Montaż okapu podszafkowego wymagany jest wszędzie tam, gdzie z racji ograniczonych możliwości przestrzennych inny model pochłaniacza po prostu by się nie zmieścił. Okapy podszafkowe mają wersję z zamkniętym i otwartym obiegiem, co oznacza, że część z nich podłącza się do ujścia wentylacyjnego.
Jak zamontować okap podszafkowy? Podstawy
Okap podszafkowy montuje się na spodzie szafki, która znajduje się bezpośrednio nad płytą grzewczą. Sprzęt instaluje się bardzo łatwo i nie wymaga szczególnego przygotowania. Bez problemu można wykonać to samemu, bez pomocy specjalisty. Potrzebne będą jedynie śrubokręt, wiertarka, ołówek, wiertła do drewna, wkręty oraz filtr dopasowany do okapu. Zanim jednak przejdziesz do montażu okapu, upewnij się, z jakim typem urządzenia masz do czynienia. Okap podszafkowy występuje bowiem w dwóch wersjach:
- Pierwszy typ to model z obiegiem zamkniętym – nie ma on wyjścia do instalacji wentylacyjnej. Działa więc bardziej jako pochłaniacz. Oczyszcza powietrze, oddaje je do ponownego wykorzystania, natomiast wszystkie opary zatrzymuje we wnętrzu filtra, co oznacza, że filtr trzeba regularnie wymieniać. Na szczęście te dobrej jakości wykonane są z aluminium, można ich używać przez dłuższy czas pod warunkiem regularnego czyszczenia.
- Drugi typ to okap w obiegu otwartym, czyli podłączony do instalacji wentylacyjnej za pomocą specjalnej rury (ją także trzeba kupić przed montażem). Taki okap wyprowadza powietrze przez szyb wentylacyjny poza kuchnię.
Na rynku dostępne są okapy pracujące w obu obiegach (np. SeeNERGY Incasso Vetro 52, SeeNERGY Telescopica Touch 60). Oprócz wyboru technologii należy zwrócić uwagę na dobranie okapu do szerokości szafki, w której ma być on zamontowany. Dobrze, aby wystawał nieco poza płytę, aby mógł skutecznie pochłaniać powstające opary. Alternatywnym rozwiązaniem jest teleskopowy okap podszafkowy (np. Samsung NK24M1030IB, Amica OTP6253BG, Siemens LI67RA560), który można wygodnie schować i wysuwać, gdy jest potrzebny. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie gwarantuje, że okap obejmie odpowiednio dużą przestrzeń, aby efektywnie zbierać powstające opary. Jest to jedno z częściej wybieranych obecnie rozwiązań. Stosuje się je przede wszystkim w kuchniach o ograniczonym metrażu, w których nie ma miejsca na okap kominowy.
Montaż okapu podszafkowego w obiegu zamkniętym
Montaż okapu podszafkowego w obiegu zamkniętym jest stosunkowo prosty, a urządzenie działa efektywnie, wydajnie i cicho. Podczas instalacji należy stosować się do instrukcji producenta. Tylko postępowanie zgodnie z nią gwarantuje, że urządzenie będzie skutecznie pochłaniać opary.
Na początku należy zdjąć filtry tłuszczowe okapu, wyciągnąć blokadę, która tworzy obieg zamknięty, i zamontować filtr w zaznaczonym przez producenta miejscu. Następnie zakleja otwór, który pozwala na odprowadzenie powietrza do instalacji wentylacyjnej. Producent najczęściej dołącza specjalną naklejkę do całego zestawu. Po takim przygotowaniu urządzenie można przyłożyć do spodu szafki i zaznaczyć ołówkiem miejsca, w których należy wywiercić otwory. Następnie okap przykręca się do szafki, nakłada filtry tłuszczowe i uruchamia urządzenie.
Jak zamontować pochłaniacz podszafkowy w obiegu otwartym?
Instrukcja montażu okapu podszafkowego w obiegu otwartym różni się nieco od montażu pochłaniacza podszafkowego. Chodzi przede wszystkim o połączenie okapu z instalacją wentylacyjną za pomocą specjalnej rury. Jej średnica powinna być dostosowana zarówno do otworu w okapie, jak i do wielkości wylotu klatki wentylacyjnej. Urządzenie oczywiście trzeba dopasować do szafki, zaznaczyć miejsce otworów, wywiercić je i następnie przykręcić okap do szafki. Następnie należy poprowadzić rurę najprostszą i najkrótszą drogą między okapem a kratką wentylacyjną. Podczas układania rury trzeba unikać zakrętów, kąt montażu powinien wynosić 45 stopni lub mieć formę łuku. Tutaj znaczenie ma więc również samo planowanie ułożenia poszczególnych elementów kuchni. Kratka wentylacyjna nie powinna bowiem znajdować się idealnie nad płytą, tylko lekko z boku, aby przygotowanie łuku było proste i naturalne. Na koniec należy połączyć rurę do okapu i wylotu szybu wentylacyjnego.