Skraplająca się woda w lodówce jest sygnałem nieprawidłowego działania urządzenia. Nie musi jednak oznaczać poważnej awarii. Jeśli zaobserwujemy takie zjawisko, warto się przyjrzeć kilku możliwym przyczynom i ustalić, dlaczego w lodówce zbiera się woda. Sprawdźmy, co może powodować taki stan rzeczy i jak sobie z nim poradzić.
Dlaczego w lodówce zbiera się woda?
Stale utrzymująca się woda na tylnej ścianie lodówki, spływająca do pojemników na owoce i warzywa lub – co gorsza – wydostająca się z lodówki dołem to oznaka rozregulowania urządzenia. Powodów takiego zjawiska może być kilka. Dlaczego w lodówce zbiera się woda i jak wykluczyć awarię lub odpowiednio ją zdiagnozować? Zacznijmy od tego, jak działa lodówka.
Lodówka do prawidłowej pracy potrzebuje kilku warunków: odpowiedniej temperatury, prawidłowo działającego układu odpływowego oraz systemu chłodzącego, wystarczającej ilości czynnika chłodniczego, szczelnych drzwiczek oraz oczywiście prawidłowego korzystania z niej przez użytkowników.
Jak wszystkie urządzenia AGD lodówka wymaga odpowiedniej eksploatacji i – co jakiś czas – niewielkich prac serwisowych. Na szczęście wiele z nich możemy przeprowadzać samodzielnie, podobnie jak wstępną diagnostykę problemu skraplania się w niej wody.
Odpływ, czyli o tym, jak woda skrapla się w lodówce
Przede wszystkim warto wiedzieć, że obecność niewielkich kropelek wody na ściankach lodówki to zjawisko normalne, zwłaszcza w starszych modelach tych urządzeń, spowodowane różnicą temperatur i stopniowym ochładzaniem się produktów zamkniętych wewnątrz lodówki. Wszystkie lodówki wyposażone są w odpływ, który odprowadza wilgoć. Gdzie zbierana jest ta woda? W pojemniku z tyłu lodówki, skąd stopniowo odparowuje do otoczenia. Jeżeli wydaje nam się, że z lodówki cieknie woda, ponieważ znajdujemy na podłodze pod urządzeniem ślady wody, może się okazać, że pojemnik do skraplania lub inny element układu przecieka. Usterki tego rodzaju są łatwe do samodzielnego naprawienia.
Jeśli odpływ lodówki lub wężyk wyprowadzający skroploną w lodówce wodę do rynienki zapchany jest przez kurz, okruchy lub inne zanieczyszczenia, może skutkować to tym, że w lodówce zbiera się woda. Jak zapobiegać takiej sytuacji? Podczas mycia lodówki szczególnie istotną, choć często pomijaną kwestią jest czyszczenie otworu odpływu, znajdującego się na tylnej ścianie lodówki, w dolnej części urządzenia.
Odpływ lodówki należy ostrożnie czyścić patyczkiem kosmetycznym zamoczonym w spirytusie lub occie. Taki zabieg usunie zanieczyszczenia z odpływu i zapobiegnie jego zatykaniu się, dodatkowo dezynfekując powierzchnię. Jeżeli odpływ lub wężyk są mimo wszystko zatkane, należy wyjąć zgromadzone zanieczyszczenia pęsetą lub wykałaczką. Wężyk, jeśli jest odłączany, łatwo można umyć pod bieżącą wodą. W innym przypadku przyda się sprężone powietrze. Wprowadzone do odpływu lub rurki – koniecznie w kierunku wylotu – powinno oczyścić układ i zapobiegać zbieraniu się wody w lodówce.
Woda w lodówce No Frost
Czy powietrze i woda w lodówce No Frost zachowują się podobnie? Lodówka bezszronowa charakteryzuje się bardzo niską wilgotnością wewnątrz, nie wymaga też odladzania. Woda w lodówce No Frost nie powinna się skraplać w tak widoczny sposób, jak w lodówkach innego typu. Mimo to urządzenia No Frost również mają odpływy i jeśli problem pojawia się w urządzeniu tego rodzaju, czyszczenie odpływu może zadziałać także w tym przypadku.
Warto pomyśleć też o tym, czy temperatura w lodówce nie była ostatnio zmieniana na wyższą, na przykład z poziomu chłodzenia „5” na „4”. W przypadku takiej zmiany stopniowe zwiększanie się temperatury produktów znajdujących się wewnątrz urządzenia może spowodować skroplenie niewielkiej ilości wody na jego ściankach. Jeśli temperatura chłodzenia zostałaby znacznie obniżona, produkty i ścianki mogłyby zostać pokryte delikatną warstwą szronu. Po ustabilizowaniu temperatury w lodówce można wytrzeć skroploną wodę ręcznikiem papierowym – jeśli zjawisko się nie powtórzy, wszystko powinno być w porządku.
Woda w lodówce może się pojawić również w sytuacji, w której urządzenie będzie pozbawione na jakiś czas zasilania z powodu, na przykład, przerwy w dostawie prądu pod naszą nieobecność w mieszkaniu. To scenariusz, który można rozważyć podczas dochodzenia, dlaczego w lodówce skrapla się woda.
Test kartki papieru – szczelność drzwiczek lodówki
Jeśli ustawienia temperatury nie były ostatnio zmieniane, a woda w lodówce nieustannie się zbiera, zacznij od sprawdzenia, czy uszczelki w drzwiczkach lodówki są szczelne. Można zrobić to w prosty sposób, umieszczając kartkę papieru w szczelinie i zamykając drzwiczki. Jeśli kartka utrzymuje się w miejscu, zamknięcie jest poprawne i powodu zbierania się wody należy szukać gdzie indziej. Jeśli wypada – konieczne będzie poprawne uszczelnienie lodówki. Zależnie od modelu urządzenia może być to kwestia wymiany samej uszczelki lub – niestety – całych drzwiczek, w przypadku gdy gumowa część uszczelniająca jest zintegrowana z drzwiami.
Skraplanie się wody w lodówce może wynikać z niedostatecznego chłodzenia wnętrza urządzenia, gdy temperatura „ucieka” poprzez niedomknięte drzwiczki. Lodówka rozmraża się bez naszej wiedzy, a jednocześnie dąży do osiągnięcia oczekiwanej temperatury. W takiej sytuacji możemy być również zaskoczeni wysokością rachunku za prąd spowodowaną ciągłą, intensywną pracą urządzenia nad schłodzeniem wnętrza.
Jeśli lodówka cały czas pracuje i słyszymy buczący agregat, warto skonsultować tę kwestię z serwisem – być może termostat jest rozregulowany. Może brakować również czynnika chłodzącego, który fachowiec uzupełni.
Woda w lodówce a prawidłowa eksploatacja urządzenia
Woda na tylnej ścianie lodówki może się pojawiać również z powodu nieprawidłowego użytkowania urządzenia. Wspomniane wcześniej ustawienia temperatury powinny być dostosowane do przechowywanych w lodówce produktów. Zbyt mocne chłodzenie negatywnie wpływa na jakość produktów – za mocno zmrożony nabiał nie jest smaczny, podobnie jak owoce i warzywa, które z kolei w zbyt wysokiej temperaturze szybciej stracą świeżość. Jak dobrać odpowiednią temperaturę chłodzenia?
Szczegółowe informacje o ustawieniach mocy chłodziarki znajdują się w instrukcji obsługi urządzeń poszczególnych marek. Z zasady jednak za optymalną temperaturę do przechowywania produktów w lodówce uważa się zakres od 2 do 4 stopni Celsjusza, przy czym standardowa temperatura zamrażarki to około -18 stopni. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku: Jaka powinna być temperatura w lodówce?
Moc chłodzenia lodówki obliczona jest optymalnie do jej pojemności. Zbyt mocne przeładowywanie urządzenia może skutkować rozregulowaniem równowagi chłodzenia. Woda na dnie lodówki może się pojawiać właśnie w związku z rozregulowaniem czujników termostatu i układu chłodzącego z powodu zbyt dużej ilości produktów na półkach. Przeładowana lodówka nie ma możliwości odpowiednio rozłożyć mocy chłodzenia.
Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy w lodówce umieszczane są produkty gorące, niewystudzone po ugotowaniu. Absolutnie nie należy umieszczać w lodówce gorących potraw – silnik lodówki wówczas nadwyręża się, by utrzymać odpowiednią temperaturę w środku, a ciepło parującego naczynia powoduje, że woda skrapla się w lodówce.
Odpowiednie użytkowanie lodówki i prawidłowe układanie znajdujących się w niej produktów zwiększa wydajność pracy i wydłuża żywotność urządzenia. Warto zwracać uwagę na to, czy lodówka pracuje prawidłowo, by uniknąć kosztownych napraw i konsekwencji ewentualnych zaniedbań.