Jeśli się zastanawiasz, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim również, kogo powinno zainteresować to urządzenie, jakie ma atuty oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania odpowiedniego modelu. Sprawdzamy także, czy w roli pilota uniwersalnego do telewizora sprawdzi się… smartfon.
Programowanie pilota uniwersalnego do telewizora – krok po kroku
Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora, powinieneś przede wszystkim wiedzieć, że na rynku dostępne są takie modele, których kodować nie trzeba – aby zaczęły działać, wystarczy włożyć baterie. Z bogatej oferty producentów można także wybrać piloty przeznaczone do obsługi sprzętu konkretnych marek. W sprzedaży są również takie, które – przed pierwszym użyciem – należy zakodować. I tu pojawia się pytanie: jak zaprogramować pilot uniwersalny?
1. Automatyczne programowanie pilota
Przeprowadzisz je za pomocą samoczynnego wyszukiwania kodów. Włącz telewizor, który chcesz sparować z pilotem. Wciśnij jednocześnie przyciski SET i TVTXT1. Gdy zaświeci się czerwona dioda, ponownie wciśnij przycisk SET. Następnie wielokrotnie wciskaj przycisk POWER, z co najwyżej 10-sekundowymi przerwami. Dzięki temu przeszukasz wszystkie kody. Gdy urządzenie się wyłączy, zwolnij przycisk POWER. Kod zostanie odnaleziony. Aby go zapamiętać na stałe, wciśnij przycisk TVTXT1. Analogicznie postępuj w przypadku innych urządzeń, takich jak dekoder czy wieża audio, i skorelowanych z nimi przycisków (odpowiednio: SAT/CBL czy HIFI/CD).
2. Tabela kodów do pilota
Tu z odsieczą nadchodzi kartka papieru, którą znajdziesz w opakowaniu z pilotem. Wyszukaj na niej właściwy kod, przypisany do marki twojego telewizora. Na pilocie wciśnij jednocześnie przyciski TVTXT1 i SET. Gdy zaświeci się czerwona dioda, wpisz trzy wskazane w tabeli cyfry i zatwierdź kod przyciskiem POWER. Gotowe!
A jak odczytać automatycznie zapisany kod? Wciśnij jednocześnie SET i 1. Puść i policz, ile razy mignie dioda – będzie to pierwsza cyfra kodu. Analogicznie postępuj w przypadku drugiej i trzeciej cyfry (odpowiednio: SET i 2 oraz SET i 3).
Dla kogo przeznaczony jest pilot uniwersalny do telewizora?
Stanąłeś przed dylematem, jak zaprogramować pilot uniwersalny do telewizora, bo zgubiłeś ten oryginalny? A może niefortunnie wypadł ci z ręki i się zepsuł? Czy po prostu – w związku z poszerzeniem kolekcji sprzętów audio-wideo – na stoliku przy twoim ulubionym fotelu brakuje już miejsca na dodatkowe zdalne sterowanie? Uniwersalny pilot do telewizora zainteresuje nie tylko będących w potrzebie (a niechętnie nastawionych do zwykłego zamiennika), ale też tych, którzy za pomocą jednego urządzenia zamierzają sterować telewizorem, dekoderem, kinem domowym, konsolą, sprzętem audio, soundbarem, a nawet oświetleniem czy klimatyzacją.
Czym różnią się piloty uniwersalne od oryginalnych?
Jaka jest różnica między oryginalnym a uniwersalnym pilotem do telewizora? Przede wszystkim – cena. Jeśli planujesz zakup nowego pilota danego producenta, zapłacisz kilka razy więcej niż za pilota uniwersalnego (nie mówimy tu o inteligentnych pilotach uniwersalnych działających w oparciu o technologię HDMI CEC). Ten pierwszy obsługuje z reguły jedno urządzenie, za pomocą tego drugiego – wyposażonego w większą liczbę klawiszy – masz pełną kontrolę nad domową strefą rozrywki.
Jeśli więc twoim celem jest rozbudowa multimedialnego imperium ulokowanego w salonie, zaoszczędzisz czas na zapoznanie się i oswojenie z nowym pilotem. Jedno urządzenie obsługujące większość sprzętów (jeśli nie wszystkie) ułatwia życie i czyni czas wolny jeszcze przyjemniejszym. Podpowiadamy zatem, czym się kierować podczas poszukiwań odpowiedniego modelu oraz jak zakodować pilot do TV.
Jaki pilot uniwersalny wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Oferta rynkowa, obejmująca piloty uniwersalne do telewizora, jest bogata. Przygotowaliśmy 10 wskazówek, które ułatwią ci wybór. Warto się nimi kierować podczas poszukiwania urządzenia, które nie tylko spełni twoje oczekiwania pod względem praktycznym, ale również estetycznym.
1. Jakość wykonania – dobry pilot uniwersalny do telewizora wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i ma przyciski, które reagują nawet na lekkie wciśnięcie.
2. Kształt i ergonomia – może być zaokrąglony lub nie, ważne, by dobrze leżał w dłoni.
3. Rozmieszczenie przycisków – im bardziej czytelne, tym większy komfort korzystania.
4. Kolor – w ofercie pilotów uniwersalnych do telewizora nie brakuje modeli z jasnymi (nawet białymi) akcentami. Im pilot jest ciemniejszy, tym mniej widoczne będą na nim zabrudzenia.
5. Podświetlane przyciski – ułatwiają odnalezienie żądanych funkcji w ciemności, np. podczas wieczornego seansu kina domowego.
6. Zasięg – dobrze, by pilot uniwersalny do telewizora miał zasięg co najmniej 10 metrów. To szczególnie istotne, gdy obsługiwane urządzenia będą się znajdować w dużym pomieszczeniu.
7. Zasilanie – w grę wchodzi kilka wariantów: baterie typu AAA (najczęstsza opcja), AA lub tzw. pastylki. Niektóre droższe modele wyposażone są w akumulatory.
8. Liczba obsługiwanych urządzeń – im więcej, tym lepiej (choć także drożej). Absolutne minimum to 2 (rekomendujemy co najmniej 5), ale są takie, które obsługują nawet 15.
9. Obsługa makropoleceń – dzięki tej funkcji (szczególnie przydatnej przy dużej liczbie sparowanych z nim urządzeń) pilot uniwersalny do telewizora jest w stanie uczyć się i zapamiętywać nowe dane. To sprawia, że korzystanie z niego jest jeszcze łatwiejsze.
10. Przyciski przypisane do konkretnych, wyraźnie sprofilowanych funkcji – np. uruchamiające platformy streamingowe, takie jak Netflix, Prime Video czy Rakuten TV.
Czy smartfon sprawdzi się jako pilot uniwersalny do telewizora?
Na koniec jeszcze jedna wskazówka – co zrobić, gdy oryginalny pilot zgubił się lub zepsuł, a ty jeszcze czekasz na kuriera, który dostarczy przesyłkę z pilotem uniwersalnym? Możesz skorzystać ze swojego smartfona i za pomocą odpowiedniej aplikacji sterować wybranymi urządzeniami. Jest to jednak metoda mało komfortowa i należy ją traktować jako rozwiązanie tymczasowo-zapasowe. Dlaczego? Smartfon, choć znajdujący zastosowanie w coraz to nowych obszarach, nie sprawdzi się jako pilot uniwersalny do telewizora. Nie ma bowiem fizycznych klawiszy, którymi można intuicyjnie, bez konieczności spoglądania, zmieniać kanały czy poziom głośności.