AirPods marki Apple, które przez wielu uważane są za najlepsze słuchawki do słuchania muzyki i prowadzenia rozmów, występują w kilku różnych wariantach. Ponieważ stanowią element zamkniętego ekosystemu z logo nadgryzionego jabłka, zaprojektowano je przede wszystkim do współpracy z urządzeniami Apple. Wiele osób nie jest jednak pewnych, czy AirPods działają z Androidem. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście.
Skąd się wziął fenomen AirPods?
Pierwszy model słuchawek AirPods pojawił się na rynku w 2017 roku przy okazji premiery iPhone’a 7. W ciągu dwóch następnych lat stały się one najpopularniejszym dodatkiem do urządzeń firmy z Cupertino. Ich popularność nie powinna dziwić, w końcu już rok po ich premierze Apple zaprezentowało światu iPhone’a oznaczonego numerem 8, który stał się pierwszym telefonem Apple bez gniazda słuchawkowego. Firmowe TWSy nie miały więc wyjścia – były skazane na sukces.
Podstawowy model słuchawek AirPods doczekał się już 3. generacji, która na rynku pojawiła się w 2021 roku. W 2019 roku świat ujrzał AirPods Pro – bardziej rozbudowana wersja zwykłych AirPodsów o dokanałowej a nie dousznej konstrukcji, wyposażona w funkcję ANC. Z kolei druga rewizja modelu Pro została wypuszczona w 2022 roku. Na rynku od 2020 roku są też AirPods Max, czyli duże, bezprzewodowe słuchawki nauszne.
Czy AirPods Pro działają z Androidem?
Ponieważ słuchawki AirPods są chwalone przez wielu użytkowników urządzeń marki Apple, również miłośnicy smartfonów działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android chcieliby po nie sięgnąć. W internecie często pojawiają się pytania, czy AirPods działają z Androidem. Odpowiedź na nie jest zupełnie jednoznaczna i warto przyjrzeć się zagadnieniu nieco bliżej.
Jeśli i ty zastanawiasz się, czy AirPods Pro działają z Androidem to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Ponieważ wszystkie modele słuchawek Apple do komunikacji wykorzystują interfejs Bluetooth, to wszystkie AirPods można sparować z dowolnymi urządzeniami, w tym ze smartfonami działającymi pod kontrolą systemu Android. Nic nie stoi również na przeszkodzie, żeby słuchać w nich muzyki z laptopów z systemem Windows.
Warto jednak pamiętać, że AirPods to słuchawki, w których zaimplementowano wiele dodatkowych funkcji. Obsługa części z nich wymaga użycia smartfona z systemem iOS. Niestety, ale nie istnieje alternatywna wersja aplikacji sterującej działaniem AirPodsów, przeznaczona do instalacji w systemie Android. Stąd też w przypadku używania słuchawek z logo nadgryzionego jabłka na urządzeniach z Androidem, część funkcji będzie niedostępna. Bez dostępu do smartfona z systemem iOS nie będziemy mogli na przykład konfigurować dotykowych gestów, przy pomocy których sterujemy odtwarzaniem muzyki na smartfonie. Nie będziemy mieli też dostępu do korekcji dźwięku, ani do obsługi funkcji Spatial Audio, która odpowiada za odtwarzanie dźwięku przestrzennego. Urządzenia pracujące na Androidzie nie wspierają też kodeka AAC – ulubionego kodeka marki Apple.
AirPods i Android – czy warto?
Jak widać z powyższych akapitów odpowiedź na pytanie czy AirPods Pro działają z Androidem nie jest zupełnie jednoznaczna. Czy zatem warto zainwestować w AirPodsy używając smartfona z zielonym robocikiem? To na pewno bardzo dobrej klasy słuchawki, które oferują dźwięk świetnej jakości. Brak dostępu do niektórych funkcji, z którym muszą się liczyć użytkownicy Androida nie sprawia, że AirPodsy stają się bezużyteczne, jednak ich funkcjonalność zostaje ograniczona. Są tu za i przeciw, które należy szczegółowo rozważyć we własnym zakresie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o słuchawkach AirPods, przeczytaj inne nasze artykuły: