Zdrowie zaczyna się w kuchni. To właśnie tu przygotowujesz pełnowartościowe posiłki, dzięki którym możesz jeszcze lepiej dbać o ciało i czuć się dobrze. Aby gotowanie było dla ciebie źródłem przyjemności, wprawiało w pozytywny nastrój oraz gwarantowało superefekty kulinarne, przyda ci się odpowiedni sprzęt – piekarnik do pieczenia na parze, płyta indukcyjna z trybem slow cook czy (nie)zwykła kuchenka z termoobiegiem. Na jakie jeszcze funkcje warto zwrócić uwagę w kuchennych urządzeniach? Sprawdź to i korzystaj z nich na zdrowie!
Gotowanie na parze – prosta droga do szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia
Dania typu fast food lub smażone w głębokim tłuszczu to nie tylko bomby kaloryczne, ale też posiłki uzależniające, po zjedzeniu których masz ochotę na więcej i jeszcze więcej. Szybko się nimi nasycasz, jednak po godzinie, dwóch znów dopada cię wilczy głód. Zazwyczaj są też ubogie w wartości odżywcze. O wiele zdrowsze, sprzyjające szczupłej sylwetce i dobremu samopoczuciu są potrawy przygotowywane na parze. Dzięki delikatnej obróbce cieplnej zachowują nie tylko naturalny smak, aromat i lepszą konsystencję, ale też więcej witamin. Gotować na parze możesz mnóstwo produktów spożywczych. Począwszy od surowych warzyw, mięs, ryb, przez ryż, kasze, po wyroby ziemniaczane (np. kluski), pierogi, springrollsy, jajka itp.
Masz kilka możliwości przyrządzania pysznych dań przy użyciu pary wodnej. Najprostszy sposób to ułożenie składników na metalowym lub bambusowym sitku i umieszczenie go w garnku lub głębokiej patelni (z wodą na dnie). Konieczne jest jeszcze oczywiście postawienie naczyń na źródle ciepła, np. płycie indukcyjnej Whirlpool WL S3160 BF lub kuchence gazowo-elektrycznej Amica 58GES2.33HZpTaDNA(Xv). Jedyny mały minus tej metody to niezbyt duża pojemność sit. Więcej żywności zmieścisz w parowarze elektrycznym – urządzeniu kilkupiętrowym, wyposażonym dodatkowo w termostat (a w bardziej zaawansowanych technicznie modelach – także w automatyczne programy do gotowania).
Piekarnik parowy – jakie może mieć przydatne funkcje?
Najwygodniejszą i oferującą najwięcej możliwości kulinarnych metodą jest użycie piekarnika z funkcją pary. Za pomocą tego urządzenia – w zależności od modelu – możesz gotować na parze, piec ze wspomaganiem parowym lub metodą próżniową sous-vide (czyli w specjalnych woreczkach zatrzymujących smaki, aromaty i wartości odżywcze żywności). Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze. Wodę, która później pod wpływem ciepła zaczyna parować i cyrkulować w komorze piekarnika, wlewasz do pojemnika umieszczonego obok panelu sterowania albo wprost do komory urządzenia. Gdzie dokładnie? Do wgłębienia w dnie albo specjalnego naczynia – zawsze zgodnie z instrukcją obsługi. Po włączeniu odpowiedniego programu nic nie musisz już robić. Zostaje ci tylko czekanie na pyszną potrawę.
Gorące, wilgotne powietrze krąży we wnętrzu piekarnika. Poddaje danie obróbce cieplnej – gotuje je bez zanurzenia w wodzie albo piecze/zapieka bez dodatkowego tłuszczu. Zatrzymuje w potrawie to, co w niej najbardziej wartościowe – składniki odżywcze, smak, aromat, teksturę. Gdy użyjesz funkcji parowej do pieczenia chleba czy ciast, wypieki urosną lepiej, zyskają chrupiącą skórkę. Także pieczone ze wspomaganiem pary mięsa czy zapiekanki będą soczyste w środku i pięknie zarumienione na wierzchu. Urządzenia tego typu mają dużą pojemność, np. piekarnik parowy Whirlpool OMSK58RU1SB dysponuje komorą o poj. aż 71 l – zmieścisz więc w niej dużego indyka lub upieczesz potrawy na kilku poziomach. Model został bowiem wyposażony w świetny tryb Cook3 – umożliwia pieczenie jednocześnie trzech różnych potraw na trzech poziomach bez mieszania się smaków i zapachów.
Co jeszcze – poza pieczeniem parowym – potrafią nowoczesne piekarniki stworzone z myślą o twoim zdrowiu i wygodzie? Dostępne w nich tryby pieczenia (m.in. termoobieg) oraz programy automatyczne (Chleb, Pizza czy Ciasto) mogą zachęcić cię do samodzielnej produkcji wypieków wytrawnych i słodkich (naturalnych, bez polepszaczy smaku, w 100% wykonanych w domu). Przydatne okazują się też funkcje wyrastania ciasta czy rozmrażania. Dzięki obsłudze dużego zakresu temperatury – np. od 50 do 250⁰C – piekarnik może się też sprawdzić w rolach jogurtownicy, suszarki do grzybów, warzyw i owoców, rożna lub grilla.
Oto, aby korzystanie z urządzenia było komfortowe i bezpieczne, a jego czyszczenie nie spędzało ci snu z powiek, dbają:
- szybkie nagrzewanie się – niektóre piekarniki potrzebują tylko kilku minut do osiągnięcia 180⁰C;
- prowadnice teleskopowe – są mocne, nie wyginają się. Poruszają się lekko i płynnie. Na uwagę zasługują zwłaszcza te z maksymalnym wysuwem, który docenisz, wstawiając do piekarnika lub wyjmując z niego ciężkie naczynie z potrawą;
- chłodny front – dzięki specjalnej izolacji i szkłu dotknięcie go od zewnętrznej strony nie grozi oparzeniem;
- delikatne zamykanie drzwiczek – nowoczesne zawiasy spowalniają front na ostatnim etapie zamykania, nie ma więc ryzyka, że drzwiczki uderzą o piekarnik;
- dwa oddzielne obiegi powietrza – to opcja dostępna w wybranych piekarnikach. Idealna do jednoczesnego pieczenia różnych dań, np. ryb i ciast. W zależności od urządzenia umożliwia ustawienie odmiennych albo tych samych trybów pracy. Nie dopuszcza do przenikania aromatów i smaków;
- autoczyszczenie – możesz zapomnieć o częstym pucowaniu piekarnika. Bezproblemowe utrzymanie go w czystości to zasługa emalii łatwej w pielęgnacji, szyby „odpychającej” brud lub samoczyszczących paneli katalitycznych (absorbują tłuszcz i inne zanieczyszczenia). Godne polecenia są też takie programy czyszczące, jak: parowy, który do odspojenia zabrudzeń wykorzystuje parę, oraz pyrolityczny (w bardzo wysokiej temperaturze spopiela okruszki, tłuste plamy itp.).
Wiele wymienionych powyżej funkcjonalności piekarników (nawet funkcje parowe) jest dostępnych również w kuchenkach elektryczno-gazowych. Doskonały przykład stanowi kuchenka gazowo-elektryczna Amica 58GES2.33HZpTaDNA(Xv), która może się pochwalić m.in. nagrzewem w 4 min do 150⁰C, równomierną dystrybucją ciepła, programem czyszczenia parowego, termoobiegiem, grillem, trybem rozmrażania potraw. Atutem urządzenia jest integracja z gazową płytą grzewczą. Należysz do grona osób, które uważają , że najsmaczniejsze i najzdrowsze są posiłki ugotowane na żywym ogniu? Doskonale! Jeśli przymierzasz się do zakupu kuchenki elektryczno-gazowej lub samej płyty gazowej, zwróć uwagę na jej ruszty – powinny być żeliwne, stabilne, przystosowane do stawiania i przesuwania zarówno małych, jak i dużych naczyń. Elektryczna zapalarka znacznie ułatwi ci włączanie palników, a zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu zminimalizuje ryzyko wybuchu lub zatrucia gazem.
Powolne gotowanie – czyli dlaczego nie warto się spieszyć
Technikę gotowania low and slow stosuje się od wieków. Jej sympatycy uważają, że powolne poddawanie żywności obróbce termicznej i wykorzystywanie do tego niezbyt wysokich temperatur to gwarancja pysznych i zdrowych potraw. Wolne podgrzewanie pozwala zatrzymać w żywności więcej wilgoci oraz składników odżywczych. Dzięki temu, że nie zmienia gwałtownie tekstury produktów, jedzenie smakuje delikatniej i naturalniej (w porównaniu np. z tym przygotowanym w kuchence mikrofalowej). Idealnymi narzędziami do powolnego gotowania są oczywiście wolnowary lub garnki z grubym dnem podgrzewane na małym ogniu.
.
Ale nie tylko, gotowanie na tzw. wolnym ogniu może się też odbywać bez obecności płomieni – na palniku elektrycznym. Potrafi to np. płyta indukcyjna Whirlpool WL S3160 BF, która – korzystając z technologii 6. Zmysł – zawiera kilka domyślnych ustawień: Utrzymanie ciepła, Wrzenie, Roztapianie i właśnie… Gotowanie na wolnym ogniu. Dodatkowo nie musisz się przy niej martwić, że duża patelnia czy długa brytfanna nie zmieści się na polu grzewczym. Funkcja FlexiCook pozwoli ci połączyć dwa pola w jedno.
Bez względu na to, jaką metodę gotowania wybierzesz na jutrzejszy obiad (parową, klasyczną czy Slow cooking), pamiętaj tylko o nierozgotowywaniu żywności. Uchronisz ją w ten sposób przed utratą formy, koloru i składników odżywczych. W przypilnowaniu czasu pomoże ci timer z sygnałem dźwiękowym.