To, jaką maszynę do szycia kupić, jest uzależnione od naszych umiejętności i potrzeb. Nie każdy miłośnik krawiectwa potrzebuje najbardziej zaawansowanego technologicznie urządzenia. Przygodę z szyciem można zacząć już od prostych rozwiązań, które oferuje podstawowa maszyna do szycia. Jak wybrać taką, którą posłuży nam latami? Przeczytaj poradnik, aby się dowiedzieć!
Czy warto kupić maszynę do szycia?
Kiedyś maszyna do szycia była ważnym wyposażeniem każdego domu, a jej obsługa – obowiązkową umiejętnością każdej gospodyni. Urządzenie było napędzane siłą nacisku na pedał, a odgłos szycia rozlegał się po całym mieszkaniu. Jaka maszyna do szycia była wówczas najpopularniejszym wyborem? Królowały urządzenia marek Łucznik i Singer, wbudowane w stół lub szafkę.
Gwałtowny rozrost konsumpcyjnego stylu życia sprawił, że domowe maszyny do szycia odeszły w zapomnienie. Ale tylko na chwilę! W ostatniej dekadzie domowe szycie przeżywa swój renesans. Wpływają na to trendy ekologiczne, idee zero waste i fair trade oraz rosnąca świadomość szkodliwości fast fashion. Coraz więcej osób docenia produkty ręcznej produkcji, a nie wytwory szybkiej mody – szyte na masową skalę z niejakościowych materiałów.
Jest wiele powodów, by kupić maszynę do szycia. Wybrać najważniejsze dla siebie każdy powinien jednak sam. Przede wszystkim dajemy drugie życie ubraniom w szafie – schudnięcie czy przytycie nie stanowi już problemu. Szybkich poprawek krawieckich możemy dokonać sami w domu, więc wizyta w zakładzie krawieckim nie jest potrzebna. Firanki, ręczniki, obrusy, poduszki, woreczki na zakupy – to tylko część rzeczy, które można poprawić lub uszyć za pomocą maszyny. Ograniczeniami w tym przypadku są tylko nasza fantazja i możliwości maszyny.
Wybrać maszynę do szycia możemy również w celu autoekspresji. Osoby, które nie chcą nosić tego, co na dany sezon zaserwuje im fast fashion, mogą tworzyć własne projekty. Szycie ubrań w domu jest dość skomplikowane i wymaga sporego zasobu wiedzy, ale efekt jest tego warty! Materiał można uzyskać z drugiej ręki lub wykorzystać własne ubrania.
Rosnące zainteresowanie szyciem w domu wpływa na większą dywersyfikację produktów. Na rynku dostępne są zarówno podstawowe modele mini, jak i zaawansowane krawieckie kombajny. To, jaką maszynę do szycia kupić, w dużej mierze zależy od naszego stopnia zaawansowania i tego, co chcemy szyć. W artykule przedstawiamy podstawowe pojęcia, które pozwolą wybrać maszynę do szycia.
Dobra maszyna do szycia – jak wybrać typ urządzenia?
Kiedy zastanawiamy się, jaką maszynę do szycia kupić, musimy poznać rodzaje urządzeń. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się nie tylko liczbą funkcji, ale również poziomem automatyzacji.
Najprostszym rozwiązaniem jest ręczna maszyna do szycia, wyglądem przypominająca zszywacz. Jej niewielkie rozmiary pozwalają na łatwe manipulowanie materiałem. Za jej pomocą szybko zszyjemy kawałki materiałów oraz naprawimy pękniętą spódnicę. Funkcjonalność ręcznej maszyny jest jednak bardzo ograniczona. Nie jest to rozwiązanie dla osób zainteresowanych krawiectwem na poważnie ani odpowiednia maszyna do szycia dla początkujących.
W poradniku skupimy się zatem na dwóch głównych rodzajach urządzeń, różniących się poziomem automatyzacji. Są to mechaniczna i elektroniczna maszyna do szycia. Jak wybrać odpowiednią dla siebie i jaki jest mechanizm działania obu – na te pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.
Mechaniczna, czyli jaka maszyna do szycia?
Mechaniczne maszyny do szycia to urządzenia mające dużo wspólnego z modelami starego typu. Steruje się nimi manualnie: szerokość, gęstość i rodzaj ściegu ustalamy za pomocą pokręteł i suwaków. Pracę rozpoczynamy poprzez naciśnięcie rozrusznika, który służy również do regulacji prędkości szycia. Dawniej maszynę napędzała siła nacisku na pedał, dzisiaj modele mechaniczne wyposażone są w elektroniczny silnik.
Nie możemy liczyć na podpowiedzi od mechanicznej maszyny do szycia. Jak wybrać odpowiedni ścieg i jego grubość? Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć sami. Nie dla każdego jednak brak automatycznego programowania jest wadą. Takie maszyny często wybierają osoby przyzwyczajone do obsługi klasycznych urządzeń.
Głównymi zaletami mechanicznej maszyny do szycia są jej niska cena i prostota. Zazwyczaj koszt takiego urządzenia wynosi do 1000 zł. Jest to odpowiednia maszyna do szycia dla początkujących, którzy nie potrzebują zbyt wielu funkcji. Choć sterowanie manualne może na początku stanowić wyzwanie, jest to dobry sposób, by poznać podstawowe ustawienia maszyny. Wyboru odpowiednich rozwiązań uczymy się metodą prób i błędów.
Elektroniczna i komputerowa maszyna do szycia – jak wybrać?
Jaka maszyna do szycia automatycznie ustawi właściwy program? Elektroniczna lub komputerowa. Jest to bardzo zróżnicowana grupa: są tutaj zarówno modele o niewielkiej ilości elektroniki, jak i bardzo zaawansowane urządzenia z dużym wyświetlaczem. Zdecydowanej większości modeli można używać bez pedału – do ustawiania prędkości służy dodatkowy suwak.
Maszyna elektroniczna to urządzenie, w którym samodzielnie wybiera się jedynie ścieg, natomiast wszystkie inne parametry, takie jak gęstość i szerokość, są ustawiane fabrycznie. Oczywiście nadal możemy część z tych ustawień zmodyfikować. Nie będziemy natomiast w stanie popełnić błędu i wprowadzić nieprawidłowych wartości, ponieważ maszyna ich po prostu nie przyjmie. To bardzo przydatne rozwiązanie, które chroni przed podstawowymi błędami, które przecież zdarzają się każdemu. Dlatego jeśli wahasz się, jaką maszynę do szycia dla początkujących wybrać, pamiętaj, że warto wybierać również wśród prostszych modeli elektronicznych.
Komputerowa maszyna do szycia
Maszyny komputerowe to podtyp elektronicznych maszyn do szycia. Od omówionych wyżej różnią się przede wszystkim tym, że dają możliwość zapisywania własnych ustawień. Pozwalają zachowywać w pamięci komputera własne parametry ściegu oraz inne zmiany wprowadzone w ustawieniach fabrycznych. W ten sposób maszyna komputerowa umożliwia tworzenie własnych kombinacji ściegowych, a nawet wyszywanie liter!
Modele komputerowe nie są dobrym wyborem dla początkujących – będzie to dla nich zbyt skomplikowana w obsłudze maszyna do szycia. Jak wybrać zatem odpowiednie urządzenie? Tego typu sprzęt to propozycja przede wszystkim dla profesjonalistów oraz zaawansowanych w krawiectwie amatorów. Cena bardziej zaawansowanych modeli może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny?
Chwytacz to jeden z najważniejszych elementów, który ma każda maszyna do szycia. Jak wybrać model z solidnym chwytaczem? Najpierw należy zrozumieć, za co ten mechanizm odpowiada. Chwytacz wiąże dolną i górkę nitkę, tworząc trwały szew. W zależności od sposobu wiązania wyróżniamy dwa rodzaje chwytaczy: wahadłowy i rotacyjny (obrotowy). W maszynach elektronicznych/komputerowych zazwyczaj znajdziemy chwytacz rotacyjny, w mechanicznych ta różnorodność jest większa.
Chwytacz wahadłowy funkcjonuje w krawiectwie od lat. Jest wykonany w całości z metalowych elementów, co wpływa na większą trwałość. Wymiana szpulki z chwytaczem wahadłowym jest jednak skomplikowana i wymaga wybrania wielu elementów. Dodatkową wadą mechanizmu jest głośna praca maszyny – to właśnie urządzenia z chwytaczem wahadłowym wydają charakterystyczny terkot.
Chwytacz rotacyjny (obrotowy) jest nowszym rozwiązaniem. Jego zaletami są cichsza praca maszyny oraz łatwość obsługi. Wymiana szpulki jest bezproblemowa i możemy widzieć na bieżąco, ile nici jeszcze na niej zostało. Wadą tego rozwiązania jest obecność elementów z tworzywa sztucznego (kosz chwytacza), ale przy poprawnej obsłudze nic złego nie powinno się z nimi stać.
Wiemy już, jaka maszyna do szycia zapewni cichą pracę – model z chwytaczem rotacyjnym. Rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez producentów i chętnie wybierane przez profesjonalistów. A jaka maszyna do szycia dla początkujących sprawdzi się najlepiej? Tutaj również wygrywają modele z chwytaczem rotacyjnym – wymiana szpulki jest o wiele prostsza.
Ściegi na maszynie do szycia – jak wybrać?
Zastanawiając się, jaką maszynę do szycia kupić, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dostępne ściegi. Ich liczba może się wahać od 10 aż do 1000. Oczywiście najmniej ściegów mają maszyny mechaniczne, najwięcej – zaawansowane modele komputerowe.
Spośród najważniejszych ściegów należy wyróżnić:
• ścieg zygzakowy – obrębianie i zszywanie;
• ścieg kryty – do obrębiania i skracania materiału (spodni lub sukienek, spódnic); jego ogromną zaletą są prawie niewidoczne szwy;
• ścieg overlockowy – wykorzystywany przy zszywaniu i obrębianiu tkanin; nawiązuje do efektu uzyskiwanego na oryginalnym overlocku, ale nigdy nie jest aż tak dokładny;
• potrójny ścieg prosty – świetne rozwiązanie, aby poprawić szwy i je wzmocnić;
• ścieg elastyczny – wykorzystywany do obróbki delikatnych materiałów;
• ścieg satynowy – dekoracyjny, wyjątkowo gęsty;
• ścieg cerujący – wymaga specjalnej stopki.
Warto dodatkowo wspomnieć o szyciu wstecznym, bardzo ułatwiającym pracę z maszyną do szycia. Jak wybrać odpowiednią sytuację do jego zastosowania? Wykorzystuje się go przede wszystkim podczas rozpoczynania i zamykania ściegów. Automatyczne ryglówki uruchamiane za pomocą przycisku są dostępne w maszynach elektronicznych i komputerowych. W mechanicznej maszynie znajdziemy natomiast służącą do tego celu specjalną dźwignię.
Funkcje maszyny do szycia – jak wybrać najważniejsze?
Jaką maszynę do szycia kupić i nie przepłacić? Nietrudno się pogubić w wielości rozwiązań, funkcji i ułatwień dostępnych w najnowszych modelach. Część z nich z pewnością jest warta uwzględnienia, a część to dodatki, bez których spokojnie można sobie poradzić. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę!
Dobra maszyna do szycia jest wyposażona przede wszystkim w regulację docisku stopki. Ułatwia to zszywanie kilku warstw materiału oraz pracę z delikatnymi dzianinami. Można wybierać spośród mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań: regulacji skokowej, płynnej, trzystopniowej i sześciostopniowej.
Kwestią wartą rozważenia podczas zastanawiania się, jaką maszynę do szycia kupić, jest także regulacja prędkości szycia. W maszynach mechanicznych służy do tego nożny rozrusznik, a w urządzeniach elektronicznych jest to bardziej zautomatyzowane.
Dodatkowe rozwiązania, które się przydadzą osobom zainteresowanym krawiectwem, to:
• automatyczne obcinanie nici – dzięki tej opcji można obciąć nici za pomocą rozrusznika; funkcję tę mają maszyny elektroniczne;
• regulacja prędkości szycia – pozwala ustawić żądaną prędkość szycia i ją utrzymać;
• zmiana położenia igły – może być ograniczona do ruchu w lewo lub bardziej rozbudowana;
• transport górny – poprawia płynne podawanie tkaniny; zaawansowane rozwiązanie, przydatne do pikowania tkanin i łączenia ze sobą trudnych materiałów;
• przyszywanie guzików – z pozoru mało istotna funkcja, ale znacznie ułatwiająca i przyspieszająca pracę;
• obrzucanie dziurki – cenne i przydatne rozwiązanie; warto zwrócić uwagę na modele z kilkunastoma wzorami albo możliwością samodzielnego ustawienia szerokości dziurki;
• cerowanie – funkcja, która działa po założeniu specjalnej stopki, dostępna przede wszystkim w maszynach komputerowych.
Różnice: maszyna do szycia a overlock
Osoby zastanawiające się, jaką maszynę do szycia kupić, z pewnością zetknęły się z pojęciem overlock (owerlok). Jest to specjalistyczne urządzenie służące do wykańczania elementów odzieży. W odróżnieniu od maszyny do szycia na overlocku zazwyczaj szyjemy trzema lub czterema nićmi. Ścieg jest mocny, a jednocześnie rozciągliwy, więc idealnie sprawdza się do wykańczania dzianin. Urządzenie obszywa brzegi tkanin nie tylko w trwały, ale również estetyczny sposób.
Overlock jest powszechnie używany w przemyśle odzieżowym, ponieważ znacznie przyśpiesza szycie. Urządzenie pracuje na obrotach wyższych niż maszyna do szycia, jednocześnie obcinając nadmiar materiału. Overlock nie cofa dzianiny, więc mamy większą kontrolę nad procesem szycia. Główną różnicą między overlockiem a maszyną jest transport dyferencyjny, zwany też mechanizmem różnicowym. Reguluje on szybkość podawania materiału, co jest podstawą przy pracy z elastycznymi i marszczącymi się dzianinami.
Należy zaznaczyć, że używanie overlocka wymaga wyższego poziomu krawieckiego wtajemniczenia. Nie jest to odpowiednie urządzenie dla początkujących. Wielu osobom wystarczy wspomniany wcześniej ścieg owerlokowy, który oferuje każda solidna maszyna do szycia. Jak wybrać sytuację, w której go zastosować? Można go użyć do szybkich naprawek ubrań i drobnych wykończeń.
Jaka maszyna do szycia dla początkujących?
Jaka maszyna do szycia będzie najlepsza dla osób rozpoczynających przygodę z krawiectwem? Przede wszystkim taka, której używanie nie będzie zbyt skomplikowane. Zakup bardzo rozbudowanej maszyny może się okazać złym wyborem, ponieważ wielość rozwiązań przytłoczy adepta krawiectwa. Na początek warto postawić na urządzenie mające podstawowe funkcje, które będą przydatne w stopniowym poszerzaniu umiejętności krawieckich.
Wybierając między maszyną mechaniczną a elektroniczną, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim budżet i wymagane funkcjonalności. Oba typy urządzeń mogą być dobrym wyborem na maszynę do szycia dla początkujących. Jeśli chodzi o chwytacz, to amatorom krawiectwa łatwiej będzie korzystać z chwytacza rotacyjnego, ale do wymiany szpulki w chwytaczu wahadłowym również da się przyzwyczaić.
Zastanawiając się, jaką maszynę do szycia kupić, na pewno nie warto kierować się liczbą dostępnych ściegów. Przez większość czasu i tak będziemy używali tych najbardziej uniwersalnych (prostego i zygzakowego). Ważną kwestią jest natomiast szycie wstecz – w ten sposób łatwo wykończymy ściegi.
Wymienione powyżej rozwiązania to absolutny must have, jeśli chodzi o to, jaka maszyna do szycia dla początkujących będzie najlepsza. Na tym lista możliwych ułatwień się jednak nie kończy. Spora część ze stosunkowo przydatnych funkcji nie podnosi znacząco ceny maszyny. Można więc pomyśleć o maszynie z nawlekaczem igły, nożykiem do obcinania nici ukrytym w obudowie i regulacją docisku stopki.
Jaka maszyna do szycia? Podsumowanie
Odpowiednia maszyna do szycia – jak wybrać taką, która posłuży nam latami? Wszystko zależy od potrzeb użytkownika/użytkowniczki. Określonego sprzętu będzie potrzebowała osoba, która chce dokonywać drobnych poprawek, zupełnie innego zaś krawcowa szyjąca ubrania na zamówienie.
Wybór maszyny powinien zależeć od:
· specyfiki materiałów, z jakimi się pracuje;
· naszych umiejętności i zaawansowania;
· budżetu, którym dysponujemy.
Jaką maszynę do szycia kupić, aby nie przepłacić? Zaawansowane modele oferują mnóstwo ułatwiających pracę funkcji, ale trzeba się upewnić, że chcemy z nich korzystać i wiemy, jak to robić. Początkującym nie będzie potrzebnych kilkaset różnych ściegów ani możliwość samodzielnej modyfikacji ustawień komputerowych. Może ich przerosnąć obsługa takiego krawieckiego kombajnu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, jaką maszynę do szycia wybrać, warto sprawdzić, z ilu funkcji rzeczywiście zamierzamy korzystać. Jeśli z mniej niż połowy, lepiej postawić na prostszy model.
Urządzenie prostsze w obsłudze pomoże nam stopniowo rozwijać pasję. A jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze będzie je można wymienić na bardziej zaawansowany technologicznie model.