Tablety w tradycyjnym rozumieniu są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Czy mogą zatem zastąpić tablet graficzny? I tak, i nie – w zależności od potrzeb. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, czy zwykły tablet jako tablet graficzny jest dobrym rozwiązaniem.
Tablet a tablet graficzny – podstawowe różnice
Tablety są wszechstronnymi urządzeniami przenośnymi z własnym system operacyjnym – łączą funkcje laptopa i smartfona. Rysowanie jest tylko jedną z wielu możliwości wykorzystania sprzętu. Tymczasem tablety graficzne są tworzone z myślą o konkretnym zastosowaniu artystyczno-technicznym. Tablety graficzne posiadają mnóstwo funkcji, przydatnych dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Główna różnica polega na tym, że tablet jest samodzielnym urządzeniem, a tablet graficzny (z nielicznymi wyjątkami) musimy podpinać do komputera – stanowi rozszerzenie istniejącego już sprzętu. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie, czy warto kupować zwykły tablet jako tablet graficzny?
iPad jako tablet graficzny
Największy sukces w branży artystycznej niewątpliwie osiągnęło Apple za pomocą iPad Pro. Wielu twórców używa tabletów z jabłkiem w codziennej pracy – na tych urządzeniach powstało niewątpliwie wiele zachwycających ilustracji.
Aczkolwiek iPad nie jest projektowany z myślą stricte o rysownikach, dlatego znalezienie potrzebnych danych może być utrudnione i wymaga większego researchu. Kluczowe informacje w pracy graficznej (poziomy nacisku, pokrycie przestrzeni kolorów, PPS) producent często podaje dopiero na dole strony, napisane drobnym fontem. W artykule Jaki tablet graficzny wybrać? pisaliśmy, na jakie kryteria zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu – przeczytaj, by dowiedzieć się więcej.
iPad jako tablet graficzny jest ciekawym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na najlepszym odwzorowaniu kolorów. Wyświetlacz Liquid Retina (w edycji Pro) gwarantuje maksymalne nasycenie barw. Aczkolwiek w tabletach graficznych nie bez powodu stosowany jest matowy ekran IPS – zwiększa on tarcie między rysikiem a wyświetlaczem, co przekłada się na większą kontrolę procesu oraz oddaje poczucie rysowania po kartce papieru. Na rynku istnieją nakładki na tablety iPad, które imitują ten efekt (np. folie Paper-like), jednak jest to dodatkowy koszt.
Główny problem, który wynika z użytkowania iPad jako tabletu graficznego to ograniczone możliwości urządzenia. Na tablecie włączymy tylko okrojoną wersję programów Adobe. W Adobe Photoshop skorzystamy z warstw oraz podstawowych narzędzi, ale bardziej zaawansowane funkcje są niedostępne. Tworzenie animacji, modelowanie 3D, projektowanie postaci itp. jest na iPad bardzo utrudnione albo wręcz niemożliwe.
Jeśli jednak zamierzamy tylko rysować – tutaj iPad wchodzi cały na biało. Własna aplikacja Apple – Procreate – jest uznawana za jedną z najlepszych do tworzenia ilustracji. Jej koszt to mniej niż 50 zł – i uwaga, mowa tutaj o jednorazowym zakupie, a nie subskrypcji! Procreate oferuje duży wybór pędzli (+ możliwość importu), pracę na maskach, filtry itd. Wykorzystując iPad jako tablet graficzny szybko przyzwyczaimy się do sterowania gestami – ta typowa funkcjonalność od Apple mocno przydaje się w tworzeniu ilustracji.
Do rysowania będziemy potrzebowali oczywiście rysika. Apple Pencil jest wrażliwy na siłę nacisku i kąt nachylenia, a opóźnienie jest niedostrzegalne. Pióro pierwszej generacji ładujemy podpinając je bezpośrednio do iPad lub za pomocą kabla. Tymczasem najnowszy rysik ładuje się poprzez magnetyczne połączenie. Warto zwrócić uwagę, że koszt Apple Pencil to dodatkowe kilkaset złotych. Niemała inwestycja, ale jeśli chcemy wykorzystywać iPad jako tablet graficzny – konieczna.
Inne modele tabletów – Samsung, Microsoft
Choć iPad cieszy się największą popularnością wśród rysowników, to istnieją także inne urządzenia z możliwym zastosowaniem artystycznym. Bezpośrednim konkurentem Apple jest w tym przypadku Samsung z flagową serią Galaxy Tab. Samsung Galaxy Tab S7+ koreański producent wyposażył w ekran Super AMOLED oraz baterię o imponującej pojemności 10090 mAh. Tablet śmiga na systemie Android i ośmiordzeniowym procesorze Qualcomm Snapdragon 865 Plus. Najważniejsza informacja – rysik z 4096 poziomami nacisku dołączany jest do zestawu. Posiadacze Samsung Galaxy Tab S7+ swoje umiejętności mogą testować w aplikacji PENUP – narzędziu do rysowania i sieci społecznościowej w jednym. A najbardziej wymagający powinni sprawdzić najnowszą odsłonę serii – Samsung Galaxy Tab S8 Ultra.
Innym wartym uwagi modelem jest Microsoft Surface Pro 7. Niewątpliwie jest to sprzęt dla wymagających – nie tylko wykorzystujemy tablet jako tablet graficzny, ale dodatkowo urządzenie może pełnić funkcję laptopa. Sprzęt Microsoft działa na systemie Windows 10, więc nie ma tutaj absolutnie żadnego problemu z programami z pakietu Adobe czy Affinity. Producent gwarantuje, że czas pracy baterii wynosi 10h przy typowym obciążeniu, co w zupełności wystarczy na dłuższą podróż. Tak samo jak w przypadku Samsung, pióro Surface marki Microsoft ma 4096 poziomy nacisku. Wbudowana regulowana podpórka stanowi duże ułatwienie w rysowaniu. Oddzielnie sprzedawany dodatek Surface Dial zastępuje programowalne przyciski w tablecie graficznym – dzięki fizycznemu pokrętłu mamy łatwy dostęp do skrótów i narzędzi rysowania.
Zwykły tablet jako tablet graficzny – zalety
Mobilność. Tablet z definicji jest urządzeniem przenośnym, więc bezproblemowo możemy go wszędzie ze sobą zabrać w małej torbie. Przydaje się to zwłaszcza w trakcie wyjazdu, gdy czeka nas np. wielogodzinowa podróż pociągiem bez dostępu do prądu.
Bezprzewodowa praca. Wykorzystując zwykły tablet jako tablet graficzny nie musimy podpinać żadnych kabli do urządzenia.
Waga. Zwykłe tablety są zazwyczaj lżejsze od tabletów graficznych z wyświetlaczem.
Wygoda. Brak wymogu podłączania tabletu do komputera sprawia, że nie jesteśmy skazani na biurko. Rysować możemy dosłownie wszędzie – nawet w łóżku pod kocem.
Konfiguracja. Początek pracy z tabletem graficznym wymaga instalacji sterowników, by skonfigurować pióro. W przypadku tabletu możemy zacząć pracę od razu.
Wielofunkcyjność. Zakup tabletu to tak naprawdę zakup dodatkowego komputera, który poza rysowaniem można wykorzystać na wiele innych sposobów: czytanie, oglądanie filmów, przeglądanie internetu itp.
Zwykły tablet jako tablet graficzny – wady
Brak przycisków. Tablety nie mają fizycznych programowalnych przycisków, które bardzo ułatwiają rysowanie.
Research. Kupując tablet musimy samodzielnie znaleźć informacje o graficznych aspektach urządzenia, ponieważ producenci zazwyczaj nie umieszczają tego w najważniejszych danych.
Cena. Chcąc nabyć zwykły tablet jako tablet graficzny szybko przekonamy się, że są one drogie. Galaxy Tab S7+ lub iPad Pro to wydatek rzędu ok. pięciu tysięcy złotych. Kupowanie takiego urządzenia wyłącznie z zamiarem używania go jako tablet graficzny średnio się kalkuje. Tym bardziej, że za bezekranowy tablet graficzny zapłacimy kilkaset złotych, a ceny multimedialnych zaczynają się już od tysiąca.
Wymiary urządzenia. Rozmiary wyświetlaczy w tabletach są bardzo podobne i zazwyczaj nie przekraczają pewnych granic. Tymczasem tablety graficzne oferują bogaty wybór różnych modeli – m.in. o przekątnej 12, 16, a nawet 24 cale!
Typ ekranu. Ekran w tabletach jest gładki i błyszczący, co wpływa na mniejszą przyczepność rysika oraz powoduje odblaski.
Wbudowany system. Kupując tablet ograniczamy się do konkretnego systemu operacyjnego.
Oprogramowanie. W przypadku tabletów Samsung czy Apple nie będziemy mogli korzystać z desktopowych wersji programów (tylko z okrojonych wersji).
Rysik. Kupując tablet graficzny zawsze otrzymujemy rysik w zestawie. Inaczej jest w przypadku zwykłych tabletów – zazwyczaj musimy piórko kupować oddzielnie, co przekłada się na dodatkowy koszt.
Ograniczenia. Zwykły tablet jako tablet graficzny może być wykorzystywany do rysowania i szkicowania, jednak nie sprawdzi się tak dobrze w innych dziedzinach artystycznych jak modelowanie 3D czy rzeźba cyfrowa.
Zwykły tablet jako tablet graficzny – dla kogo?
Osobom, które chcą profesjonalnego i wszechstronnego urządzenia graficznego, polecamy zakup tabletu graficznego – w cenie iPad można mieć półmetrowy tablet marki Wacom czy Huion. Urządzenia te są skonstruowane z myślą o artystach: posiadają mnóstwo przycisków programowalnych, ultraczułe pióra i dużą rozdzielczość.
Początkującym artystom także proponujemy tablety graficzne – dobre urządzenie bezekranowe można kupić za niecałe 300 zł. Niedużym kosztem przetestujemy swoją zajawkę i nauczymy się koordynacji ręka-oko.
Komu natomiast przyda się tablet? Dobrze sprawdzi u trzech grup:
· Zawodowi artyści, którzy potrzebują dodatkowego i / lub przenośnego urządzenia do pracy graficznej.
· Osoby, które zamierzają kupić tablet do wielu celów i przy okazji spróbować rysowania.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, czy warto kupić zwykły tablet jako tablet graficzny!