Firma Xiaomi wypuściła właśnie na rynek najnowszą odsłonę swojej inteligentnej opaski. Xiaomi Smart Band 9 otrzymała m.in. metalową obudowę, ulepszone funkcje monitorowania tętna i snu, jaśniejszy ekran czy wydajniejszą baterię. Chcesz wiedzieć, co potrafi ten dostępny w atrakcyjnej cenie elektroniczny gadżet i jak spisuje się w użytkowaniu? Zapraszam do mojego testu Xiaomi Smart Band 9.
Design i konstrukcja
Xiaomi Smart Band 9 zachowała kształt smukłej pastylki, który miała poprzednia generacja tej inteligentnej opaski. I nie jest to dla mnie żadnym zaskoczeniem – ma w sobie lekkość i nowoczesność. Nowy jest za to materiał, z którego wykonano okalającą urządzenie ramkę. Xiaomi postawiło tym razem na półmatowe aluminium, dzięki czemu jego najnowsza inteligentna opaska jest nie tylko bardziej wytrzymała, ale też bardziej elegancka.
W zestawie otrzymujemy gumowy pasek, jednak będzie też możliwość dokupienia pasków wykonanych z innych materiałów, aby np. jeszcze lepiej dopasować smartband do naszego stroju. Ja do tego testu Xiaomi Smart Band 9 otrzymałem model w kolorze srebrnym (pasek jest bardziej szarosrebrny), a do wyboru są jeszcze wersje: czarna, niebieska i różowa. Wszystkie prezentują się równie efektownie.
Wymiary opaski to 46,53 × 21,63 × 10,95 mm, a waga to niecałe 16 gramów (bez paska). Na ręku właściwie jej nie czuć, nosi się ją naprawdę komfortowo. Nic nie uciska, sensory do pomiaru funkcji zdrowotnych i monitorowania aktywności sportowych bardzo delikatnie wystają ponad plastikowy spód obudowy.
Warto też wspomnieć, że najnowsza opaska Xiaomi ma klasę wodoszczelności 5 ATM – nie musisz się obawiać jej zamoczenia czy pływania z nią. Ja niestety nie mogłem tego sprawdzić z powodu remontu pływalni, na którą chodzę, jednak miałem założoną Xiaomi Smart Band 9 pod prysznicem i w żaden sposób jej to nie zaszkodziło.
Ekran i obsługa
Ekran Xiaomi Smart Band 9 wykonano w technologii AMOLED. Ma 1,62 cala, świetnie nasycone kolory i jest bardzo czytelny. Nawet w pełnym słońcu nie miałem problemów z odczytaniem tego, co wyświetla. W porównaniu z poprzednią generacją jasność wzrosła dwukrotnie, z 600 do (znakomitych) 1200 nitów. Poziom jasności może być regulowany automatycznie, w zależności od warunków panujących w otoczeniu, co pozwala oszczędzać energię. Nie zabrakło także funkcji ekran zawsze widoczny.
Obsługa jest wyłącznie dotykowa – nic się w tym względzie nie zmieniło – opaska nie ma przycisków czy pokrętła. Wyświetlacz błyskawicznie reaguje na dotyk, nie miałem też żadnych problemów z precyzyjnym wybieraniem funkcji czy aplikacji. Zależnie od tego, z której strony ekranu przesuniemy palcem, pokażą się: menu, ustawienia, powiadomienia i widżety (mogą obsługiwać odtwarzanie muzyki czy pokazywać pogodę). Duże wrażenie zrobiło na mnie, jak wszystko bardzo szybko się uruchamia i działa.
Dostajemy naprawdę dużo możliwości personalizacji ustawień. Możemy też oczywiście dopasowywać tarcze pod własne preferencje. Jest naprawdę w czym wybierać. Jak podaje Xiaomi, dostępnych jest ponad 200 różnych tarcz! Podobnie jak ustawienia możemy je zmieniać na smartbandzie, jak i z poziomu aplikacji Mi Fitness, która jest konieczna do sparowania Xiaomi Smart Band 9 ze smartfonem. Opaska świetnie współpracuje ze wszystkimi urządzeniami producenta, w tym z najnowszym Xiaomi 14T Pro.
Bateria i ładowanie
Czas działania Xiaomi Smart Band 9 na jednym ładowaniu jest imponujący! Jak podaje producent, przy normalnym użytkowaniu w pełni naładowana bateria wystarcza na 21 dni użytkowania, z włączonym always on display (AOD) – na 9 dni, a przy dużym obciążeniu – na ponad 6,5 dnia. Ja używałem opaski przez 6 dni (przez większość czasu miałem włączone AOD) i w tym czasie poziom baterii ze 100% spadł do 60%. Dla mnie to rewelacja, gdyż częste ładowanie urządzeń jest dla mnie utrapieniem.
Energię uzupełniany za pomocą krótkiego kabelka, który dostajemy w zestawie. Potrzebujemy jednak źródła ładowania z wejściem USB (gdyż taki port znajduje się na jednym z końców kabelka) – może to być np. ładowarka do smartfona czy laptop. Drugi koniec, z dwoma pinami, przykładamy w odpowiednie miejsce na spodzie opaski. Samo ładowanie przebiega dość szybko.
Sport z Xiaomi Smart Band 9
Najnowszy smartband Xiaomi może monitorować ponad 150 dyscyplin sportowych. Podzielone są na kategorie, np. aktywność na powietrzu, sporty z piłką, sporty walki czy taniec. Dostępna jest także kategoria karty/gry planszowe, w której znajdziemy m.in. szachy czy brydża. Dla osób biegających przygotowano specjalne kursy z poradami – w zależności od stopnia zaawansowania możesz wybierać od truchtu po biegi interwałowe dla doświadczonych biegaczy.
Podczas treningu Xiaomi Smart Band 9 rejestruje m.in. średnie tętno, strefy tętna, obciążenie treningowe czy długość kroku w przypadku biegania czy marszu. Podaje także czas na regenerację i ocenę witalności. Statystyki możemy przeglądać zarówno w aplikacji, jak i na ekranie opaski.
Do różnych form aktywności zachęcają także statystyki liczby kroków, spalonych kalorii i czasu poświęconego na ćwiczenia, które mogą być także pokazywane w formie graficznej (osoby, które są lub były posiadaczami inteligentnych opasek czy zegarków, z pewnością wiedzą, o co chodzi). Warto też wspomnieć, że za pomocą specjalnego zapięcia biegacze mogą przyczepić smartband do buta.
Monitorowanie zdrowia
Xiaomi Smart Band 9 to dobre urządzenie dla osób dbających o zdrowie. Przez cały czas mierzy tętno, a w przypadku odchyleń od normy wysyła powiadomienia, dzięki czemu można szybko zareagować na jakieś niepokojące zmiany. Opaska sprawdza także poziom tlenu we krwi (SpO₂), co jest szczególnie istotne podczas intensywnych ćwiczeń lub stresu.
Jeśli położymy się spać i nie zdejmiemy Xiaomi Smart Band 9 z ręki (nie sprawia to dyskomfortu i problemów z zaśnięciem), to opaska zapewni nam całkiem szczegółową analizę snu. Dostaniemy informacje o tym, czy jest głęboki, czy płytki, o szybkości oddychania, o fazach snu czy też o średnich czasach. Otrzymamy także spersonalizowane porady, jak poprawić jakość spania. A jeśli będziemy nosić opaskę do snu przez siedem nocy, to dowiemy się, którym zwierzośpiochem (sic!) jesteśmy.
Możemy także zmierzyć poziom stresu (muszę przyznać, że działa całkiem nieźle, spieszyłem się, aby jak najszybciej oddać wam ten test i Xiaomi Smart Band 9 pokazał, że lekki stres jest) czy otrzymać informację o naszej witalności.
Test Xiaomi Smart Band 9 – podsumowanie
Xiaomi Smart Band 9 zachowała smukły design poprzedniej generacji, ale zyskała metalową obudowę, nadającą jej elegancki wygląd. Ekran AMOLED jest teraz dużo bardziej jasny i dzięki temu znakomicie czytelny w pełnym słońcu. Opaska monitoruje ponad 150 dyscyplin, a biegaczom oferuje specjalne kursy z poradami. Dba o zdrowie użytkownika, monitorując tętno, poziom tlenu we krwi i analizując sen. W połączeniu z bardzo długim czasem pracy baterii i niezwykle atrakcyjną ceną czyni to Xiaomi Smart Band 9 świetnym rozwiązaniem dla osób aktywnych i dbających o zdrowie, które nie dysponują dużym budżetem lub nie chcą wydać dużo pieniędzy na smartwatche czy inne droższe urządzenia.