AKC - Hama - Odkryj swobodę pracy - 1024 - 396x116
GIK - premiery gier 2024 - belka

Myszki do komputera (0)

Myszki

Myszki do komputera to coś, bez czego nie można się obejść – trudno sobie wyobrazić sterowanie komputerem stacjonarnym w inny sposób. Przydają się też posiadaczom laptopów, z uwagi na brak precyzji touchpadów. Warto postawić na wysokiej jakości model, aby czas spędzony przed ekranem upłynął maksymalnie komfortowo.

Myszki do komputera – sposoby połączenia

Myszki komputerowe mogą łączyć się z urządzeniami na dwa podstawowe sposoby: przewodowo oraz bezprzewodowo.

Klasyczne myszki przewodowe są przede wszystkim łatwe w podłączeniu (z reguły wystarczy wpiąć do urządzenia kabel USB) i nigdy się nie rozładowują, jako że czerpią energię prosto z komputera. Łączność przewodowa pozwala unikać opóźnień w komunikacji pomiędzy myszką a komputerem, dlatego wśród graczy dominują właśnie przewodowe myszki do komputera.

Wygodne myszki bezprzewodowe pozwalają raz na zawsze pożegnać się z plączącymi się i zaczepiającymi o krawędź biurka kablami. Umożliwiają sterowanie komputerem lub laptopem nawet z odległości kilku metrów.

Wystarczy raz na jakiś czas wymienić baterie lub podłączyć urządzenie do ładowania, a myszki komputerowe będą gotowe do dalszej pracy. Myszki do komputera wykorzystujące łączność bezprzewodową można podzielić na myszki Bluetooth oraz takie wykorzystujące inne metody komunikacji z komputerem (np. wtyczki USB).

Sensory w myszkach do komputera

Legendarne „kulki” z myszek w szkolnych salach informatycznych dawno już wyszły z użytku. Zastąpiły je nowocześniejsze, bardziej precyzyjne rozwiązania. Obecnie myszki do komputera wykorzystują najczęściej sensory optyczne lub laserowe, stąd też często można spotkać się z podziałem „gryzoni” na myszki optyczne i laserowe.

Oba sensory działają na podobnej zasadzie. Wykorzystują wiązkę światła, która odbija się od podłoża i pozwala urządzeniu przenieść ruch myszki na ruch kursora na ekranie. W przypadku myszek optycznych powierzchnię oświetlają diody LED, zaś myszki laserowe wykorzystują tytułowy laser.

Wiązka lasera jest bardziej skupiona niż diody LED, co zapewnia większą precyzję działania. Wykrywane są nawet najdrobniejsze ruchy użytkownika. Do prawidłowego działania, mysz komputerowa z sensorem optycznym wymaga jednak gładkiej powierzchni, podczas gdy sensor optyczny dobrze radzi sobie także z trudniejszymi warunkami.

Gamingowe myszki do komputera

Dobre myszki gamingowe przede wszystkim zapewniają wysoki poziom precyzji, zależny m.in. od jakości sensora. Jest to szczególnie istotne dla fanów tzw. strzelanek, w przypadku których już kilka pikseli potrafi zadecydować o tym, czy trafimy w przeciwnika, czy strzał zupełnie go ominie.

Na czułość myszki wpływa rozdzielczość, wyrażana w DPI. Jednak wbrew pozorom wysokie DPI nie zawsze będzie odpowiednim rozwiązaniem. Wielu profesjonalnych graczy ustawia celowo niską rozdzielczość myszki, aby zapewnić sobie pełną kontrolę nad zachowaniem kursora. Zbyt duża czułość paradoksalnie utrudnia precyzyjne celowanie.

Mysz komputerowa dla graczy bywa wyposażona w dodatkowe przyciski (poza podstawowymi, czyli lewym, prawym i rolką). Często spotykana funkcja przypisywania dowolnego klawisza lub sekwencji klawiszy do przycisku, a także ustawiania makr, pozwala znacznie rozszerzyć możliwości myszki.

Myszki do komputera a praca biurowa

Praca biurowa nie wymaga od myszek tak dużej precyzji, jak granie, za to wymusza kładzenie bardzo dużego nacisku na ergonomię. Komfortowa w długotrwałej obsłudze myszka do komputera jest wręcz niezbędna zwłaszcza dla tych, którzy borykają się z bólami nadgarstka.

Myszki do komputera stworzone z myślą o pracy biurowej występują w różnych rozmiarach i kształtach. Szczególnie wartą uwagi kategorią tego typu „gryzoni” są myszki pionowe (nazywane również myszkami wertykalnymi lub ergonomicznymi). Pozwalają one utrzymywać dłoń w pozycji obróconej, w przeciwieństwie do tradycyjnych myszek, na których dłoń jest kładziona płasko.

Taka pozycja jest bardziej naturalna dla nadgarstka i na dłuższą metę mniej go męczy. Poza ergonomią biurowa myszka do komputera (zarówno pionowa, jak i inna) charakteryzuje się z reguły także cichym działaniem i dużą wytrzymałością.
 
Więcej