Jaką pralko-suszarkę wybrać?

Zuzanna Wierus

Sortowanie ubrań, pranie, rozwieszanie na suszarce, czekanie na wyschnięcie, składanie, a przed składaniem – czasem prasowanie... Można się zmęczyć już samym wymienianiem kolejnych kroków procedury przechodzenia twoich ubrań ze stanu „do prania” do stanu „do założenia”. A gdyby się okazało, że drogę twoich ubrań z kosza na pranie do szafy można skrócić o kilka etapów? Pomoże ci w tym dobrze dobrana pralko-suszarka! W tym tekście podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model.

 

Kiedy zakup pralko-suszarki to dobry pomysł?

Pralko-suszarka – jak łatwo się domyślić – jest hybrydą dwóch sprzętów AGD: pralki oraz suszarki. Urządzenie wyglądem przypomina zwyczajną, standardową pralkę i – podobnie jak ona – jest dostępne w dwóch wersjach: wolnostojącej i przeznaczonej do zabudowy.

Pralko-suszarka to rozwiązanie wprost stworzone do niewielkich łazienek w mieszkaniach w bloku czy po prostu kawalerek. W tak ograniczonej przestrzeni każdy centymetr sześcienny jest na wagę złota, więc nie ma miejsca zarówno na ustawienie i pralki, i suszarki (nawet w słupku), jak i rozstawianie tradycyjnych suszarek z praniem.


Kobieta wyciaga pranie z pralko-suszarki

Problemem nie jest zresztą wyłącznie sam brak miejsca, ale też wysoka wilgotność, jaką generują rozwieszone w małym mieszkaniu wilgotne ubrania. Jeśli bowiem w pomieszczeniu jest słaba wentylacja, pojawienie się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni jest tylko kwestią czasu. W takiej sytuacji wybór pralko-suszarki to więc nie tylko wygoda i oszczędność miejsca, ale też potencjalna korzyść dla zdrowia. Odpowiedź na zadane w nagłówku pytanie nasuwa się więc sama: jeśli nie masz miejsca na osobne małą pralkę i niewielką suszarkę, wybór pralko-suszarki może być najlepszą opcją.

Polecane pralko-suszarki

 

Zakup pralko-suszarki – zacznij od liczb

Czyli od wymiarów i ładowności. Dostępne w naszym sklepie pralko-suszarki wolnostojące mają od 40 (w wersji slim) do aż 60 cm głębokości. Jeśli jednak chodzi o szerokość, nie mamy już tak dużego pola manewru – wśród producentów widać tu walkę o każdy milimetr w zakresie 59–60 cm. Podobnie jest zresztą z wysokością, która waha się od 84 do 85 cm. A co z ładownością? Zacznijmy od tej, która dotyczy wyłącznie prania: tu możliwości są naprawdę spore – od 7 do 10 kg. Wielkość wsadu do prania i suszenia jest dużo lub odrobinę mniejsza – jeśli zależy nam na wyjęciu z urządzenia suchych ubrań i tekstyliów – w zależności od urządzenia – możemy załadować do niego od 4 do aż 9 kg.

Jeśli zaś chodzi o pralko-suszarki do zabudowy, pod względem ładowności nie różnią się od swoich koleżanek wcale (w przypadku prania z suszeniem – od 4 do 9 kg) bądź w niewielkim stopniu (w przypadku samego prania 7–9 kg). W kwestii wymiarów zewnętrznych spotkamy się z nieco mniejszą możliwością manewru. Obecne w naszej ofercie pralko-suszarki do zabudowy mają od 54 do 56 cm głębokości, od 81,5 do 82 cm wysokości i około 59,9 cm szerokości.

 

Polecane suszarki do ubrań
  • 134,99 zł
  • 78,36 zł
  • 169,99 zł
  • 169,99 zł
  • 134,99 zł
  • 89,99 zł
  • 109,99 zł
  • 229 zł
  • 289 zł
  • 139,99 zł
 

Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy decydujesz, jaką pralko-suszarkę kupić

Wiesz już, czy warto postawić na pralko-suszarkę, czy takie urządzenie spełni twoje potrzeby w zakresie ładowności i czy w ogóle znajdziesz na nie miejsce w domu. Jeśli jesteś trzy razy na tak, najwyższy czas przejść do pozostałych kryteriów wyboru:

  • Klasa energetyczna – wiadomo: im wyższa, tym lepsza, czyli urządzenie jest bardziej energooszczędne. W tym momencie należy wspomnieć, że użytkownicy pralko-suszarek wolnostojących mają nieco większy wybór: w tym segmencie można bowiem znaleźć urządzenia o klasach od C do F (przy czym najliczniejsze są te o klasie D). W przypadku pralko-suszarek do zabudowy natomiast możemy postawić na klasy D lub E (również tutaj występuje przewaga modeli w klasie D). Czy pralko-suszarka zużywa dużo prądu? Jak widać – niekoniecznie!
  • Pompa ciepła – innym sposobem na zaoszczędzenie energii jest wybór pralko-suszarki wyposażonej w pompę ciepła, która odzyskuje ciepło z wilgotnego powietrza, zasysanego z wnętrza pralko-suszarki i podgrzanego przez czynnik chłodniczy. W dalszej kolejności podgrzane powietrze cyrkuluje w bębnie, efektywnie susząc ubrania, co sprawia, że proces suszenia bardziej energooszczędny.
  • Rodzaje programów prania – w naszym sklepie znajdziesz pralko-suszarki z wieloma programami prania znanymi z klasycznych pralek, takimi jak: antyalergiczny, dziecięcy (pamiętaj o używaniu delikatnych środków do prania!), ekonomiczny, nocny, odplamianie, pranie ręczne i pranie wstępne, szybki. Co więcej, wiele modeli oferuje również program parowy, który gwarantuje dodatkową higienizację pranych rzeczy. 
  • Rodzaje programów suszenia – w zależności od modelu możesz się spotkać z takimi programami, jak: antyalergiczny, delikatny, do szafy, odświeżanie, szybki, wełna.
  • Bezpieczeństwo użytkowania – niezależnie od tego, czy wybierzesz pralko-suszarkę wolnostojącą, czy do zabudowy – możesz się czuć równie bezpiecznie. Oba typy mają wbudowaną blokadę panelu sterowania (szczególnie cenną, gdy w domu mieszkają ciekawskie dzieci), a także blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi i zabezpieczenie przed zalaniem.
  • Funkcje AI – pod tym dość enigmatycznym określeniem kryją się nie tylko możliwość sterowania pralko-suszarką z poziomu aplikacji w telefonie czy zapamiętywania ulubionych ustawień użytkownika, ale też automatycznego dostosowywania parametrów prania do konkretnego wsadu.
  • Prędkość wirowania – w naszym sklepie znajdziesz pralko-suszarki wirujące z prędkością od 1160 do 1600 obrotów na minutę.
  • Poziom hałasu generowanego podczas wirowania – zaznaczmy od razu, że w trybie prania pralko-suszarki zwykle działają ciszej niż podczas suszenia, a najgłośniejsze są, gdy wirują. Stąd to właśnie wirowanie stało się wyznacznikiem głośności tych urządzeń. Wolnostojące rekordzistki, gdy wirują, wydają odgłosy rzędu ponad 80 dB, zaś najcichsze – poniżej 69 dB. Dostępne w naszej ofercie urządzenia do zabudowy plasują się gdzieś pośrodku stawki – podczas wirowania generują hałas od 70 do 79 dB. Jeśli więc się zastanawiasz, czy pralko suszarka jest głośna, odpowiedź brzmi: nie musi.
  • Wygląd – oczywiście jest to kwestia indywidualnego poczucia estetyki. Dlatego w naszym sklepie dostępne są pralko-suszarki bardzo zróżnicowane pod tym kątem. Są tu więc bardzo klasyczne, proste białe urządzenia oraz antracytowe i czarne pralko-suszarki o nowoczesnych formach.
Polecane pralki
 

Jak podłączyć pralko-suszarkę?

Jeśli udało ci się już wybrać pralko-suszarkę, należałoby ją zainstalować. Montaż pralko-suszarki przebiega podobnie jak w przypadku pralki i można go podzielić na cztery etapy:

  1. Podłączenie wody: przykręć wąż doprowadzający wodę do zaworu wody w pralko-suszarce, a drugi koniec podłącz do kranu. Upewnij się, że używasz odpowiednich uszczelek, aby uniknąć wycieków.
  2. Podłączenie odpływu: włóż wąż odpływowy do syfonu i upewnij się, że jest dobrze zabezpieczony.
  3. Podłączenie zasilania: podłącz urządzenie do gniazdka elektrycznego, pamiętając o zabezpieczeniach.
  4. Sprawdzenie poziomu: użyj poziomicy, aby upewnić się, że pralko-suszarka stoi równo, co zapobiegnie nadmiernym drganiom podczas pracy. Dobrym pomysłem jest również kupno specjalnej maty antywibracyjnej, która absorbuje drgania i wycisza pracę urządzenia.
  • 59,99 zł
  • 69,99 zł
 

Jak prawidłowo korzystać z pralko-suszarki?

Przed pierwszym uruchomieniem pralko-suszarki koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Dowiesz się z niej nie tylko, jak uruchomić pranie i suszenie, ale też (zwłaszcza jeśli nie jest to model z funkcjami AI), który program prania i suszenia będzie najlepszy do bawełny, tkanin delikatnych czy odzieży sportowej. Równie istotne jest sprawdzanie metek ubrań, które zamierzasz suszyć: to one ostatecznie wskazują, czy można je wrzucić do bębna, czy nie. A jeśli bardzo zależy ci na przyspieszeniu procesu suszenia, możesz skorzystać ze specjalnych kul do suszarki.

Czy pralko-suszarka niszczy rzeczy? Tak, ale tylko te, które nigdy nie powinny do niej trafić! Mowa tu m.in. o rajstopach, koronkowej bieliźnie, strojach kąpielowych i ubraniach wykonanych z elastanu. W urządzeniu nie powinny się znaleźć również twoje ukochane jeansy (chyba że chcesz, żeby się bezpowrotnie skurczyły), a także ramoneska (zarówno ta wykonana ze skóry naturalnej, jak i ekologicznej).


Kobieta wkładająca do kosza suche pranie z pralko-suszarki


W pralko-suszarce nie należy również umieszczać bardzo dużych przedmiotów, takich jak śpiwory czy kołdry, które mogłyby przeciążyć bęben. Nie chodzi zresztą wyłącznie o nie: częste obciążanie urządzenia wieloma sztukami odzieży, ważącymi więcej niż rekomendowany przez producenta wsad, również może doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Jeszcze jednak zanim do tego dojdzie, każdorazowe włożenie do pralko-suszarki nadmiaru rzeczy może skutkować niedopraniem bądź niedosuszeniem wsadu.

Aby pralko-suszarka posłużyła ci przez długi czas, pamiętaj również o częstym sprawdzaniu i – w razie potrzeby – czyszczeniu filtra, a także o regularnych przeglądach.

  • 420 zł
  • 259,76 zł
  • 259 zł
  • 249,99 zł
  • 229,99 zł
  • 229 zł
  • 149,99 zł
  • 119,99 zł
  • 92,33 zł
  • 89,99 zł
 

Na co zwracać uwagę przy wyborze pralko-suszarki? Przede wszystkim na wymiary, ładowność i energooszczędność. Bardzo istotne są również wszystkie parametry, które odpowiadają na twoje aktualne potrzeby. Mogą to być np. głośność pracy i program antyalergiczny (jeśli masz małe dziecko) albo funkcje AI (jeśli nade wszystko cenisz wygodę). A co jeśli nadal nie możesz się zdecydować?  Z pomocą przyjdzie ci nasz ranking pralko-suszarek. Znajdziesz w nim urządzenia polecane zarówno przez klientów RTV EURO AGD, jaki i naszych ekspertów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!