Okapy wyspowe w RTV Euro AGD
Jednym z nieodłącznych elementów kuchni, zarówno tych nowoczesnych, jak i w stylu retro, jest okap. Urządzenie nie dość, że dba o jakość powietrza w najważniejszym pomieszczeniu każdego domu, to dodatkowo zabezpiecza inne sprzęty i meble przed szkodliwym działaniem tłuszczów i oparów. Jednak co z kwestią wyglądu? Czy ten dość masywny filtr może wyglądać dobrze? Rozwiązaniem wątpliwości może okazać się
okap wyspowy. Ten nowoczesny sprzęt dostępny jest w wielu kolorach, dzięki czemu w łatwy sposób dopasujesz go do wystroju kuchni.
Czym jest okap wyspowy?
Okapy wyspowe wyróżniają się przede wszystkim swoim wyglądem i sposobem montażu. Inaczej niż klasyczne
okapy ścienne ten rodzaj wyciągu najczęściej umieszcza się na suficie, tuż nad płytą grzewczą. Dzięki swojej specyficznej budowie mogą wisieć w zasadzie w każdej części kuchni, stąd też ich nazwa – zwykle są przytwierdzone na środku sufitu, ponad tzw. wyspą. Są to dość duże urządzenia, z czym w parze idzie ich wysoka wydajność. Poza funkcjonalnością
okap kuchenny wyspowy wyróżnia się także swoim designem. Nowoczesne kształty, czy wykończenie nada akcentów profesjonalizmu każdej kuchni.
Okap wyspowy – pochłaniacz
Okap wyspowy dzieli się na dwa rodzaje, które rozróżnia tryb pracy. Pierwszym z nich jest pochłaniacz. W tym typie sprzętu zassane powietrze jest oczyszczane przez filtry, a następnie ponownie włączone w obieg. Za zatrzymanie szkodliwych oparów odpowiadają dwa rodzaje filtrów – przeciwtłuszczowe (usuwające tłuszcze) i węglowe (pochłaniające brzydkie zapachy).
Okap kuchenny wyspowy w typie pochłaniacza szczególnie dobrze sprawdzi się w domach pasywnych. Właściciele stawiający na pozostawienie w swoich czterech kątach ciepłego powietrza powstałego w wyniku gotowania, zdecydowanie powinni zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Oczywiście, pochłaniacze wymagają zmiany filtra węglowego (mniej więcej co 4 miesiące) podobnie jak
okapy wkłady, jednak tę drobną niedogodność nadrabiają minimalnym zużyciem energii.
Okap wyspowy w postaci wyciąg
Drugim rodzajem okapów wyspowych jest tradycyjny wyciąg. Urządzenie nie przepuszcza przefiltrowanego powietrza z powrotem do kuchni, a wydmuchuje je na zewnątrz szybem wentylacyjnym. No właśnie, wentylacja.
Okapy kominowe, podobnie jak
okapy sufitowe można zwykle w prosty sposób połączyć z odpowiednim szybem. W przypadku wyciągów wyspowych sprawa nieco się komplikuje, w końcu zwykle znajdują się gdzieś pośrodku sufitu. Jednak i ten problem można w łatwy sposób zażegnać, prosząc o radę specjalistę. W odpowiedzi na ten mankament wychodzi szereg zalet wyciągów. Przede wszystkim są one o wiele efektywniejsze niż okapy bazujące na filtrze węglowym. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, możesz oczekiwać nawet 80% wzrostu wydajności! Ponadto, ten typ okapu wyspowego o wiele lepiej radzi sobie z wilgocią. W urządzeniach wykorzystujących filtry węglowe tłumienie pracy silnika może powodować skraplanie się pary. Krople po przefiltrowaniu mogą wracać wraz z powietrzem do kuchni i osadzać się na kafelkach i meblach. W przypadku wyciągu zassane powietrze transportowane jest poza pomieszczenie, co w zasadzie neutralizuje ten problem.
Głośność pracy okapów wyspowych
Kolejnym plusem wyciągów jest głośność ich pracy.
Okapy wyspowe stosujące to rozwiązanie potrafią nie przekraczać progu 50 db. nawet na drugim biegu. Co więcej, obsługa urządzeń tego typu jest niezwykle prosta i przystępna. Większość z nich obsługuje zdalne sterowanie za pomocą pilota. Powierzchnię roboczą pod wyciągiem zwykle oświetlają światła LED. Te zupełnie niepozorne lampki świecą zadziwiająco jasnym, a jednocześnie zimnym światłem, zużywając przy tym mniej energii niż zwykła jarzeniówka.
Okapy wyspowe, od razu rzucają się w oczy, co zdecydowanie działa na ich korzyść. Ich elegancki design w połączeniu z nowoczesnym wykończeniem sprawi, że Twoja kuchnia z miejsca wyda się bardziej luksusowa. Chcąc stworzyć stylową, a jednocześnie cichą kuchnię, nie ma lepszego wyboru niż właśnie ten typ okapu. Jeśli jednak zależy Ci na schowaniu urządzeń elektrycznych i zachowaniu naturalności kuchni, możesz rozważyć także
okapy podszafkowe i
okapy teleskopowe.