparatu 108 Mpix. Niestety Tecno SPARK 20 Pro+ nie wyposażono w aparat szerokokątny.
Aparat główny 108 Mpix ma czujnik 1/1,67 cala, przysłonę f/1,75 i 3-krotny bezstratny zoom (a także 10-krotny zoom cyfrowy). Zdjęcia wykonane w ciągu dnia wypadają świetnie – ostrość, kontrast, zakres dynamiczny i kolory są bardzo dobre. Także te wykonane z 3-krotnym zoomem. Widać to nie tylko na ekranie smartfona, ale również po powiększeniu na ekranie monitora.
Z przodu umieszczono 32-megapikselowy aparat do selfie z całkiem sporą liczbą opcji do wyboru. Robi dobre jakościowo selfie, którymi śmiało można się chwalić w internecie. Także tymi wykonanymi w nocy, dzięki dobremu doświetleniu przez lampę błyskową.
Tecno SPARK 20 Pro+ może nagrywać filmy maksymalnie w rozdzielczości 2K i 30 klatkach na sekundę (kl./s). Jeśli zależy nam na 60 kl./s, a tym samym lepszej płynności, to musimy się przełączyć na rozdzielczość 1080p. Podobnie jeśli chcemy rejestrować wideo z ultrastabilizacją, to musimy się przełączyć na rozdzielczości niższe niż 2K.
Podobały mi się żywe kolory i kontrast w nagranych przez Tecno SPARK 20 Pro+ filmach. A jeśli ktoś chciałby coś zmienić, to dostępne są różne filtry, jak np. Żywy czy Styl Retro, które zmieniają temperaturę barwową i kolory. Jest też możliwość nagrywania filmu jednocześnie z przedniego oraz tylnego aparatu – funkcja, która szczególnie może się przydać osobom publikującym dużo treści w social mediach.
Bateria i ładowanie
Akumulator ma pojemność 5000 mAh, czyli standardową dla większości nowoczesnych smartfonów. Zapewnia ona solidny czas pracy na jednym ładowaniu. Podczas tego testu Tecno SPARK 20 Pro+ przy normalnym użytkowaniu wynosił on blisko dwa dni. Przy intensywnym skracał się do mniej więcej doby.
Co jeszcze ma, a czego nie ma Tecno SPARK 20 Pro+
Tecno SPARK 20 Pro+ ma 256 GB pamięci masowej. To całkiem sporo miejsca do zapisywania danych, jednak gdyby zaszła taka potrzeba, to nie można go zwiększyć – telefon nie ma gniazda na karty microSD. Jego użytkownicy mogą za to korzystać z technologii Dual Sim i NFC.
Wspomniane wcześniej głośniki stereo korzystają z technologii DTS oraz wzmocnionej głośności. Smartfon nie ma jednak gniazda jack 3,5 mm, słuchawki (np. te dołączone w zestawie) trzeba więc podłączyć za pomocą portu USB-C. Wspomnę też tutaj o braku łączności 5G, choć w tej klasie smartfonów nie jest ona gwarantowana.
Test Tecno SPARK 20 Pro+ – podsumowanie
Podsumowując, Tecno SPARK 20 Pro+ bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Udowodnił, że w niezwykle atrakcyjnej cenie można zaoferować bardzo dobry jakościowo produkt. Z aparatem, który zapewnia zdjęcia (zadziwiająco) dobrej jakości niezależnie od warunków oświetlenia, dużym ekranem AMOLED ze świetnymi parametrami czy nowoczesnym i atrakcyjnym designem. Kilku rzeczy oczywiście brakuje, np. aparatu szerokokątnego czy łączności 5G, ale w swojej kategorii cenowej Tecno SPARK 20 Pro+ to prawdziwy mocarz i niewątpliwie jeden z najlepszych smartfonów budżetowych dostępnych obecnie na rynku. Na koniec warto też wspomnieć, że w portofolio chińskiego producenta znajdują się również dwa tańsze smartfony z serii