Technologia e-ink, często zwana e-papierem, jest od jakiegoś czasu obecna na rynku sprzętu elektronicznego. Wykorzystuje ją wiele urządzeń, m.in. czytniki e-booków, które ciągle zyskują na popularności. Czy i dlaczego warto mieć urządzenia z tą technologią?
Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: |
E-ink – co warto wiedzieć o tej technologii?
E-ink jest technologią papieru elektronicznego, która sprawdziła się w produkcji wyświetlaczy i czytników elektronicznych. Opierają się o nią urządzenia wielu znanych firm z branży elektronicznej, m.in. Sony. Co ciekawe, technologia ta znalazła zastosowanie także w produkcji smartfonów. Motorola F3 była pierwszym telefonem z wyświetlaczem e-ink, który pojawił się na rynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu w jakimś stopniu udało się ograniczyć zużywanie energii przez urządzenie.
E-ink znalazł jednak uznanie nie tylko w czytnikach i telefonach. W klawiaturze telefonu Alias2, producent, firma Samsung, także skorzystał z tej opcji. Warto zastanowić się, jak działa technologia i ekran e-ink. Oparta jest ona o elektroniczny atrament, w którego skład wchodzą liczone w milionach mikrokapsułki, o średnicy, którą można porównać do ludzkiego włosa. Warto zauważyć, że w każdej takiej mikrokapsułce znajdują się białe cząstki, o dodatnim naładowaniu, i cząstki czarne, o ujemnym naładowaniu. Wszystkie cząstki są zawieszone w swego rodzaju cieczy o dość mocnej przejrzystości.
Poza tym kapsułki w technologii e-ink są zawieszone w płynie, co w efekcie pozwala na stworzenie specjalnego atramentu, którym w dalszej kolejności pokrywa się cały obwód elektroniczny. Składa się on z tzw. elektrod sterujących, których zadaniem jest zarządzanie wyświetlaczem. W momencie, kiedy do piksela dotrze potencjał elektroniczny (tak, aby ładunek o charakterze dodatnim był ściągany do góry, a ujemny kierował się ku dołowi), cząstki o białym kolorze zaczną przedostawać się do góry każdej mikrokapsułki, a czarne będą przedostawać się do jej dna i stawać się niewidoczne. W rezultacie każdy piksel staje się biały. Natomiast po odwróceniu polaryzacji elektrody, czarne cząstki zaczną przedostawać się ku górze, a tym samym piksel zacznie się przyciemniać.
Na co zwracać uwagę, wybierając czytnik e-ink?
Jednymi z najpopularniejszych urządzeń wykorzystujących technologię e-ink są czytniki e-booków. Wielu osobom wydaje się, że korzystają z nich tylko osoby młode, biegle posługujące się nowinkami technologicznymi. Prawda jest zaś taka, że z urządzeń tych można komfortowo korzystać w każdym wieku. Są one bowiem z reguły proste i intuicyjne w obsłudze. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego czytnika z wyświetlaczem e-ink, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym, niezwykle ważnym parametrem jest odpowiedni ekran urządzenia. Standardowym rozmiarem jest 6 cali i to właśnie takich czytników e-booków jest najwięcej. Oczywiście zdarzają się rozbieżności od tego rozmiaru, jednak najbezpieczniej będzie wybrać klasyczny model. Daje on gwarancję wyświetlania na jednej stronie stosownej ilości tekstu w stosunku do wielkości ekranu.
Kolejnym krokiem będzie wybór modelu z właściwym wyświetlaczem. Takim będzie ten oparty na technologii e-ink, często zwanej również e-papierem. Największą zaletą takiego wyświetlacza jest komfort używania go przy świetle dziennym, gdyż sam w sobie nie generuje żadnego oświetlenia. Dlatego też poleca się rozważyć model z dodatkowym doświetleniem. Da to pewność sprawnego używania urządzenia w sytuacjach, kiedy światło zewnętrzne jest niewystarczające i po prostu trzeba doświetlić wyświetlacz. Warto także zwrócić uwagę na sposób obsługi urządzenia. Na rynku dostępne są zarówno czytniki klasyczne, sterowane przyciskami, jak i dotykowe, często bardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Pamiętajmy też, aby sprawdzić, jakie formaty plików będzie obsługiwać nasz upatrzony model. Najpopularniejsze formaty, które muszą być obsługiwane przez czytnik e-booków to: .pdf, .doc i .txt. Sprawdźmy również rodzaj i jakość pamięci wewnętrznej urządzenia. Do najpopularniejszych dodatkowych akcesoriów, często kupowanych wraz z wyświetlaczem e-ink, należą powerbanki, ładowarki i etui na urządzenie.
Który czytnik e-ink wybrać?
Na rynku dostępnych jest sporo tego typu urządzeń. W rankingu sprawdzonych modeli czytników e-ink warto uwzględnić Pocketbook 627 Touch Lux 4 w kolorze szmaragdowym, posiadający m.in. podświetlany wyświetlacz i 8 GB pamięci wbudowanej. Jeśli szukamy czytnika e-ink z etui, to dobrze postawić na Pocketbook Touch Lux 4 (złoty) + etui. To edycja limitowana, idealna np. na prezent. Sprawdzonymi urządzeniami są także inkBOOK Prime HD 6" (czarny) i nieco większy inkBOOK Explore 8". W zestawieniu nie powinno zabraknąć też modelu Amazon Kindle Paperwhite 4 2018 z opcją Bluetooth i Wi-Fi.