
Wszystkie innowacje tanieją wraz z upływem czasu, ale zaskoczyło mnie to, jak szybko technologia Mini LED – jeszcze niedawno obecna wyłącznie w telewizorach z wyższej półki – pojawiła się w budżetowych telewizorach Xiaomi. Chińska firma wyprzedziła tym ruchem konkurencję. Telewizory Xiaomi TV S Mini LED 2025 w przystępnej cenie oferują jakość obrazu zarezerwowaną do tej pory dla znacznie droższych modeli. I nie tylko to, także m.in. bogaty zestaw funkcji smart. Zapraszam do przeczytania mojego testu telewizora Xiaomi TV S Mini LED 55 2025.
Dlaczego Mini LED to dobry pomysł
Aby można było lepiej zrozumieć korzyści płynące z wyboru telewizora Xiaomi TV S Mini LED 55 2025, napiszę trochę więcej o technologii Mini LED, czyli kolejnym już etapie w ewolucji podświetlenia matryc LCD/LED.
Zacznijmy od tego, co jest kluczowe dla jakości wyświetlanego obrazu. Są to: kolor, płynność, jasność i kontrast. Szeroka paleta barw w telewizorach wykorzystujących do działania diody LED stała się standardem dzięki stosowaniu technologii kropek kwantowych (znanej jako QLED). Matryce z odświeżaniem 120 Hz już dawno zapewniły płynne odtwarzanie dynamicznych scen, a obecnie coraz częściej pojawiają się także panele z odświeżaniem 144 Hz dla graczy. Jeśli chodzi o wysoką jasność, to telewizory od lat korzystają z mocniejszych diod LED i filtrów QLED, co przekłada się na wyraźniejszy obraz w dobrze oświetlonym czy nasłonecznionym pokoju.
Największym wyzwaniem dla producentów telewizorów zawsze był kontrast, a dokładniej mówiąc – uzyskanie głębokiej czerni. Ponieważ ekrany z diodami LCD/LED wymagają podświetlenia, to nie mogą tej czerni odwzorować na ekranie. Sytuację poprawiło co prawda wprowadzenie strefowego wygaszania diod (Full Array Local Dimming), jednak czerń wciąż była bardzo daleka od głębokiej. Przełom nastąpił wraz z wprowadzeniem technologii Mini LED, która znacznie skuteczniej niweluje skutki tego, że matrycę trzeba podświetlać.
Mini LED to znacznie mniejsze diody, a tym samym możliwość wyodrębnienia znacznie większej liczby stref wygaszania – liczonych w setkach, a zdarza się, że nawet w tysiącach. Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 ma ich 308 (wersja 65-calowa – 392, a 75-calowa – 512). W połączeniu z jasnością dochodzącą do 1200 nitów zapewnia swoim użytkownikom kontrast i czerń, jakich wcześniej w tej półce cenowej nie było, a tym samym – znakomitą jakość obrazu.
Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 – cechy zewnętrzne
Telewizor wygląda podobnie jak modele chińskiego producenta z ostatnich lat. Jest minimalistyczny i nowoczesny. Duży ekran otaczają smukłe ramki – mają około 2 mm grubości. Jedynie ta dolna, wykonana z materiału przypominającego szczotkowane aluminium, jest nieco grubsza. Na jej środku umieszczono logo, a po prawej stronie napis potwierdzający, że jest to Mini Led – w sumie, patrząc na cenę tego modelu, na początku może być trudno w to uwierzyć.
Telewizor można powiesić na ścianie na dowolnym, uniwersalnym uchwycie. Może też oczywiście stanąć na szafce – po przykręceniu dwóch podwójnych nóżek. Złącza umieszczono z tyłu telewizora. Znajdziemy tam aż trzy porty HDMI 2.1, dwa konektory USB, optyczne wyjście dźwięku, Common Interface, złącze LAN i wyjście słuchawkowe. Oczywiście nie zabrakło także standardowego wejścia antenowego. Jeśli zaś chodzi o łączność bezprzewodową, to telewizor wyposażony jest w Wi-Fi 6 oraz Bluetooth 5.2, a obraz i dźwięk ze smartfona czy laptopa można przesłać także na odległość, korzystając z Chromecasta czy AirPlay.
Design pilota do Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 to również kontynuacja tego, co znamy z telewizorów chińskiego producenta z ubiegłych lat. Akcesorium jest nieduże, płaskie, z czytelnie opisanymi przyciskami i wygodnie umiejscowionymi skrótami do najpopularniejszych aplikacji.
Smart TV na bogato
Xiaomi tradycyjnie już stawia na współpracę z Google, aby zapewnić swoim telewizorom jak najbardziej rozbudowane funkcje smart. Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 wyposażono w system Google TV, który jest „rozszerzeniem” dobrze już znanego Android TV. Dzięki temu użytkownicy telewizora mają szybki dostęp do sklepu Google Play i tysięcy aplikacji, w tym również tych od polskich dostawców.
Telewizor świetnie współpracuje z popularnymi platformami streamingowymi, takimi jak MAX, Netflix, YouTube, YouTube Music czy Prime Video – korzystałem z nich i wszystkie te aplikacje działały bardzo płynnie. W Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 nie zabrakło również sterowania głosowego za pomocą Asystenta Google.
Google TV w tym modelu oferuje pełny pakiet funkcji smart, więc pod względem dostępnych treści i aplikacji niczego nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że nie jest to telewizor premium i mogą zdarzyć się momenty, gdy system potrzebuje chwili na załadowanie aplikacji. To jednak naturalny kompromis w tej klasie cenowej, z którym trzeba się liczyć.
Jakość obrazu – mocne kolory i głęboka czerń
Pełną specyfikację produktu, opis oraz wszelkie dane znajdziesz na karcie produktu Xiaomi TV S Mini LED 55 2025. Ja skupię się na cechach, które mają największy wpływ na wyświetlany obraz i zapewniają jakość, która dotychczas zarezerwowana była dla telewizorów z wyższej półki cenowej. Podstawą dobrej jakości obrazu jest oczywiście rozdzielczość – w przypadku Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 jest to Ultra HD, czyli 4K, a więc taka, która zapewnia ostry i szczegółowy obraz. Obecnie trudno o treści, które nagrane są w wyższej rozdzielczości niż 4K, więc otrzymujemy najlepszą możliwą.
Ultra HD, jak to często teraz bywa, idzie tu w parze z technologią HDR (High Dynamic Range), a więc szeroką rozpiętością tonalną. Jakie korzyści przynosi ona użytkownikowi telewizora? Im większa jest rozpiętość tonalna, tym więcej szczegółów można dostrzec w najciemniejszych i najjaśniejszych fragmentach sceny. Technologia HDR poprawia także odwzorowanie kolorów.
W przypadku Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 mamy zgodność z jednymi z najważniejszych standardów tej technologii: HDR 10+ i Dolby Vision IQ. Ta pierwsza wykorzystuje metadane, aby każda scena, a nawet każda klatka filmu mogła mieć optymalnie dostosowane jasność oraz kontrast. Dolby Vision IQ oprócz dynamicznych metadanych dla każdej sceny wykorzystuje do optymalizacji obrazu także czujniki światła w telewizorze.
W Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 nie zabrakło także HLG (formatu HDR idealnego do sportu czy wydarzeń na żywo), rozszerzenia IMAX czy trybu Filmmaker (wyłącza wszelkie upłynniacze i ulepszacze obrazu, aby można było obejrzeć film zgodnie z wizją reżysera). Nowy mini LED Xiaomi zapewnia zatem pełny zestaw technologii do oglądania filmów na Blu-ray czy wszelkich platformach streamingowych w jak najlepszej jakości.
Telewizor ma szczytową jasność na poziomie 1200 nitów. To oczywiście jasność, którą zobaczymy tylko na ułamku matrycy, ale i tak jest to świetny wynik. Zapewnia ona bardzo dobre efekty HDR, mocne rozbłyski i dynamikę oświetlenia. To często niedoceniany parametr, a robi fantastyczną robotę w filmach, serialach, a także grach. Wysoka jasność wpływa także na lepszą widoczność obrazu w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, zapewnia więc większy komfort oglądania.
Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 może wyświetlać obraz 4K z odświeżaniem 120 Hz. Potrafi też jednak pokazywać Full HD w aż 240 klatkach na sekundę. Dodatkowo wyposażono go w tryb 144 Hz. To ukłon w stronę graczy, którzy chcieliby podłączyć komputer do telewizora i pograć na dużym ekranie z częstotliwością odświeżania aż 144 Hz. Gracze z pewnością docenią także obecność VRR (zmiennej częstotliwości odświeżania) i AMD FreeSync, które synchronizują odświeżanie ekranu z liczbą klatek generowanych przez komputer lub konsolę, co zapobiega efektom rwania i zacinania obrazu, zapewniając płynniejszą i przyjemniejszą rozgrywkę.
Jak już wspominałem na wstępie, Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 ma 308 stref wygaszania. To tak, jakby jego ekran podzielony był na 308 osobnych kwadracików i każdy z nich mógł niezależnie podświetlić się i zgasnąć. Zapewnia to lepsze kreowanie czerni i kontrastu niż w telewizorach LCD/LED niewykonanych w technologii Mini LED. Dzięki temu mamy głęboką czerń w jednym kwadraciku, a wysoką jasność w położonym tuż obok niego, jeśli dana scena tego wymaga.
Połączenie dużej liczby stref lokalnego wygaszania z wysoką jasnością zapewnia bardzo szczegółowy obraz. Telewizor świetnie sobie radzi w nocnych scenach z punktowym oświetleniem. Pięknie odwzorowuje detale wyłaniające się z cienia czy z mocno świecącego słońca. To jakość, za którą jeszcze niedawno trzeba było słono zapłacić, a dzisiaj dzięki Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 dostępna jest praktycznie dla każdego.
W Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 za tworzenie kolorów – oprócz matrycy – odpowiada także filtr z kropek kwantowych. Dzięki temu telewizor Xiaomi pokrywa aż 94% DCI-P3, czyli szerokiej palety barw. Mówiąc inaczej, zapewnia więcej kolorów niż większość klasycznych telewizorów.
Test Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 – podsumowanie
Korzystanie z Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 to czysta przyjemność. Czerń jest głęboka, a jasność na tyle wysoka, że nawet w pełnym świetle dziennym obraz pozostaje czytelny i pełny szczegółów. Czy w ciągu dnia oglądałem mecz Barcelony, czy robiłem sobie przerwę na szybką sesję Forzy – kolory były intensywne, a efekt HDR imponujący.
Zupełnie nie odczułem, że jest to telewizor niemalże budżetowy. Pod względem jakości wyświetlanego obrazu miałem wrażenie, że korzystam z urządzenia z wyższej półki cenowej, wartego co najmniej 5–6 tysięcy złotych. Kolory są świetnie nasycone, kontrast – mocny, a płynność stoi na bardzo wysokim poziomie. Do tego Xiaomi TV S Mini LED 55 2025 oferuje rozbudowane opcje kalibracji i dostosowania obrazu do własnych preferencji.
Zakup tańszego modelu telewizora, w cenie około 3 tysięcy złotych, wiąże się z dużymi kompromisami w jakości, jaką może zaoferować użytkownikowi – po korzystaniu z Xiaomi TV S Mini LED 55 2025, który oferuje świetne wrażenia z oglądania praktycznie każdego rodzaju treści, uważam, że powyższe stwierdzenie nie jest już aktualne.

Maciej Turalski, Videotesty.pl
Od ponad 15 lat zajmuje się doradztwem i sprzedażą systemów audiowizualnych. Zgłębia tajemnice zarówno zaawansowanych systemów multiroom, audio jak i telewizorów czy projektorów. Dodatkowo zajmuje się pracą redaktorską testując nowe urządzenia z dobrze znanych sobie kategorii. Pracuje zarówno dla portalu Videotesty.pl jak i prowadzi własny kanał Omawiamy.pl . Prywatnie niespełniony perkusista oraz fan motoryzacji i dobrej muzyki.