Jaki grill gazowy kupić, na co zwrócić uwagę – poradnik

Konrad Ziółek

Szukasz grilla, który będzie idealnie pasował do twojego ogrodu bądź dopełni aranżację twojego tarasu? Zwróć uwagę na grill gazowy. Jaki kupić, by urządzenie, które wybierzesz, spełniało twoje oczekiwania i realizowało twoje potrzeby? Odpowiedź na te pytania wymaga chwili namysłu, lecz z naszym poradnikiem podjęcie decyzji, jaki grill gazowy umili ci letnie wieczory, będzie zdecydowanie łatwiejsze. Przeczytaj i dowiedz się, które parametry powinny cię zainteresować i czy grill węglowy jest konkurencją dla gazowego.

 

Na początek: grill gazowy czy węglowy?

Grill na gaz to urządzenie, które musi być używane na zewnątrz. Na początek porównajmy więc: grill gazowy czy węglowy, bowiem ten drugi także jest bardzo popularny jako urządzenie do stosowania w ogrodzie.

Zacznijmy od wielkości. Grille węglowe zajmują mniej miejsca niż gazowe. Cena? W tej kategorii wygrywa grill węglowy. Kupimy go dużo taniej niż grill gazowy. Co dalej? Aby rozpalić grill węglowy, potrzebujesz jednak węgla lub brykietu, podpałki, zapałek lub zapalniczki, ewentualnie dodatkowego akcesorium – komina do rozpalania (wtedy jest troszkę łatwiej). W grillu na gaz przekręcasz pokrętło, zapalasz tyle palników, ile potrzebujesz, i już. Wystarczy poczekać na rozgrzanie się urządzenia, które jest dużo szybsze niż rozgrzanie grilla węglowego. Zatem jedzenie na stole także znajdzie się szybciej.

Nie musisz także pilnować ognia, tak jak w grillu węglowym, nie masz też z ogniem bezpośredniego kontaktu, zatem jest mniejsze ryzyko poparzeń. A gdy przygotowujesz jedzenie na grillu gazowym, masz dużo większą kontrolę nad całym procesem i nad temperaturą, dzięki temu możesz przyrządzić o wiele bardziej zróżnicowane potrawy. Takie urządzenie także łatwiej utrzymać w czystości.



Wiesz już, co wybrać? Grill gazowy czy węglowy? Na koniec jeszcze kwestia smaku i jakości jedzenia. Dym powstający podczas grillowania na węglu nadaje potrawom charakterystyczny posmak. Nie da się go stuprocentowo odtworzyć na grillu gazowym, natomiast efekt jest bardzo zbliżony (to zasługa aromatyzerów). Dodatkowo dzięki swojej konstrukcji grill gazowy umożliwia przygotowanie potraw bardziej soczystych. Co więcej, w czasie grillowania na urządzeniu zasilanym gazem nie powstają żadne szkodliwe substancje – grill węglowy nam tego nie zapewnia. Grill na gaz to także lepszy wybór do miasta – nie dymi tak jak grill węglowy.

 

Jaki grill gazowy – zasilanie

Sposób zasilania grilla gazowego to główna cecha, która różni sprzęty tego typu od innych popularnych rodzajów grilli, czyli węglowych i elektrycznych. Grille gazowe zasilane są za pomocą butli gazowej albo czystym propanem, albo propanem-butanem. Na jaki grill gazowy się zdecydować, które paliwo wybrać? 

Jeśli grillujesz tylko w tak zwanym sezonie, czyli kiedy jest już ciepło, spokojnie możesz kupić zarówno butlę z propanem, jak i z tańszym i łatwiej dostępnym propanem-butanem. Jeśli jednak grillujesz całorocznie, czyli także zimą, to zdecydowanie postaw na czysty propan. Propan jest także bardziej kaloryczny niż propan-butan, co oznacza po prostu, że zapewnia większą wydajność.

Polecane grille ogrodowe
 

Wielkość butli dobierz do swoich potrzeb, czyli do tego, jak często i jak dużo grillujesz. Jeśli grillowanie to twoje hobby i spędzasz przy grillu dużo czasu, twoje urządzenie jest duże, przygotowujesz jedzenie dla większej grupy osób, wybierz większą butlę – 11 kg. Jeśli zaś grillujesz sporadycznie na mniejszym grillu, butla 5-kilogramowa powinna być wystarczająca. Pamiętaj, że każde paliwo się kiedyś kończy i butlę trzeba regularnie uzupełniać.

Dobrze, jeśli grill na gaz ma specjalną zamykaną półkę na butlę gazową. Oprócz tego, że grill ma być wydajny i komfortowy w użytku, powinien też być estetyczny. Butla schowana w szafce pod grillem będzie niewidoczna – nie będzie przeszkadzała, a całość będzie łatwiejsza w transporcie, np. do schowka po skończonym grillowaniu.

Dla ogrodowego grilla gazowego musisz też znaleźć odpowiednie miejsce. Trzeba go ustawić na stabilnym podłożu, a w jego sąsiedztwie nie mogą się znajdować żadne materiały łatwopalne.

 

Domowy grill gazowy – jaki kupić, na co zwrócić uwagę

Decyzja podjęta, wybierasz grill gazowy. Jaki kupić, by być usatysfakcjonowanym? Jeśli chcesz dobrze wybrać, koniecznie uważnie przeanalizuj parametry, które opisujemy poniżej. Dzięki temu grill na gaz będzie twoim pomocnikiem, a jedzenie, które przygotujesz, zachwyci zarówno twoich domowników, jak i gości.

1. Wielkość i moc

Tutaj bardzo wiele zależy od twoich preferencji i od tego, jak często i jak dużo grillujesz oraz ile jedzenia jednocześnie przygotowujesz. Wybór jest bogaty – od małych, przenośnych urządzeń jednopalnikowych o powierzchni rusztu wynoszącej ok. 1000 cm2 po bardzo duże modele z 6 palnikami i łączną powierzchnią grillowania umożliwiającą jednoczesne przygotowanie jedzenia nawet dla kilkunastu osób.

Jeśli chodzi o moc, to najważniejsze jest, by była dopasowana do wielkości urządzenia, bowiem ma ona wpływ na szybkość rozgrzewania się i efektywność przygotowywania potraw. Jaki grill gazowy będzie odpowiedni? Dostępne są modele o mocy od 3 kW do nawet 20 kW, grill o mocy 6–10 kW to już urządzenie, na którym swobodnie przygotujesz jedzenie dla kilku osób.

2. Palniki

Wielkość grilla i jego moc ma bezpośredni związek z liczbą palników – im większy grill, tym więcej palników. Dostępne są grille, w których mamy od jednego do sześciu palników. Na co musisz zwrócić uwagę, gdy wybierasz grill gazowy? Jaki kupić model, by był jak najbardziej uniwersalny? Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że im więcej palników, tym efektywniejsze grillowanie, szybsze nagrzewanie i bardziej równomierne rozprowadzanie ciepła. Palniki powinny być solidne, najlepiej ze stali szlachetnej, i mieć rzędy otworów po obu stronach. Nie mogą się też znajdować zbyt blisko rusztu, żeby nie przypalać jedzenia.

Różnego rodzaju jedzenie przygotowywane na dużym grillu gazowym, zarówno mięso, jak i warzywa

Co także bardzo istotne – każdym palnikiem możesz sterować oddzielnie za pomocą pokręteł. Pozwala to zachować dużą kontrolę nad całym procesem i dość precyzyjnie regulować temperaturę. Dzięki temu też grill na gaz umożliwia tworzenie różnych stref temperaturowych w zależności od tego, ile palników włączysz i jaki płomień ustawisz. Ugrillujesz więc bardzo różnorodne produkty – delikatne ryby w niższej temperaturze, żeberka w wyższej, a steki w wysokiej. Nawet jednocześnie.

Jaki grill gazowy zapewnia taką uniwersalność? Co najmniej 3-palnikowy, umożliwia on także grillowanie pośrednie. Modele jedno-, dwupalnikowe nie są tak elastyczne.

3. Ruszt

Wielkość rusztu wynika z wielkości grilla i tego, ile ma palników. Jeśli grillujesz często i różnorodnie, także w wysokiej temperaturze, lepszym wyborem będzie ruszt żeliwny. Jeśli zaś przede wszystkim przygotowujesz delikatne ryby czy niewielkie porcje drobiu, lepiej wypadnie ruszt stalowy.

Żeliwo świetnie spieka potrawy i uzyskasz na nim idealną warstwę skarmelizowaną oraz charakterystyczny wzór. Ten materiał bardzo dobrze też kumuluje ciepło i równomiernie je rozprowadza. Jeśli odpowiednio zadbasz o taki ruszt – a to wymaga więcej wysiłku niż utrzymanie w czystości stali szlachetnej – i uchronisz go przed rdzewieniem, to będzie ci służył przez lata. Stal szlachetna zaś gorzej kumuluje ciepło, ale za to łatwiej o nią zadbać.

Jeśli chodzi o ruszt – wybierz taki z małymi odstępami między żeberkami. Zastanów się także nad rusztem dwustronnym – z jednej strony jest stożkowy, super się sprawdzi do steków, z drugiej rynienkowy, świetny np. do żeberek, które dzięki temu będą się dusić we własnym sosie i nie będą tak tłuste.

4. Pokrywa

Podczas rozpalania grilla na gaz zawsze musi być otwarta, zamykamy ją dopiero po upewnieniu się, że palniki palą się stabilnie. Jej zadaniem jest ułatwienie równomiernego rozprowadzania ciepła i jego utrzymanie w komorze piekarnika, zatem powinna być wytrzymała i mieć grube ścianki. To szczególnie istotne podczas grillowania zimowego. Dobra cyrkulacja powietrza pod pokrywą rozszerza też możliwości – na takim grillu przygotujesz też na przykład pizzę, wystarczy dokupić kamień do pizzy.

Mężczyzna reguluje pokrętłem ustawienia mocy ogrodowego grilla gazowego

W pokrywie często także jest zamontowany termometr. Ważne jest, by pamiętać o tym, że pokazuje on średnią temperaturę w piekarniku.

5. Aromatyzery

Jedne z najważniejszych części grilla. To metalowe elementy, umieszczone między rusztem a palnikami, na które skapują tłuszcz i soki wytopione z przygotowywanych potraw. Kształt aromatyzerów umożliwia ich odparowanie, co sprawia, że aromaty wracają do przygotowywanych potraw i zapewniają im soczystość oraz pełnię smaku, bardzo zbliżonego do klasycznego barbecue.

Aromatyzery odpowiadają jednak nie tylko za smak. Chronią też palniki przed skapującym tłuszczem i odpowiadają za utrzymanie wysokiej temperatury i wilgotności powietrza, gdy otwierasz pokrywę grilla.

Wybierasz właśnie grill gazowy – jaki kupić, by smak potraw był charakterystycznie dymny i pełny? Popatrz na aromatyzery. Powinny być wykonane ze stali szlachetnej i zajmować jak największa powierzchnię pod rusztem. Potrzebny jest też odpowiedni kształt – z bardzo stromych stożków tłuszcz spłynie, na płaskich płytkach się spali.

 

Czyszczenie i konserwacja

Przygotowujemy na nim jedzenie, więc grill zawsze powinien być czysty. I nie chodzi tu tylko o możliwość zatrucia się, ale także o to, że stary, przypalony tłuszcz to nie jest coś, co powinno trafić na nasze talerze. Na szczęście utrzymanie grilla gazowego w czystości nie jest tak trudne. Podstawowymi akcesoriami do jego mycia są ciepła woda, płyn do mycia naczyń i gąbka, do szorowania rusztu przyda się też druciak. Ruszt żeliwny impregnujemy tłuszczem, który wnika w mikropory i zabezpiecza go nawet przed korozją.

Mężczyzna czyści ruszt grilla gazowego specjalną drucianą szczotką

Do czyszczenia grilla możemy też wykorzystać specjalistyczne środki chemiczne, ale jeśli czyścimy urządzenie regularnie, to takie gruntowne mycie wystarczy przeprowadzić np. raz w roku.

 

Jaki grill gazowy – elementy dodatkowe

Często właśnie takie dodatki robią różnicę i sprawiają, że korzystanie z grilla jest jeszcze bardziej komfortowe. Mówiliśmy już o szafce na butlę. Duże modele ogrodowych grilli gazowych mogą być bardzo ciężkie, więc standardem już są koła, które ułatwiają przemieszczanie. Zobacz, co jeszcze znajdziesz w tych urządzeniach:

                    kuchenka boczna – to po prostu palnik, na którym możesz gotować; świetnie sprawdzi się do przygotowania sosu, ugotowania zupy czy zaparzenia kawy lub zagotowania wody na herbatę;
                    obrotowy rożen – takie akcesorium ułatwia przygotowanie idealnie wypieczonego mięsa bez konieczności stałego doglądania go, choćby całego kurczaka;
                    szafki i półki boczne – to dodatkowa powierzchnia robocza i miejsce na akcesoria czy dodatki do jedzenia; najlepiej, jeśli półki są składane, bo nie zajmują miejsca, gdy chowamy grill do schowka;
                    dodatkowy górny ruszt – jeszcze więcej powierzchni do grillowania, to zawsze zaleta; świetnie sprawdza się także do odkładania już ugrillowanych potraw i podtrzymywania ich ciepła;
                    pojemnik na wiórki lub drewienka – nadadzą potrawom dymnego aromatu;
                    system odprowadzania tłuszczu – dzięki niemu jest zdrowiej.

 

Wybieramy grill gazowy. Jaki kupić – podsumowanie

Jest wygodny w obsłudze, łatwo się rozpala, umożliwia przygotowanie różnorodnych potraw w różnych temperaturach, bo bez problemu możesz kontrolować cały proces grillowania. Taki właśnie jest grill gazowy. Jaki kupić, by spełnił oczekiwania? Na pewno dopasowany wielkością do naszych potrzeb, z dużą regulacją temperatury i skutecznymi aromatyzerami. Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem wybór właściwego urządzenia będzie prostszy.

Dodatkowo w rankingu grilli gazowych znajdziesz najpopularniejsze i najlepiej oceniane przez kupujących w naszym sklepie modele tych urządzeń. Jeśli zaś chcesz jeszcze poczytać o innych rodzajach grilli, sprawdź nasze poradniki:

Jaki grill wybrać?

Jaki grill elektryczny wybrać?

Polecane grille ogrodowe
  • 1 599 zł
  • 2 199 zł
  • 2 269 zł
  • 3 199 zł
  • 2 399 zł
  • 2 599 zł
  • 5 599 zł
  • 899 zł
  • 2 599 zł
  • 3 499 zł
Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!