Każdego dnia stajemy przed wyzwaniami związanymi z ograniczaniem zużycia mediów w naszych domach i mieszkaniach. Dobrym sposobem na obniżenie rachunków za prąd jest wybór urządzeń energooszczędnych. W tym tekście zastanowimy się nad tym, jak wybrać energooszczędną zamrażarkę i na jakie funkcje urządzenia zwrócić uwagę, żeby pochłanianej energii było jeszcze mniej.
Jaka zamrażarka jest energooszczędna?
O tym, ile prądu pobiera zamrażarka, mówi jej klasa energetyczna. Informację na ten temat znajdziesz przy produkcie, na jego etykiecie energetycznej, zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Ten parametr określa zużycie prądu i wskazuje na efektywność urządzenia. Oznacza się go literami od A do G i kolorami. Im dalsza litera alfabetu, tym zamrażarka jest mniej ekonomiczna i ekologiczna. Oznaczeniom literowym towarzyszą również paski w kilku kolorach: zielonym, żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Zielone towarzyszą najbardziej energooszczędnym urządzeniom, żółte i pomarańczowe plasują się pośrodku stawki, czerwone zaś oznaczają urządzenia o najmniejszej energooszczędności. Dzięki nim już na pierwszy rzut oka możesz ocenić energooszczędność urządzenia.
Tak wygląda teoria. W praktyce jednak na naszym rynku w sektorze zamrażarek domowych raczej nie znajdziemy zamrażarki o najwyższej klasie energooszczędności (zdarzają się w zamrażarkach do gastronomii, a także w domowych lodówkach, których część stanowi zintegrowana zamrażarka). Najbardziej energooszczędnym wyborem są zamrażarki o kategorii D, a oferta zwykle kończy się na klasie F.
Co jest ważne przy wyborze zamrażarki energooszczędnej?
Zamrażarki różnią się od siebie jednak nie tylko klasą energooszczędności! Podczas wyboru najlepszej zamrażarki do swojej kuchni czy spiżarni warto zwrócić uwagę również na inne podstawowe parametry, od których zależą jej wydajność, funkcjonalność i wytrzymałość. Są to takie kwestie, jak:
- pojemność urządzenia – wybierz zamrażarkę o takiej wielkości, jakiej dokładnie potrzebujesz; im szczelniej wypełniona komora urządzenia, tym mniej zużywa ono energii do podtrzymywania stałej temperatury w środku, ponieważ w jej utrzymaniu pomagają już zamrożone produkty. Jeśli w twojej zamrażarce chwilowo jest mniej produktów, warto włożyć do środka nawet woreczki wypełnione wodą, aby nie podnosić zużycia energii;
- zdolność zamrażania – ten termin oznacza maksymalną wagę produktów, które mogą zostać zamrożone przez dane urządzenie w ciągu doby. Im wyższa zdolność zamrażania, tym większe zużycie energii, dlatego zawsze warto wybierać urządzenia o takiej zdolności zamrażania, jaka faktycznie jest potrzebna w twoim gospodarstwie domowym;
- czas utrzymywania niskiej temperatury bez zasilania – chociaż przerwy w dostawie prądu zdarzają się coraz rzadziej, przed zakupem zamrażarki warto zwrócić uwagę również na ten parametr. Zamrażarki, które nie mogą zbyt długo utrzymać temperatury wewnątrz w przypadku braku zasilania, zużywają więcej prądu po powrocie dostawy energii, co jest spowodowane intensywniejszą pracą sprężarki;
- poziom hałasu – tutaj – wiadomo – im niższy, tym lepszy, zwłaszcza jeśli mieszkasz z małym dzieckiem, które wybudza nawet najmniejszy szmer. W naszym sklepie jest sporo bardzo cichych zamrażarek (zarówno skrzyniowych, jak i szufladowych), generujących hałas o wartości poniżej 40 dB, jednak nawet najgłośniejsze nie wydają z siebie dźwięków wyższych niż 45 dB;
- możliwość regulowania temperatury wewnątrz urządzenia – to istotna cecha z punktu widzenia zużycia energii. Im bowiem niższa temperatura, tym ukryta wewnątrz urządzenia sprężarka musi pracować intensywniej, a co za tym idzie – zużywać więcej prądu. Warto więc postawić na zamrażarkę z ręczną regulacją temperatury i wybierać tę najniższą tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jest to konieczne;
- funkcje dodatkowe – również one mogą mieć duży wpływ zarówno na zużycie prądu, jak i na funkcjonalność urządzenia. Wśród dodatkowych funkcji zamrażarki energooszczędnej warto wymienić przede wszystkim technologię No Frost (ogranicza osadzanie się szronu wewnątrz urządzenia, co pozwala utrzymać stałą, optymalną temperaturę wewnątrz urządzenia), szybkie zamrażanie (szybkie schłodzenie również pomaga w utrzymaniu stabilnej temperatury w środku zamrażarki), sterowanie elektroniczne, możliwość zamknięcia na klucz, oświetlenie wnętrza, a także kostkarkę do lodu.
Jaką zamrażarkę wybrać: szufladową czy skrzyniową?
Pozostaje nam do omówienia jeszcze jedna, wcale nie najmniej istotna kwestia. A mianowicie: odpowiedź na pytanie, czy lepiej wybrać zamrażarkę skrzyniową, czy szufladową.
Urządzenie szufladowe otwiera się od frontu, jak lodówka. Taka zamrażarka doskonale się wpasuje w zabudowę kuchenną – na rynku są dostępne nawet modele do montażu w słupkach meblowych czy urządzenia podblatowe. Zamrażarka szufladowa doskonale sprawdzi się w sytuacjach, gdy potrzebujesz urządzenia z dobrze zorganizowaną przestrzenią, w której produkty będą dobrze izolowane od siebie, dzięki czemu nie będą wzajemnie przenikać swoimi zapachami. Zamrażarki szufladowe zwykle mają też więcej funkcji (a niektóre nawet kostkarkę do lodu!), a nawet możliwość sterowania za pomocą aplikacji.
Zamrażarka skrzyniowa, czyli otwierana od góry, bez półek, lepiej sprawdzi się w gospodarstwach domowych, w których przechowuje się spore ilości mrożonek, czyli np. w tych, w których jest więcej domowników. Dobrze sprawdzą się również wtedy, gdy chcemy postawić urządzenie w garażu lub piwnicy (sprawdź tylko, czy urządzenie jest przystosowane do pracy w chłodnym otoczeniu!), a także wtedy, gdy po prostu zależy nam na jak najtańszym rozwiązaniu.
Warto tutaj podkreślić, że jeśli chodzi o klasy energooszczędności, nie ma większego znaczenia, czy wybierzesz zamrażarkę szufladową, czy skrzyniową. Zarówno w jednym, jak i w drugim sektorze znajdziesz modele o klasach D, E i F.
Jaka zamrażarka energooszczędna sprawdzi się najlepiej? Taka o jak najwyższej klasie energooszczędności (w przypadku zamrażarek zwykle jest to klasa D), a przede wszystkim taka, która najlepiej odpowiada potrzebom twojego gospodarstwa domowego. Dobrze wypełniona zamrażarka to bowiem zamrażarka najbardziej energooszczędna.